241
514109

Marcel Duchamp

(Frankrike, 1887-1968)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 200 - 34 900 EUR
27 400 - 36 500 USD
Klubbat pris
1 000 000 SEK

Marcel Duchamp
(Frankrike, 1887-1968)

"De ou par Marcel Duchamp ou Rrose Sélavy (La boîte-en-valise, Series)"

Svit om 67 miniatyrrepliker och reproduktioner av konstnärens verk (av ursrprungligen 68), monterade och förvarade i originallåda av kartong och trä, verket skapat 1935-41, Series E från upplagan om 30 exemplar utförd 1963 (Paris), signerad med kulspetspenna av Marcel Duchamp. Sammanställd av Jacqueline Matisse Monnier. Lådan klädd i mörkgrön läderimitation, 40,2 x 37,8 x 9,2 cm.

Tilläggslista

Certificate from Association Marcel Duchamp will accompany this lot.

Proveniens

Galerie Burén, Stockholm.

Schwarz 484, Series E (Paris 1963).

This set lacking No 48 (Handmade Stereopticon Slide, 1918-19. Cat. No. 365)