Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1409 | PENSELSTÄLL samt PENSELBAD, nefrit, Kina. Arkaiserande. | Återrop |
1410 | FIGURIN, nefrit. Kina. | Återrop |
1411 | FIGURIN, nefrit. Kina. | Återrop |
1412 | PENSELAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 10 000 SEK |
1413 | SKULPTUR, jadeit. Kina. | 22 000 SEK |
1414 | VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande. | 10 000 SEK |
1415 | TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912). | 13 000 SEK |
1416 | RELIEF, soapstone. Kina, bär inskription. | 90 000 SEK |
1417 | PENSELBAD, nefrit. Kina. | Återrop |
1418 | FIGURIN, nefrit, Kina. | Återrop |
1420 | SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1421 | PENSELBAD med STÄLL, troligen agat samt skulpterat infärgat elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95). | 250 000 SEK |
1422 | HALSBAND och ÖRHÄNGEN, rosa turmaliner och fjäderapplikationer. Qing dynastin (1644-1912). | 130 000 SEK |
1423 | PRAKTSKÄRMAR, ett par med stativ, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft. | Återrop |
1424 | HÄNGE med COLLIER, jadeit. Kina, 1900-tal. | 12 000 SEK |
1425 | SKULPTUR, bergkristall. Kina. | Återrop |
1426 | PENSELBAD, bergkristall. Kina. | 5 000 SEK |
1427 | VAS med LOCK, bergkristall. Kina. | 5 000 SEK |
1428 | Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad. | 60 000 SEK |
1429 | RULLMÅLNING, Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 7 500 SEK |
1430 | RULLMÅLNINGAR, två stycken, Qing dynastin, 1800-tal. Militära motiv. | Återrop |
1431 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1432 | ALBUMBLAD, målning på siden. Jaktsällskap med falkenerare, Qing dynastin, troligen 1700-tal. | Återrop |
1433 | ALBUMBLAD, landskapsmålningar, två stycken. Oidentifierad konstnär, Kina, troligen tidigt 1900-tal. | 5 500 SEK |
1434 | RULLMÅLNINGAR, fyra stycken, SOLFJÄDRAR med KALLIGRAFI, sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal. | 17 000 SEK |
1435 | ALBUM, med 8 MÅLNINGAR. Landskap, kopior efter Gu Fang (Gu Ruozhou, aktiv omkring år 1700), Qing dynastin, 1800-tal. | 75 000 SEK |
1436 | MÅLNINGAR, 8 delar. De åtta odödliga korsar havet. Sen Qing dynastin, 1800-tal. | 20 000 SEK |
1437 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, höstlandskap. Kopia efter Wen Zhengming (1470-1559), sen Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1438 | Lin Fengmian, Owl. | 400 000 SEK |
1439 | Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100. | 16 000 SEK |
1440 | Zao Wou-ki, "La théière". | 30 000 SEK |
1441 | LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad. | Återrop |
1442 | OKÄND KONSTNÄR, Qing dynastin, 1700-tal. | 60 000 SEK |
1443 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800. | 8 500 SEK |
1444 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1445 | SOLFJÄDER, lackerad och med måleri i gouache. Qing dynastin, omkring 1800. | 8 000 SEK |
1446 | ALBUM med GOUACHER (10). Sunqua, porträtterande kinesiska hovet, Qing dynastin, sent 1800-tal. | 7 500 SEK |
1447 | ALBUM, med GOUACHER (12). Porträtterande kinesiska hovet, Qing dynastin, sent 1800-tal. | 7 500 SEK |
1448 | ALBUM, två stycken, med GOUACHER (22). Porträtt av hovet, djonker, samt landskap, Qing dynastin, sent 1800-tal. | 5 000 SEK |
1449 | KESI, delvis bemålad. Qing dynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1450 | ALBUM, 12 målningar med kalligrafi. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1451 | Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu. | Återrop |
1452 | VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1453 | BÖCKER, 18 vol. Lu Dalin (1046-1092), "Kao Gu Tu" samt "Gu Yu Tu". | 13 000 SEK |
1454 | BOK MED TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji", dedikation till Hjalmar Mehr från Geng Biao, 1954. | 19 000 SEK |
1455 | BOK med TRÄSNITT, 2 volymer. 100 färgträsnitt efter målningar av bla Qi Baishi, utgiven av Rong Bao Zhai, Beijing 1951. | 14 000 SEK |
1457 | BOK, Hsiang Yuan-Pien, "Noted Porcelains of Succesive Dynasties with Comments and Illustrations". | 36 000 SEK |
