Emaljmålad stiliserad dekor efter Vicke Lindstrands vas "Ordspråk", av nakna kvinnofigurer "inte se, inte tala, inte höra" och växter i svart mot matterad fond. Höjd 12,5 cm, diameter 12 cm.
Utförd vid Åfors glasbruk, 1930-tal, efter Vicke Lindstrands modell från 1930; made at Åfors in the 1930's after the original model by Vicke Lindstrand, designed in 1930.
Derek E. Ostergard (red), "The Brilliance of Swedish Glass, 1918-1939, An Alliance of Art and Industry", jämför den ursprungliga modellen, nr 81, avbildad sid 238.
Inför Stockholmsutställningen 1930 formgav Vicke Lindstrand ca 19 olika modeller av emaljmålat glas som tillverkades i få exemplar. Detta glas, som tillverkats vid Åfors under 1930-talet efter Lindstrands modell är tillverkat av ett annat råglas än originalet.