Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1199 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 55 000 SEK |
1200 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, med Linköpings hallstämpel 1816. | Återrop |
1201 | KONSOLBORD. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 60 000 SEK |
1202 | DAMARBETSBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt. | 400 000 SEK |
1203 | TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut. | 42 000 SEK |
1204 | DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, gustavianskt. | Återrop |
1205 | BRICKBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | Återrop |
1206 | BORD. Nordtyskland, 1700-talets slut. | 13 000 SEK |
1207 | Damarbetsbord. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
1208 | Damarbetsbord. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 34 000 SEK |
1209 | FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 26 000 SEK |
1210 | FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 17 000 SEK |
1211 | GUERIDONER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början. | 26 000 SEK |
1212 | SKÄRMAR, ett par. Directoire, troligen Ryssland, omkring år 1800. | 21 000 SEK |
1213 | SOFFA. Tyskland, 1700-talets mitt. Rokoko. | Återrop |
1214 | SOFFA. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko. | Återrop |
1215 | SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
1216 | SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 40 000 SEK |
1217 | SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 18 000 SEK |
1218 | GAVLAR, fyra stycken. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV. | 16 000 SEK |
1219 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 50 000 SEK |
1220 | KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. (En senare karmstol medföljer). | 30 000 SEK |
1221 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 80 000 SEK |
1222 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början. | 32 000 SEK |
1223 | KARMSTOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-första hälft. | 55 000 SEK |
1224 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 32 000 SEK |
1225 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 29 000 SEK |
1226 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 21 000 SEK |
1227 | KARMSTOLAR, två snarlika. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 26 000 SEK |
1228 | KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
1229 | KARMSTOL. Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 16 000 SEK |
1230 | FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft. | 10 000 SEK |
1231 | KARMSTOL, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustaviansk. | 13 000 SEK |
1232 | KARMSTOL. Empire, 1800-tal. | 17 000 SEK |
1233 | STOLAR, 11 stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 55 000 SEK |
1234 | STOLAR, tio stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 50 000 SEK |
1235 | STOLAR, åtta stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 80 000 SEK |
1236 | STOLAR, fyra stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 30 000 SEK |
1237 | STOLAR, fem stycken (4+1). Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 55 000 SEK |
1238 | STOLAR, 12 stycken, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1774-1814). Gustavianska. | Återrop |
1239 | STOLAR, tolv stycken (8+4). Sengustavianska, 1800-talets början. | 55 000 SEK |
1240 | STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 44 000 SEK |
1241 | STOLAR, fyra stycken, av Johan Petter Mansnerus, mästare i Stockholm 1783. | 12 000 SEK |
1242 | STOLAR, sex stycken. Troligen göteborgsarbeten, 1700-talets slut. Sengustavianska. | 22 000 SEK |
1243 | STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska, 1800-talets början. | 22 000 SEK |
1244 | STOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
1245 | KUNGLIG BANKETT, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustaviansk. | 110 000 SEK |
1246 | TABURETT, av Eric Levin (mästare i Stockholm -1782). Gustaviansk. | 20 000 SEK |
1247 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 16 000 SEK |
1248 | SPEGEL. England, 1700-talets första hälft. Senbarock. | 55 000 SEK |
1249 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko. | 70 000 SEK |
1250 | SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko. | 20 000 SEK |
1251 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 15 000 SEK |
1252 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 30 000 SEK |
1253 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 20 000 SEK |
1254 | SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
1255 | SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | Återrop |
1256 | SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 15 000 SEK |
1257 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko. | 55 000 SEK |
1258 | SPEGELLAMPETTER, ett par, för två ljus, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustavianska. | 85 000 SEK |
1259 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 38 000 SEK |
1260 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
1261 | SPEGEL, av Per Westin (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm från 1776). Gustaviansk. | 38 000 SEK |
1262 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 42 000 SEK |
1263 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1740/50-tal. Tidig rokoko i Carl Hårlemans art. | 155 000 SEK |
1264 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | Återrop |
1265 | APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe. | 50 000 SEK |
1266 | LJUSKRONA, för tolv ljus. Barockstil, 1800-tal. | 105 000 SEK |
1267 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 26 000 SEK |
1268 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 44 000 SEK |
1269 | LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 55 000 SEK |
1270 | LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | Återrop |
1271 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 20 000 SEK |
1272 | LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal. | 19 000 SEK |
1273 | LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 48 000 SEK |
1274 | LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 28 000 SEK |
1275 | LJUSKRONA, för nio ljus. Barockstil, 1900-tal. | Återrop |
1276 | AMPEL, för nio ljus. Empire, 1800-talets början. | 50 000 SEK |
1277 | AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början. | 46 000 SEK |
1278 | AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire. | Återrop |
1279 | AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 16 000 SEK |
1280 | AMPEL, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft. | 20 000 SEK |
1281 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
1282 | BORDSLYSTRAR, för fyra ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
1283 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
1284 | KANDELABER, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft. | 26 000 SEK |
1285 | KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Senempire. | Återrop |
1286 | KANDELABRAR, för sju ljus, ett par. Louis XVI-stil, omkring år 1900. | Återrop |
1287 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 26 000 SEK |
1289 | LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska. | 22 000 SEK |
1290 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustaviansk stil, 1800-tal. | Återrop |
1291 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
1292 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 22 000 SEK |
1293 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 16 000 SEK |
1294 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 17 000 SEK |
1295 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
1296 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. Nygotik. | 12 000 SEK |
1297 | LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830/40-tal. | 7 500 SEK |
1298 | LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Gustav Moberg 1786 (mästare i Jönköping 1777-1815). Gustavianska. | 12 000 SEK |
1299 | LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman 1794/98 (mästare i Stockholm 1770-98/1801). Sengustavianska. | 12 000 SEK |