"Returned, Hampstead Heath", London, 1997.
Signerad Matts Leiderstam och numrerad 3/3 samt daterad 1998 på etikett a tergo. C-print, bildyta 19 x 18,5 cm.
Omfattas av följerätt (d)
Andréhn-Schiptjenko, Stockholm.
Motivet har bland annat ställts ut på Andréhn - Schiptjenko, Stockholm, 1998
CRAC - Centre Régional d'art Contemporaine, Languedoc - Roussillon, Séte, 2001
"Nachbild", Badischer Kunstverein, Karlsruhe, 2007
Painterly, 11th Vilnius Painting Triennial, Contemporary Art Center, Vilnius, 2000
Konstakademin, Stockholm, Listafn, Kópavogs, Reykavik, Amos Andersson Konstmuseum, Helsingfors, Kunstnernes Hus, Oslo, Sophieholm, Köpenhamn, Barbican Art Gallery, London
Carnegie Art Award, 1999.
"Seen, Unseen, Scene", Centré d'Art Passerelle, Brest 2009.
"Trice Upon a Time" Magasin III, Stockholm 2010.
"Möte med Hill, Lunds Konsthall, Lund 2011.
Gertrud Sandqvist, Peggy Phelan, Ami Barak, Marilu Knode och Charles Esche, "Matts Leiderstam Works 1996 - 2001", avbildad sid 26 samt essä ""On returning to the Returns", Peggy Phelan. Moderna Museet, Stockholm, "Moderna Museet Projekt - Matts Leiderstam", 1999, introduktion Maria Lind och text av Denise Robinson, Daniel Birnbaum, "Where Have All The Madness Gone", Parkett, "Cumulus Europa", no 50 -51/97 Apex Art, New York, Letter and Event, 1997, text av Maria Lind.
Edition 3 + 2 AP. Endast edition 3/3 ur sviten såldes som separata verk. Motivet ingår i en serie om 5 st "Returned" - verk. Serien i sin helhet finns representerad i Malmö Konstmuseums samlingar, Magasin III och Seattle Art Museum.