Höstens Moderna 575

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
86Hans Johanson-Norsbo, Väninnorna.Korrekt mått 64,5 x 78 cm.
166Bengt Lindström, Utan titel.Utförd på duk.
172Lennart Jirlow, Liggande modell.Teknik: Gouache
180Yrjö Edelmann, "Two cubes with paper objects".Korrekta mått: 35 x 72 cm.
187Eric Gnista, "Vattenlek".Korrekt titel "Vattenlek". Verket är signerat och daterad 1929.
192Lucio Fontana, "Concetto spaziale"."Concetto spaziale" Korrekt upplaga 5/50. Utgiven av Sergio Tosi, Milano 1967.
201Leopold Survage, "Paysage".Inköpt av den nuvarande ägarens far i Paris på 1950-talet.
216Jean Dubuffet, "Nez Long et Chaise Septembre".För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris.
217Pierre Soulages, "Peinture 58 x 40 cm, septembre 1951".Omfattas av följerätt (d)
224Antoni Tàpies, "La clau de Foc" No 24.Upptagen i Vol. 3 av Catalogue Raisonné över Tàpies som utförd 1973.
230Arthur Boyd, "Nebuchadnezzar-sviten".Ingen Följerätt (Droit de suite) på detta katalognummer.
231Victor Vasarely, "O4 NN-2".Inköpt direkt av konstnären i mitten av 1980- talet AH-grafik, Stockholm Privat samling
232Victor Vasarely, "Dagann".Målningen är utförd 1989.
276Henri Matisse, "Etudes pour la Vierge. Tête voilée".Bladet troligen något beskuret/ Sheet possibly slightly trimmed.
325JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.OBS ingen konstnärsavgift tillkommer på detta objekt.
351JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.Ett ben med skada; one leg with damage.
361JOSEF FRANK, skrin, Firma Svenskt Tenn.Liten bottenspricka vid kanten/ small crack to edge of the base.
398FOLKE BENSOW, taburetter, ett par, "Trädgårdsmöbel no 2", Näfveqvarns bruk.En med skadat fäste / the one with a missing mount.
411AXEL EINAR HJORTH, sideboard, "Stål", Nordiska Kompaniet 1930.Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930; the model was shown at the Stockholm exhibition in 1930.
427AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord och spegel, sannolikt "Sandhamn", Nordiska Kompaniet.Bordet ursprungligen med låda; the table originally with drawer.
429AXEL EINAR HJORTH, stolar, 5 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.Två stolar förstärkta undertill; two chairs reinforced underneath.
439ELIS BERGH, takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.OBS diameter cirka 65 cm/ please note diameter circa 65 cm.
441AXEL-EINAR HJORTH, barskåp "Caesar", Nordiska Kompaniet.Smärre skador / minor damages.
459PUKEBERGS GLASBRUK, takarmatur, Sverige, 1940-50-tal.Pukebergs glasbruk, formgiven år 1944; Pukeberg, designed in 1944.
537MATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 261 x 233 cm. Signerad AB MMF BN.En kortsida avkortad, en kortsida är något avkortad.
568HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 36 delar, "Gammel Dansk/ Old Danish", Georg Jensen, Köpenhamn 1947-77, sterling.Uppsättning innehåller 6 matknivar/ The set includes 6 dinnerknives.
590ATELIER BORGILA, bestick, 47 delar Stockholm 1936-39.Utrop skall vara 20-25.000/ Estimate 20-25.000
619WIWEN NILSSON, collier, Lund 1976, 18k.Kan även användas som collier + armlänk / can also be used as a collier and a bracelet.
683KOLOMAN MOSER (1868-1918), glasservis, 111 delar, "Meteor", för E Bakalowits & Söhne, Wien ca 1910, jugend.Beställd av Greve Ragnar Gotthard Hamilton (1883-1936) och hans hustru Ingegerd Ebba Matilda (född af Petersens).
694TAPIO WIRKKALA, skål, Venini, Murano, Italien.Utropet skall var 8.000-10.000 kr; estimated price SEK 8.000-10.000

Utdragna föremål

Nr.
244
318
377
392

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
216Jean Dubuffet, "Nez Long et Chaise Septembre".