Nr. | Föremål | Ändringar |
44 | Leander Engström, "Den givmilde gossen". | Litteratur: Georg Nordensvan, "Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932", SAK, 1932, avbildad helsida i färg, mot sid 270. / Georg Nordensvan, "Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932", SAK, 1932, illustrated full page in colour opposite p. 270. |
71 | Einar Jolin, Stockholm från Mosebacke. | Avbildad på katalogomslaget till Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Jolin", 1957. |
80 | Rune Jansson, "Grön ö". | Signerad Rune Jansson och daterad 2009. |
118 | Leslie Thornton, Figur i dörröppning. | Fel bildnummer i den tryckta katalogen. |
119 | Salvador Dalí, "Venus a la Giraffe". | Fel bildnummer i den tryckta katalogen. |
169 | Joan Miró, "Llibre dels sis sentits III". | Omfattas av följerätt (d)/Droite de Suite. |
192 | Jesús Rafael Soto, "Light Trap". | Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite |
193 | Jesús Rafael Soto, "La Spirale". | Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite |
195 | Antoni Tàpies, "Miroir". | Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite |
200 | Manolo Millarés, Utan titel. | Äkthetsintyg medföljer. |
204 | Iván Tovar, "Un Dieu Insatisfait". | Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite |
205 | Auguste Herbin, "Peissi". | Daterad 1943. |
215 | Pablo Picasso, Duva. | Fel utropspris i den tryckta katalogen. Korrekt utrop: 400.000 - 500.000 sek. |
222 | Ole Schwalbe Paul Gadegaard, Komposition. | Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite |
235 | ÅFORS GLASBRUK, bägarglas, 1930-tal. | Utförd vid Åfors glasbruk, 1930-tal, efter Vicke Lindstrands modell från 1930; made at Åfors in the 1930's after the original model by Vicke Lindstrand, designed in 1930. |
252 | RUBEN WALLSTRÖM, skulptur, Gefle, 1920-30-tal. | Liten retusch; small retouch |
389 | HALSSMYCKE, sterling silver, Vivianna Bülow Hübe, egen verkstad. | Infattad pärlemo. |
406 | JOSEF FRANK, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852. | Knoppen lagad; repaired knob. |
432 | JOSEF FRANK, bokhyllor, ett par, Firma Svenskt Tenn. | A pair of bookshelves. |
442 | JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336. | Modell 336, formgiven år 1934; model 336, designed in 1934. |
456 | J & C.G BOLINDER, trädgårdsbord, Stockholm, ca 1900. | Elva blomhållare. |
458 | GUSTAF FJAESTAD, stabbestol, Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend. | Omfattas av följerätt/ droite de suite |
459 | GUSTAF FJAESTAD, stabbestol, Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend. | Omfattas av följerätt/ droite de suite |
460 | GUSTAV FJAESTAD, stabbestol, tillverkad av Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend. | Omfattas av följerätt/ droite de suite |
461 | GUSTAV FJAESTAD, stabbestol, tillverkad av Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend. | Omfattas av följerätt/ droite de suite |
462 | GUSTAV FJAESTAD, bord, tillverkat av Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend. | Omfattas av följerätt/ droite de suite |
489 | OKÄND FORMGIVARE, "Fritidsurnan", Näfveqvarns Bruk, 1930-tal. | "Fritidsurnan", tillverkad vid Näfveqvarns Bruk. |
517 | HANS ASPLUND, karmstolar, ett par, Nordiska Kompaniet 1955. | Konstläder, två armlän med lagning; artificial leather, two armrests with repair. |
540 | CARL MALMSTEN, hängskåp, "Pluntan", dekormålat av Liselotte Malmsten 1994. | Omfattas av följerätt/ droite de suite |
570 | MATTA. "Stjärnflossa, blå". Flossa. 181,5 x 181 cm. Signerad AB MMF BN. | FÖLJERÄTT! |
600 | MATTA. Rölakan. 301 x 199 cm. Signerad CD. | Skall vara Dangel. |