Nr. | Föremål | Klubbat pris |
399 | J. E. VON REIDER, Annalen Der Blumisterei für gartenbesitzer, Kunstgärtner, Saamenhändler und Blumenfreunde, 12 vol. | Återrop |
400 | E. J. C. ESPER (1742-1810), 9 vol, Die Schmetterlinge in abbildungen nach der Natur, Erlangen 1777-1801. (9). | Återrop |
401 | HÖRNSKÅP, ett par, av Francois Reizell (mästare i Paris 1764-88). Louis XV. | 200 000 SEK |
402 | SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
403 | MÄSTERSTYCKESKÅP, av Carl Gustaf Björklund (mästare i Stockholm 1778-99). Rokoko. | Återrop |
404 | DOKUMENTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 42 000 SEK |
405 | BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | Återrop |
406 | POTTSKÅP. Stockholmsarbete i Lars Nordins art, 1700-talets mitt. Rokoko. | 20 000 SEK |
407 | KOMMOD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 16 000 SEK |
408 | MÄSTERSTYCKE, av Johan Fredric Wejssenburg d.ä. 1795. Sengustavianskt. | 390 000 SEK |
409 | SEKRETÄR, tillskriven Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777). Gustaviansk. | 40 000 SEK |
410 | SEKRETÄR. Tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1771). Gustaviansk. | 24 000 SEK |
411 | SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 13 000 SEK |
412 | SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
413 | SEKRETÄR. Österrike, 1800-talets början. Empire. | 28 000 SEK |
414 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 36 000 SEK |
415 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 175 000 SEK |
416 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 80 000 SEK |
417 | BYRÅ. Stockholmsarbete i Lars Nordins art, 1700-talets mitt. Rokoko. | 40 000 SEK |
418 | BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko. | 105 000 SEK |
419 | BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko. | 30 000 SEK |
420 | BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko. | 42 000 SEK |
421 | BYRÅ, av Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797), rokoko. | 20 000 SEK |
422 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
423 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
424 | BYRÅ. Mathias Ortmanns (ca.1692–1757) art. Danmark, 1700-talets mitt. Rokoko. | 90 000 SEK |
425 | BYRÅ, av Mathias Ortmann (ca.1692–1757), Danmark, 1700-talets mitt. Rokoko. | 84 000 SEK |
426 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. Christian Linnings art. | Återrop |
427 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
428 | BYRÅ, tillskriven Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745). Senbarock. | 26 000 SEK |
429 | BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk. | 135 000 SEK |
430 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | Återrop |
431 | BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerad. Gustaviansk, omkring år 1780. | 5 300 000 SEK |
432 | BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Gustaviansk. | 35 000 SEK |
433 | BYRÅ. Jonas Hultstens art. Gustaviansk, 1700-talets slut. | Återrop |
435 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 105 000 SEK |
436 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 100 000 SEK |
437 | BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal. | 250 000 SEK |
438 | BYRÅ, av Johan Wilhelm Metzmacher (mästare i Stockholm 1769-1783), ej signerad. Gustaviansk. | Återrop |
439 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
440 | BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk. | 75 000 SEK |
441 | BYRÅ. Sengustaviansk omkring år 1800. | 15 000 SEK |
442 | SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 24 000 SEK |
443 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
444 | BYRÅ, av Carl Diedric Fick ( mästare i Stockholm 1776 - 1806 ). Sengustaviansk. | 15 000 SEK |
445 | SKRIVBYRÅ MED UPPSATS, av Fredrik August Eckstein (mästare i Stockholm 1794-1814). Sengustaviansk. | 50 000 SEK |
446 | BYRÅ. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil. | 85 000 SEK |
447 | BIBLIOTEKSBORD. England, 1700-talets andra hälft, i Thomas Chippendales art. | 75 000 SEK |
448 | BIBLIOTEKSBORD, av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837). Karl Johan. | 12 000 SEK |
449 | SPELBORD, av Jean Potarange (mästare i Paris 1767). Louis XVI. | 50 000 SEK |
450 | SPELBORD, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko. | 13 000 SEK |
451 | SPELBORD. Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 9 000 SEK |
452 | SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko. | 11 000 SEK |
453 | POUDREUSE, tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (verksam i Stockholm 1732-1813). Rokoko. | Återrop |
454 | BORD. Tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt. | 26 000 SEK |
455 | BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 22 000 SEK |
456 | BORD, ett par. Sverige, 1800-tal. | 19 000 SEK |
457 | BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | 4 000 SEK |
458 | BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | 13 000 SEK |
459 | BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire. | 32 000 SEK |
460 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
461 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 16 000 SEK |
462 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800- talets början. | 42 000 SEK |
463 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 34 000 SEK |
464 | KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 16 000 SEK |
465 | KONSOLBORD MED SPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
466 | SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
467 | TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 26 000 SEK |
468 | SOFFA, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustaviansk. | 28 000 SEK |
469 | BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
470 | TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk. | Återrop |
471 | BANKETTSOFFA. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
472 | SOFFA, av Anders Hellman (mästare i Stockholm 1761-1793). Gustaviansk. | 17 000 SEK |
473 | KARMSTOLAR, par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | Återrop |
474 | KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
475 | KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
476 | SKRIVBORDSSTOL / PUDERSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 8 500 SEK |
477 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
478 | KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
479 | KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 13 000 SEK |
480 | KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska stockholmsarbeten. En av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-95). | 55 000 SEK |
481 | KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut. | Återrop |
482 | KARMSTOLAR, fyra stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 80 000 SEK |
483 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början. Sengustavianska. | 44 000 SEK |
484 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 65 000 SEK |
485 | KARMSTOLAR, ett par, av Erik Holmberg (mästare i Stockholm troligen 1768, burskap 1791-96). Sengustavianska. | 42 000 SEK |
486 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
487 | KARMSTOLAR, ett par, av Lars Fahlberg, Linköping. Sengustavianska, 1800-talets början. | 55 000 SEK |
488 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 24 000 SEK |
489 | SALONGSMÖBEL, fem delar. Empire, 1800-talets första hälft. | 25 000 SEK |
490 | STOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 200 000 SEK |
491 | STOLAR, sex stycken, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Rokoko. | 110 000 SEK |
492 | STOLAR, sju stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 22 000 SEK |
493 | STOLAR, sex stycken. Gustavianska Stockholmsarbeten. | 38 000 SEK |
494 | STOLAR, fyra stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
495 | STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal. | 17 000 SEK |
496 | STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 6 000 SEK |
497 | STOLAR, sex stycken, av Erik Öhrmark (stolmakare i Stockholm verksam 1777-1813). Sengustavianska. | 19 000 SEK |
498 | STOLAR, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 20 000 SEK |
499 | STOLAR, sex stycken. England, 1700-talets andra hälft. | Återrop |