1458 | KATALOGER, 57 stycken. Sotheby's, Christie's, Bonham's och Philip's, 1969-85. | 5 500 SEK |
1459 | KATALOGER, 38 stycken. Sotheby's, Christie's och Philip's 1986-1991. | 5 500 SEK |
1460 | KATALOGER, 80 stycken. Sotheby's, Christie's och Philip's, 1992-94. | 5 500 SEK |
1461 | KATALOGER, 43 stycken. Sotheby's, Christie's, Bonham's och Philip's, 1995-2001. | 4 000 SEK |
1462 | PARTI TIDSKRIFTER, ca 150 stycken, 1984-2001. | 4 500 SEK |
1463 | BÖCKER, 11 stycken, om Jade. | Återrop |
1464 | BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk. | Återrop |
1465 | BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst och konsthantverk. | 5 000 SEK |
1466 | BÖCKER, 17 stycken. Kinesiskt porslin. | 6 000 SEK |
1467 | BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst. | Återrop |
1468 | BÖCKER OCH UTSTÄLLNINGSKATALOGER, 20 stycken, främst Kineseiskt porslin. | 3 500 SEK |
1469 | BÖCKER, nio stycken samt två häften, främst om Japanskt konsthantverk. | Återrop |
1470 | BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur. | 4 000 SEK |
1471 | BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society. | Återrop |
1472 | CABARET, nio delar, porslin. Ming dynastin (1368-1644), Swatow. | Återrop |
1473 | FAT, porslin. Ming dynastin, med Wanlis sex karaktärers märke och tid (1573-1620). | 8 000 SEK |
1474 | URNA, porslin. Transition, 1600-tal. | 5 000 SEK |
1475 | URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt. | Återrop |
1476 | URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | 140 000 SEK |
1477 | SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
1478 | RÖKELSEKAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
1479 | SKÅLFAT, porslin. 1600-tal. | 8 500 SEK |
1480 | SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
1481 | TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
1482 | TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
1483 | FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 500 SEK |
1484 | TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
1485 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 30 000 SEK |
1486 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
1487 | BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1488 | URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
1489 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 32 000 SEK |
1490 | BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-talets förra hälft. | Återrop |
1491 | KRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 16 500 SEK |
1492 | URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
1493 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
1494 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
1495 | URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 28 000 SEK |
1496 | SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början. | 6 000 SEK |
1497 | KANNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1498 | TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal. | 55 000 SEK |
1499 | TEDOSOR, ett par, samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | Återrop |
1500 | URNA med LOCK, porslin. Japan, Genroku omkring år 1700. | 30 000 SEK |
1501 | URNOR med LOCK, ett par, porslin. Japan, Edo (1603-1868). | 8 000 SEK |
1502 | URNA med LOCK, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal. | 7 000 SEK |
1503 | PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912). | 2 000 SEK |
1504 | VASER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal. | Återrop |
1505 | SKULPTURER, ett par, brons. Japan, sen Meiji (1868-1912). | 19 000 SEK |
1506 | TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868). | Återrop |
1507 | SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 24 000 SEK |
1508 | TALLRIKAR, två stycken, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
1509 | TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1510 | FAT, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. Med inskription. | Återrop |