Nr. | Föremål | Ändringar |
6 | Sigrid Hjertén, Det röda staketet, Gränna. | Utställd: Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, troligen kat nr 1688, under titeln "Gula trädet, Alvastra". |
102A | OLLE BONNIÉR, olja på duk uppklistrad på pannå. Signerad O Bonnier och daterad -55. | Teknik: Duk uppklistrad på pannå. |
104 | JOHN IVAR BERG, gips med bemålade glasfragment, signerad JIB och daterad -50. | Fel angiven konstnär i katalogen. John Ivar Berg har utfört reliefen. |
112 | Olle Bærtling, "Tari". | Omfattas av följerätt (d)/Droite de Suite |
133 | Augustin Cárdenas, Utan titel. | Utföra cirka 1975.
Fel proveniens i tryckta katalogen.
Proveniens: Galerie Bel'Art, Stockholm. |
134 | Augustin Cárdenas, Utan titel. | Utföra cirka 1975.
146 | Marc Chagall, "Le verger" (The orchard), ur: "Dahpnis et Chloé". | Utrop 40.000-45.000 SEK/ Estimate 40.000-45.000 SEK |
163 | OTTO G CARLSUND, tillskriven, "Atlantic/Titanic". litografisk affisch, 1930, J Olséns Litografiska Anstalt, Sthlm. | Omfattas inte av följerätt (d)/No Droite de Suite |
164 | Otto G Carlsund (Tillskriven), "Kärlek och bensin". | Omfattas inte av följerätt (d)/ No Droite de Suite |
206 | Serge Poliakoff, "Composition bleue, verte et rouge". | Omfattas av följerätt (d)/Droite du Suite |
207 | Serge Poliakoff, "Composition bleue, rouge et noire" (för de Olympiska spelen i München 1972). | Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite |
214 | Henri de Toulouse-Lautrec, "Au Moulin Rouge, la Goulue et sa saeur". | Signerad epreuve d' presse/Inscribed epreuve d' presse.
Upptagen på helsida i Mirjam Gelfer-Jörgensen, "Toulouse-Lautrec Posters - the collection of the Danish Museum of Decorative art" |
220 | Willy James, "L'homme et la rue Le Lapin Agile". | Omfattas av följerätt (d)/Droite de Suite |
247 | Enrico Baj, "La Tavola". | Omfattas av följerätt (d)/Droite du Suite |
249 | Karel Appel, Utan titel. | Utförd 1986. |
303 | SKÅL, glas Loetz, Österrike ca 1900. | Lagning på två applikationer, repairs at parts of the applicated glass. |
372 | PABLO PICASSO, prakturna, "Vase gros oiseau vert", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960. | En sida med vertikal hårspricka; one side with vertical hairline crack. |
378 | GEORG JENSEN, kaffeservis, tre delar, "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling, | Säljes med CITES-intyg. |
409 | WIWEN NILSSON, ostrongafflar, 10 st, Lund 1970-75. | Två gafflar med gravyr på baksidan; two forks with engraved inscription to reverse. |
411 | OLLE OHLSSON, dosa, Stockholm, 1978, 18 k. Nr 3/10, | Omfattas av följerätt (d)/Droite de Suite |
416 | OWE JOHANSSON, skålfat, Lund (Hven) 1993, sterling. | Detalji 18 k rödguld / detail in 18k gold |
417 | COLLIER, Johan Rørvig, Danmark, 18k (hänge) samt 14k (kedjan). | Skall vara smaragdslipad. |
487 | OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, 1920-30-tal. | Sannolikt patinerad mässing; probably patinated brass. |
498 | FIRMA SVENSKT TENN, troligen Estrid Ericson, vägg-/bordsspegel, 1900-talets första hälft. | Modellen finns avbildad i Firma Svenskt Tenns arkiv, troligen formgiven av Estrid Ericson. |
517 | OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1930-40-tal. | Övre kupa ersatt; upper shade replaced. |
553 | LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal. | Bild saknas i den tryckta katalogen, se bilder på hemsidan; picture is missing in the printed catalogue, illustrated on the website. |
581 | VÄVNAD. "Rabatten". Rölakan. 107,5 x 58 cm. Signerad AB MMF. | Fel bild i den tryckta katalogen: se bild 584./Wrong picture in the printed catalogue: look at the picture 584. |
584 | DRAPERI. "Lammet". Rölakan. 257,5 x 162,5 cm. Signerat MMF. | Fel bild i den tryckta katalogen: se bild 581./Wrong picture in the printed catalogue: look at the picture 581. |
610 | MATTA. Reliefflossa. 329,5 x 197 cm. Signerad IHK. | Beställd till ett privat hem. Inspirerad av Borås vapen, dekor av ullsaxar. |
634 | MATTA. Rölakan. 213 x 163,5 cm. Signerad KB KLH. | Inte av Kerstin Butler. |
639 | MATTA. “Wahlund”. Rölakan. 447,5 x 279 cm. Signerad AÖ (Agda Österberg). | “Wahlund”, komponerad 1956. |
647 | MATTA. Slätväv. 289,5 x 194,5 cm. Signerad MJ. Sverige omkring 1960-1970. | Slätväv. |