Förgylld och patinerad brons, samt röd marmor. Sockel med dekor av grip, livet med putti. Höjd 34,5 cm.
Två små bristningar vid mynning under den förgyllda ringen. Metallfoten med mindre bucklor. Patineringen ställvis med slitage.