KUNGLIG BANKETT, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustaviansk.
Snidad, förgylld och bronserad dekor. Stoppade armstöd. Korslagda ben med avslutande lejontassar. Signerad EÖM. Märkt HGK (Kungliga Husgerådskammaren), även märkt med pappersetikett med kunglig krona. Längd 62 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in