Nr. | Föremål | Ändringar |
12 | INGEBORG LUNDIN, timglasvaser, 2 st, Orrefors, ca 1953. | HP= Hyttprov. |
25 | NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors. | Höjd 35 cm; height 35 cm. |
28 | GODSPEED, "trash sideboard", Finn Ahlgren, Stockholm 2014, unik. | Finn Ahlgren arbetar sedan 2014 under eget namn. |
37 | KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, skåp "Hommage Josef Frank", Karl Andersson & Söner, Husqvarna, 1985. | Etikettmärkning enligt följande: "HOMMAGE JOSEF FRANK DESIGN SANDIN & BÜLOW SKÅP NR: 12. AB KARL ANDERSSON & SÖNER HUSKVARNA SWEDEN samt handskrivet Sandin & Bülow. |
84 | ALVAR AALTO, taklampor, ett par, "Guldklocka", modell A330, Valaistustyö, Finland. | Proveniens/ Provenance: Ingvar Norman, Enst Sundhs Byggnads AB |
85 | IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal. | Cites-intyg finns. |
86 | Ib Kofod-Larsen, IB KOFOD LARSEN, soffbord, Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal. | Cites-intyg finns. |
87 | IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal. | OBS! Avbildad som nr 115 i den tryckta katalogen; illustrated as lot 115 in the printed catalogue. Cites-intyg finns. |
88 | TIAS ECKHOFF, bestickuppsättning, 104 delar, "Opus", Lundtofte, Danmark 1960-tal. | Citesintyg finns. |
89 | IB KOFOD LARSEN, stolar, 8 st, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal. | Cites-intyg finns. |
90 | IB KOFOD LARSEN, matbord, Säffle Möbelfabrik 1960-tal. | Cites-intyg finns. |
92 | MOGENS LASSEN, sannolikt, fåtölj, Danmark 1930-40-tal. | Klädd i vit konstpäls /Upholstered in white artificial fur |
98 | HANS J WEGNER, matbord, Andreas Tuck, Odense Danmark 1950-60-tal. | Måtten skall vara: längd 125,5 cm + klaffar 2 x 55,5 cm = total längd 236,5 cm, bredd 85 cm, höjd 73 cm.
Measures length 125,5 cm + 2 leaves à 55,5 cm = a total of 236,5 cm, width 85 cm, height 73 cm. |
99 | CARL M. COHR, salladsbestick, ett par, Fredericia, Danmark 1950-60-tal, sterling och palisander. | Cites-intyg medföljer. |
107 | ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal. | Cites-intyg finns. |
108 | ILLUM WIKKELSØ, soffa, Michael Laursen, Danmark 1960-tal. | Cites-intyg finns. |
113 | IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par, "Samsö", Olof Persson Möbler, Jönköping 1960-tal. | Cites-intyg finns. |
114 | IB KOFOD LARSEN, fåtölj "Samsö", Olof Persson Möbler, 1960-tal. | Cites-intyg finns. |
115 | IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal. | OBS! Avbildad som nr 87 i den tryckta katalogen; illustrated as lot 87 in the printed catalogue. Cites-intyg finns. |
125 | KURT ØSTERVIG, soffa, Rolschau Møbler, Danmark efter 1953. | Soffan är formgiven av Kurt Østervig och tillverkad av Rolschau Møbler, Danmark efter 1953. |
134 | ENZO MARI, soffbord, 2 st, "Ambo", Zanotta, Italien. | Ett ben med sekundär limning mot bordsskivan; one leg reglued to the top. |
165 | MATTSKISSER, 4 st. Akvarell och blyerts. Tre av Agda Österberg och en av Astrid Nyström. | Omfattas av följerätt (d) om snittpriset överstiger minimipriset. |
174 | MATTA. "Oxelösunds skärgård". Flossa. 301 x 232,5 cm. Signerad DL. | Skall vara Dagmar Lodén. |
234 | Matts Leiderstam, "Returned, Hampstead Heath", London, 1997. | Omfattas av följerätt (d) |
248 | Rob Hann, "Highway 90, Texas", 2006. | Omfattas av följerätt (d) |
250 | Walead Beshty, "Three Color Curl (CMY: Irvine, California, August 16th)", 2008. | Fotogram. |
253 | Yves Marchand & Romain Meffre, "BALLROOM, LEE PLAZA HOTEL, DETROIT, 2006". | Omfattas av följerätt (d) |
256 | Denise Grünstein, "Theresienstadt" 1996. | Korrekt numrering 2/3. |
326 | Ingrid Orfali, "Bossuet, éveque de Condome". | Gåva från konstnären. |
330 | Mats Bäcker, "Iggy Pop, Köpenhamn 1977". | Selentonat gelatinsilverfotografi monterat på kapaplatta. |
347 | Terry O'Neill, "Diamond Dogs", 1974. | Motivet ingår i Victoria and Albert Museums samlingar. |
358 | Nathalie Djurberg, "Bird". | Fel utrop i den tryckta katalogen. |
383 | Ernst Billgren, "En lämnar rummet". | INFÖRSELMOMS
Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundtjänst, alternativt +46 8 661 42 73.
Korrekt titel: "En lämnar Rummet". Utförd 2005. |
412 | Enrico Baj, "Mountain in Bedroom". | Signerad Baj. |