Fanerad med zebrano och jakaranda med, rak form på postament, centralt tre lådor, på vardera sida skåp med hyllor. Brickmärkt R 33771 -13 3 30 samt med rund bricka A.B NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM. Längd 153 cm, djup 45 cm, höjd 89,5 cm. Nyckel finns.
Något slitage.
Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930; the model was shown at the Stockholm exhibition in 1930.
C Björk, T Ekström, E Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se modellen avbildad från Nordiska Kompaniets vårutställning 1929, sid 70. Se även sid 96, modellen avbildad från Stockholmsutställningen 1930.
Modellen formgiven år 1929.