411
434784

AXEL EINAR HJORTH, sideboard, "Stål", Nordiska Kompaniet 1930.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
190 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fanerad med zebrano och jakaranda med, rak form på postament, centralt tre lådor, på vardera sida skåp med hyllor. Brickmärkt R 33771 -13 3 30 samt med rund bricka A.B NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM. Längd 153 cm, djup 45 cm, höjd 89,5 cm. Nyckel finns.

Något slitage.

Tilläggslista

Modellen visades på Stockholmsutställningen 1930; the model was shown at the Stockholm exhibition in 1930.

C Björk, T Ekström, E Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se modellen avbildad från Nordiska Kompaniets vårutställning 1929, sid 70. Se även sid 96, modellen avbildad från Stockholmsutställningen 1930.

Modellen formgiven år 1929.