Moderna 578

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
21Primus Mortimer Pettersson, "Fyr och fiskebåtar".Omfattas av följerätt (d) Droit de Suite
31Inge Schiöler, "Mot havet".Titel: "Mot havet".
81Axel Törneman, "Dåren".För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
84Ivan Lönnberg, "Interiör från ateljé".Påskrift a tergo: "Målad 1914 i Paris af Ivan Lönnberg på ateliern hos Comtesse Wachtmeister senare gift Bille i Danmark intygar Nils E Santesson". / Inscribed on verso: "Målad 1914 i Paris af Ivan Lönnberg på ateliern hos Comtesse Wachtmeister senare gift Bille i Danmark intygar Nils E Santesson".
97Ivan Ivarson, "Gladiolus".Utställning: Göteborgs Konstmuseum, "Ivan Ivarson", 25 september 2010 - 16 januari 2011.
108Isaac Grünewald, Den blå pergolan.För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
139Olle Baertling, "Kiara".För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
143Rune Jansson, Utan titel.Dukens mått: 101 x 248 cm.
173Christian Berg, "Torpedfigur IV".För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
184Timo Solin, Kvinna med ormar.Tunga saknas enligt information av konstnären själv.
204Olle Bærtling, "KIA".Unexamined out of frame. Apparently in good condition.
241Marcel Duchamp, "De ou par Marcel Duchamp ou Rrose Sélavy (La boîte-en-valise, Series)".Certificate from Association Marcel Duchamp will accompany this lot.
308Pablo Picasso, "La seductrice", ur: "Series 156".Pale mat staining. Monted with tape in the upper margin, on verso.
316Armand Schönberger, Självporträtt, med dottern Vera.Ställdes ut i Malmö under utställningen "Exposition Armand Schönberger Budapest", 1932, kat nr 13.
333Henrik Sörensen, Piker i interiør (fra Lom).För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
352Jan Voss, Utan titel.Olja och gouache på papper uppfäst på duk.
367Georges Rouault, "Mater Dolorosa" ("il serait si doux d'aimer").Teknik: Blandteknik över grafisk grund på papper uppklistrat på duk.
371Pablo Picasso, "Paysage, Méditerranéen".Additional litterature: The Picasso Project, ed., "Picasso's Paintings, Watercolors, Drawings and Sculpture: The sixties I, 1960-1963", 2009, illustrated p. 359, no. 63-103.
376Wassily Kandinsky, "Lithographie für die vierte Bauhausmappe".Hanteringsveck./Handling creases.
418EMILE GALLÉ, vas, Nancy, jugend, ca 1900.Se bild nr 419 i den tryckta katalogen; illustrated as lot no 419 in the printed catalogue.
419EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.Se bild nr 418 i den tryckta katalogen; illustrated as lot no 418 in the printed catalogue.
452SIGRID HJERTÉN (1885-1948), ask, ca 1916-18.Locket lagat.
503ERIK PLØEN, skulptur, Norge.Smärre lagningar.
535MICHAEL POWOLNY, vaser, 2 st, Wiener Keramik, Österrike 1906-1913, Wien Secessionen Modell No 221.Utförda av Wiener Keramik. Executed by Wiener Keramik.
554GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn ca 1915-21, design nr 72,Tre av fötterna något tryckta / three of the feet slightly bumped.
563GEORG JENSEN, skålar, ett par, Köpenhamn ca 1915-21, design nr 235,En av skålarna saknar del av skaftet. One bowl is missing the stem-bit on one of the handles
604VERA FERNGREN, ljusstakar, ett par, C.G Hallberg Stockholm 1959.Manschetterna med gravyr på undersidan.
626FERNANDEZ ARMAN, hänge, Frankrike, unikt.Omfattas av följerätt (d) Droit de Suite.
706JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.Rosa tyg.
708JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968.Rosa tyg.
750TAKLAMPA, Carl Westman, tillskriven, Sverige, ca 1902-05, arts and crafts/ jugend.Observera; tillskriven Carl Westman.
776AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.Omfattas EJ av följerätt (D); no droite de suite (D) on this lot.
789SKÅP, Axel Bäck, Eksjö, 1949.CITES-ansökan är preliminärt godkänd och intyg kommer att utfärdas.
794CARL MALMSTEN, hängskåp, "Pluntan", dekormålat av Liselotte Malmsten.Omfattas av följerätt (d) Droit de Suite.
851MATTA. "Park, blå och grön". Gobelängteknik. 305 x 306 cm. Signerad AB MMF BN.Omfattas av följerätt (d) Droit de Suite
877MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF.The length is 294,5 cm.
898MATTA. “Indiansommar”. Rölakan och gobelängteknik. 253,5 x 148,5 cm. Signerad AÖ.“Indiansommar”, komponerad 1979.
899MATTA. "Michoacán". Rölakan. 252,5 x 170,5 cm. Signerad KLH MN SC ID.Skada eller lagning.
914MATTA. Rölakan. 200 x 199,5 cm. Signerad KJ KH (Karin Jönsson, Klockargårdens Hemslöjd). Sverige 1960-tal.Längden skall vara 200 cm.
916MATTA. "Violetta gul". Tät rya. 215 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN.Omfattas av följerätt (d) Droit de Suite
917MATTA. "Magdalena blå". Tät rya. 517 x 285,5 cm. Signerad AB MMF BN.Omfattas av följerätt (d) Droit de Suite
923MATTA. "Sommarvägar, brun". Rya. 133 x 87 cm. Signerad AB MMF BN.Omfattas av följerätt (d) Droit de Suite
924MATTA. "Bladet grön". Rya. 150 x 122,5 cm. Signerad MMF MR (Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).OBS! AB saknas i signaturen.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.
354
362
474
651
832

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.