Nr. | Föremål | Klubbat pris |
408 | VAS, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 9 500 SEK |
409 | VAS, porslin. Sen Qingdynasti/ tidig Republik. | 18 000 SEK |
410 | VAS, porslin, Qingdynasti sent 1800-tal. | 7 500 SEK |
411 | VAS, porslin. Kanton, sen Qing dynasti. | Återrop |
412 | URNA, porslin. Sen Qingdynasti. | 19 000 SEK |
413 | VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med fyra karaktärers märke. | 32 000 SEK |
414 | VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 18 000 SEK |
415 | YTTERFODER, ett par, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 24 000 SEK |
416 | VAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal. | 3 500 SEK |
417 | SET MED KOPP, LOCK OCH FAT, ett par, porslin. Qingdynastin med Dauguangs märke, 1800-tal. | 16 000 SEK |
418 | SET MED KOPP, LOCK OCH FAT, ett par, porslin. Qingdynastin med Dauguangs märke, 1800-tal. | 15 000 SEK |
419 | KOPP, porslin, Qingdynastin med Guangxus sigill. | Återrop |
420 | TEKANNA, porslin, Qingdynastin sent 1800-tal. | 11 000 SEK |
421 | TVÄTTFAT, porslin, Kina. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
422 | PLAKETT, porslin. Tidig Republik, signerad Wu Haifeng och daterad 1913 (kui chou). | 40 000 SEK |
423 | PLAKETT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
424 | PLAKETT, porslin, Kina. 1900-tal. | 6 500 SEK |
424A | PLACKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal. | 9 500 SEK |
425 | PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal. | 34 000 SEK |
426 | PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal. | 9 500 SEK |
427 | PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal. | 8 000 SEK |
428 | PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal. | 9 500 SEK |
429 | PLAKETT, porslin. Troligen Republik (1912-1949). | 11 000 SEK |
430 | VAS, porslin. 1900-tal. | Återrop |
431 | FAT, porslin, troligen Republik (1912-1949), med Chenghuas sex karaktärers märke. | 48 000 SEK |
432 | VAS, porslin. Sen Qingdynastin/Republik, tidigt 1900-tal. | 80 000 SEK |
433 | FAT, porslin. Sen Qingdynasti. Med Qianlongs fyra karaktärers märke i rött. | 26 000 SEK |
434 | SKÅL, porslin, Republik. | Återrop |
435 | FAT, 10 st, porslin, Republik, Kina. Med Jiaqings sigill i rött. | Återrop |
436 | SKÅL, porslin, Republik. Med Guangxus sex karaktärers märke i rött. | 3 600 SEK |
437 | SKÅLFAT, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med sigillmärke. | Återrop |
438 | PENSELMUGG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
439 | MATBEHÅLLARE med LOCK och yttre VÄRMARE, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 16 000 SEK |
440 | VAS, porslin. Hexagonal, blomsterdekor i emaljfärger och kalligrafi, Republik (1912-1949). | Återrop |
441 | ASK med LOCK, porslin. Republik (1912-1949) med Wanli sex karaktärers märke, | 13 000 SEK |
442 | TEKANNA med LOCK och yttre VÄRMARE, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 4 000 SEK |
443 | SKÅL, porslin, Qingdynastin. Med Guangxus sex karaktärers märke och period. | Återrop |
444 | VAS, porslin. Republik (1912-49), Qianlongs märke. | Återrop |
445 | PENSELMUGG, porslin, Qingdynastin, med Qianlongs märke, 1800-tal. | 60 000 SEK |
446 | VAS, porslin. Kina, Republik. | Återrop |
447 | PRAKTURNA, porslin, Kina 1900-tal. | 55 000 SEK |
448 | ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti. | 40 000 SEK |
449 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 40 000 SEK |
450 | PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti. | 7 000 SEK |
451 | KÄRL, gui, brons. Troligen Västra Zhoudynastin (1040-256 f.Kr.). | Återrop |
452 | VINKANNA, brons. Troligen Tangdynastin (618-907). | Återrop |
453 | URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre. | 14 000 SEK |
454 | LJUSSTAKAR, ett par, brons. Troligen Mingdynasti (1368-1644). | 10 000 SEK |
455 | VASER, ett par, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
456 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Ming eller tidig Qingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
457 | VAS, brons, Arkaiserande form och dekor, Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
458 | RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin. | Återrop |
459 | DAOISTISK GUDOM, brons, 1600-tal. | Återrop |
460 | FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
461 | BODHISATTVA, Manjushri, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
462 | GUANYU, brons. Mingdynastin, 1600-tal. | 32 000 SEK |
463 | BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
464 | BUDDHA, brons. Ming dynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
465 | BODHISATTVA, brons. Manjushri. Mingdynastin 1600-tal. | Återrop |
466 | FIGURIN, brons. Ming dynastin. | 12 000 SEK |
467 | FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 17 000 SEK |
468 | DAOISTISK GUDOM, brons, Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
469 | FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644). | 20 000 SEK |
470 | LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 20 000 SEK |
471 | BRONSKÄRL, arkaiserande, Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
472 | RÖKELSEKAR MED LOCK, brons, Qingdynastin troligen 1800-tal. Med karaktärs märke. | 39 000 SEK |
473 | RÖKELSEKAR, kopparlegering. Klotfomad genombrutet gallerverk, Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
474 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
475 | FYRFAT med STÄLL, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
476 | FIGURIN, brons, troligen Korea, Silla perioden (668-935). | Återrop |
477 | KRISHANDTAG, låghaltigt guld. I form av Bima, Bali eller Java, troligen 1800-tal. | 6 000 SEK |
478 | URNA, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95). | 24 000 SEK |
479 | BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 11 000 SEK |
480 | BOJAN, porslin. Qing dynasti 1700-tal. | 48 000 SEK |
481 | BOJANER, 11 st kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
482 | FAT, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 3 500 SEK |
483 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | Återrop |
484 | TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong 1736-95. | 12 000 SEK |
485 | FAT, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
486 | FAT, ett par, porslin, Qingdynastin Yongzheng (1723-35). | 10 000 SEK |
487 | TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng 1723-34. | 5 500 SEK |
488 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin Yongzheng (1723-35). | 8 500 SEK |
489 | FAT, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
490 | BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin 1700-tal. | 9 500 SEK |
491 | TERRIN med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 50 000 SEK |
491A | BÅLSKÅL med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
492 | FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
493 | FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
494 | FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 9 500 SEK |
495 | FAT, fyra stycke, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
496 | TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |
497 | TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). | Återrop |
498 | KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1760. | 5 500 SEK |
499 | TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770. | 7 000 SEK |
500 | TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770. | 7 000 SEK |
501 | TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770. | Återrop |
502 | FAT, vapenporslin, Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). | 3 000 SEK |
503 | BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong, daterad 1762. | 8 000 SEK |
504 | TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 1 100 000 SEK |
505 | BÅLSKÅLAR MED FAT, ett par, kompaniporslin, Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | 55 000 SEK |