Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Helsinki Winter Sale F504
Auktion:
Selected Gifts E1128
Auktion:
Curated Timepieces – november F529
Auktion:
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Auktion:
Jerns Vapensamling E1122
Auktion:
En svensk privatsamling F578
Auktion:
The Beautiful Line F593
Auktion:
Design Jewellery Online E1100
Auktion:

Klassiska 586

 
1424 föremål
479. SKRAMMELBÄGARE, sannolikt av Ferdinand Sehl d.y., Stockholm 1727.
479. SKRAMMELBÄGARE, sannolikt av Ferdinand Sehl d.y., Stockholm 1727.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
597. SKRIN, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1883.
597. SKRIN, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1883.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1197. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1197. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1198. SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
1198. SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1373. SKRIVSTÄLL, fajans. Tyskland, Schlesweig, 1780/90-tal.
1373. SKRIVSTÄLL, fajans. Tyskland, Schlesweig, 1780/90-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
145. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
145. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
164. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
164. SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
65. SKULPTUR, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
65. SKULPTUR, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
122. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin, (608-906).
122. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin, (608-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1330. SKULPTUR. Barock, 1600-tal.
1330. SKULPTUR. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1326. SKULPTUR. Italien, 1700/1800-tal.
1326. SKULPTUR. Italien, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1327. SKULPTUR. Sengotisk, troligen 1500-tal.
1327. SKULPTUR. Sengotisk, troligen 1500-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1328. SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
1328. SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1212. SKÄRMAR, ett par. Directoire, troligen Ryssland, omkring år 1800.
1212. SKÄRMAR, ett par. Directoire, troligen Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
358. SKÅL PÅ FOT, porslin. Sen Qingdynasti med Tongzhis märke.
358. SKÅL PÅ FOT, porslin. Sen Qingdynasti med Tongzhis märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
292. SKÅL porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
292. SKÅL porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
256. SKÅL på FOT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
256. SKÅL på FOT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
269. SKÅL, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
269. SKÅL, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
431. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
378. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
378. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
59. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke.
59. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
31. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med fyra karaktärers hallmärke.
31. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med fyra karaktärers hallmärke.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
258. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
258. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
366. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
366. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
418. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-36).
418. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-36).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
450. SKÅL, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs sigillmärke.
450. SKÅL, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
435. SKÅL, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
435. SKÅL, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
123. SKÅL. Troligen Norra Songdynastin (960–1127).
123. SKÅL. Troligen Norra Songdynastin (960–1127).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
127. SKÅLAR, två stycken, porslin. Jindynastin (1115-1234).
127. SKÅLAR, två stycken, porslin. Jindynastin (1115-1234).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
363. SKÅLFAT, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
363. SKÅLFAT, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
367. SKÅLFAT, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
367. SKÅLFAT, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
298. SKÅLFAT, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
298. SKÅLFAT, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
270. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
270. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
291. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
291. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
368. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
368. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
326. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal, med märke.
326. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal, med märke.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
442. SKÅLFAT, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.
442. SKÅLFAT, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1188. SKÅP. Jämtland, daterat Anno 1796.
1188. SKÅP. Jämtland, daterat Anno 1796.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
77. SMYCKE, nefrit. Kina.
77. SMYCKE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1323. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
1323. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1322. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
1322. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1308. SMÖRASK med LOCK. Sverige, 1800-tal.
1308. SMÖRASK med LOCK. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1309. SMÖRASKAR med LOCK samt FAT, ett par. Svensk empire, 1800-tal.
1309. SMÖRASKAR med LOCK samt FAT, ett par. Svensk empire, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1310. SMÖRASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal.
1310. SMÖRASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
480. SMÖRTINA med lock, av Henrik Wittkopf d.ä., Stockholm 1734.
480. SMÖRTINA med lock, av Henrik Wittkopf d.ä., Stockholm 1734.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
501. SNUSDOSA,  av Peter Pihl, Västervik 1766. Rokoko.
501. SNUSDOSA, av Peter Pihl, Västervik 1766. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
500. SNUSDOSA, av Arvid Floberg, Stockholm 1766.
500. SNUSDOSA, av Arvid Floberg, Stockholm 1766.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
498. SNUSDOSA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.
498. SNUSDOSA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1415. SNUSDOSA, porslin och metall. Troligen Kungl. Dansk, sent 1700-tal.
1415. SNUSDOSA, porslin och metall. Troligen Kungl. Dansk, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
33. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
33. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
34. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
34. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
570. SOCKERBÖSSA, av Bengt Hafrin, Göteborg 1774. Rokoko.
570. SOCKERBÖSSA, av Bengt Hafrin, Göteborg 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
491. SOCKERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1787. Gustavianskt.
491. SOCKERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1787. Gustavianskt.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1214. SOFFA. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
1214. SOFFA. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1215. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1215. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1217. SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
1217. SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1216. SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
1216. SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1213. SOFFA. Tyskland, 1700-talets mitt. Rokoko.
1213. SOFFA. Tyskland, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
8. SOLFJÄDRAR, två stycken. Sen Qingdynastin (1644-1912).
8. SOLFJÄDRAR, två stycken. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1388. SOPPTALLRIK, fajans. Rörstrand, daterad 9/9 (17)67.
1388. SOPPTALLRIK, fajans. Rörstrand, daterad 9/9 (17)67.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1390. SOPPTALLRIKAR, två stycken, fajans. Daterade 21/8 (17)69 resp. 21/8 (17)69.
1390. SOPPTALLRIKAR, två stycken, fajans. Daterade 21/8 (17)69 resp. 21/8 (17)69.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1249. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
1249. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1250. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
1250. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
141. SPEGEL, brons. Kina, troligen Yuandynastin (1279-1368) eller äldre.
141. SPEGEL, brons. Kina, troligen Yuandynastin (1279-1368) eller äldre.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1248. SPEGEL. England, 1700-talets första hälft. Senbarock.
1248. SPEGEL. England, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1256. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1256. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1254. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1254. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1255. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
1255. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1252. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1252. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1251. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
1251. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK