1245
642116

KUNGLIG BANKETT, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 470 - 5 360 EUR
4 740 - 5 690 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Snidad, förgylld och bronserad dekor. Stoppade armstöd. Korslagda ben med avslutande lejontassar. Signerad EÖM. Märkt HGK (Kungliga Husgerådskammaren), även märkt med pappersetikett med kunglig krona. Längd 62 cm.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?