Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1494 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
1495 | BORDSSKULPTUR "Chevaux de Marly". Frankrike, 1800-tal. | 9 500 SEK |
1496 | PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 35 000 SEK |
1497 | PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 18 000 SEK |
1498 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 16 000 SEK |
1499 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 11 000 SEK |
1500 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 18 000 SEK |
1501 | SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1502 | SALTKAR, två stycken snarlika. Älvdalen, 1800-talets första hälft. | 4 000 SEK |
1503 | BREVPRESS, porfyr. Älvdalen, 1800-tal. | 3 800 SEK |
1504 | VAXSTAPELSTÄLL. Sverige, 1700-tal. | Återrop |
1505 | PIPHUVUD, av Sophia Isberg (1819-1875). | Återrop |
1506 | KONSOLER, två stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
1507 | DOSA. Frankrike, 1700-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
1508 | Francesco Bertos, Attributed to. An Allegorical Group of the Triumph of Religion. | Återrop |
1510 | PORTRÄTTHUVUD. Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid. | 380 000 SEK |
1511 | PORTRÄTTHUVUD. Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid. | 1 550 000 SEK |
1512 | A MAYAN POLYCHROME TRIPOD CEREMONIAL CHOCOLATE BOWL, late Classic, ca 550-950 A.D. | Återrop |
1513 | ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal. | Återrop |
1514 | ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal. | 10 000 SEK |
1515 | ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. | 8 000 SEK |
1516 | ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. | 13 000 SEK |
1517 | SKULPTUR. Troligen Tyskland, omkring år 1500. | 24 000 SEK |
1518 | RAM. Barock, omkring år 1700. | Återrop |
1519 | GLASMÅLNINGAR, ett par, 1700-tal. | Återrop |
1520 | GLASMÅLNING, av Busch och Echtler, Göteborg 1739. Senbarock. | 6 000 SEK |
1521 | BROSCHYR. "HVITA STJERN LINIEN", GENERALAGENT CARL ERIKSSON, POSTGATAN 34, GÖTEBORG. | 9 500 SEK |
1522 | POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal. | 2 400 SEK |
1523 | POKALGLAS. Böhmen, 1700-tal. | 2 600 SEK |
1524 | POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal. | 9 500 SEK |
1525 | POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal. | 4 000 SEK |
1526 | POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal. | 4 500 SEK |
1527 | POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal. | 4 000 SEK |
1528 | POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal. | 7 500 SEK |
1529 | SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal. | 5 500 SEK |
1530 | GLASSERVIS, 37 delar. Gustaviansk stil, 1900-tal. | 10 000 SEK |
1531 | GLASSERVIS, 48 delar, Kosta Glasbruk, modell "Odelberg".(48). | 22 000 SEK |
1532 | TAZZA, majolika, Italien 1600-tal. | 38 000 SEK |
1533 | FAT, majolika, troligen Urbino 1500/1600-tal. | Återrop |
1534 | MÅLNING, porslin. "Rastande Sällskap". Okänd konstnär, bär signatur i nedre vänstra hörnet. | 22 000 SEK |
1535 | TERRIN, fajans. Sverige, Marieberg, 1760-tal. | 16 000 SEK |
1536 | TERRASSVAS MED LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1772. | 22 000 SEK |
1537 | TERRASSVAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1771. | 24 000 SEK |
1538 | FLASKA, fajans. Rörstrand, 1735-40. | 13 000 SEK |
1539 | FAT, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal. | Återrop |
1540 | FIGURINER, 10 stycken, porslin. Meissen, sent 1800-tal. | 28 000 SEK |
1541 | KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1730-tal. | 8 500 SEK |
1542 | KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1755. | 8 000 SEK |
1543 | KOPP med FAT, porslin. Frankenthal, 1760-tal. | 4 000 SEK |
1543A | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Darte Frères, Paris, Empire. | Återrop |
1544 | ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 40 000 SEK |
1545 | TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 8 000 SEK |
1546 | TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 18 000 SEK |
1547 | BONBONIERE med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, Danmark, 1900-tal. | 5 000 SEK |
1548 | TALLRIKAR, sex stycken samt FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 16 000 SEK |
1549 | SÅSSNIPA, porslin. "Fauna Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 3 000 SEK |