1448
448804

ALBUM, två stycken, med GOUACHER (22). Porträtt av hovet, djonker, samt landskap, Qing dynastin, sent 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525 - 700 EUR
553 - 737 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Märgpapper. Bildstorlek ca 13,8 x 9,8 cm, samt ca 10,8 x 16,8 cm.

Revor, mindre pappersförluster, mindre skador. Album med djonker uppklstrade på papper, ytsmuts. Pärmar skadade.

Proveniens

The Collection of Arne Nilsson, Sandviken.
Album with junks and landscapes, purchased at Bukowskis, sale 411, Lot 1197, 1979. Ex Libris Örbyhus.