Nr. | Föremål | Klubbat pris |
707 | GLAS. 1700-tal. | 2 000 SEK |
708 | GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal. | 22 000 SEK |
709 | OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal. | 4 000 SEK |
710 | APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal. | 2 000 SEK |
711 | APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal. | 3 000 SEK |
712 | VAS, fajans. Märkt Marieberg, 19/3 (17)71. | Återrop |
713 | KOPP, mjukt porslin. Marieberg, daterad 1781. | 11 000 SEK |
714 | FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781. | 7 000 SEK |
715 | FIGURINER, två stycken, mjuktporslin. Marieberg, 1700-tal. | 4 000 SEK |
716 | FAT, fajans. Märkt Rörstrand 17/11 (17)64. | 7 500 SEK |
717 | FAT, fajans. Märkt Rörstrand 11/1 (17)73. | Återrop |
718 | FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden. | 25 000 SEK |
719 | KOPP med FAT, porslin. Meissen. | 2 800 SEK |
720 | KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal. | 6 000 SEK |
721 | ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814). | 16 000 SEK |
722 | TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal. | 6 500 SEK |
723 | FIRGURINER, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
724 | PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal. | 18 000 SEK |
725 | PLAKETT, porslin. KPM 2:a sortering. Märkt Fraureuth. Efter Rubens. Signerad Alfred Brädel. | 24 000 SEK |
726 | PRAKTURNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin KPM, omkring 1900. | Återrop |
727 | VINKYLARE, ett par, mjukt porslin. Sèvres, 1700-tal, möjligen senare dekorerade. | 5 000 SEK |
728 | SOLITAIRE, fem delar, porslin. Empire, Frankrike. | Återrop |
729 | TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 22 000 SEK |
730 | SALADIERER, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 8 000 SEK |
731 | SÅSSNIPOR, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 16 000 SEK |
732 | SKÅL på FOT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 5 000 SEK |
733 | CYLINDERKAFFEKANNA samt GRÄDDSNIPA, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 10 000 SEK |
734 | SALTKAR, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 7 200 SEK |
735 | KAFFEKOPPAR med FAT, sju stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 20 000 SEK |
736 | FAT, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 11 100 SEK |
737 | FAT, två stycken, porslin. "Flora Dancia", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 7 000 SEK |
738 | BULJONGKOPPAR med FAT, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 41 000 SEK |
739 | STEKFAT, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 10 000 SEK |
740 | STEKFAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 9 500 SEK |
741 | STEKFAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 7 500 SEK |
742 | ASSIETTER, 11 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 22 000 SEK |
743 | Sopptallrikar, 11 (4+7) stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 15 000 SEK |
744 | TALLRIKAR, 15 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 30 000 SEK |
745 | TALLRIKAR, 14 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 32 000 SEK |
746 | GARNITYR, 5 delar i ETUI, S:t Petersburg 1850-tal. Orginaletuiet märkt Gustav Fabergé. | 90 000 SEK |
747 | IKON, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1881. Hovleverantösstämpel. Kristus Allhärskaren. | 620 000 SEK |
748 | IKON, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel. Kristus Allhärskaren. | 26 000 SEK |
749 | IKON, av Alexander Munchin, Moskva 1886. Gudsmodern med Kristus. | 28 000 SEK |
750 | RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897. | 62 000 SEK |
751 | KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841. | 20 000 SEK |
752 | DOSA, av Alexander Iwanow Shilin, Velikij Ustjug 1824. | 195 000 SEK |
753 | CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1889. | 8 000 SEK |
754 | SNUSDOSOR, 2 st, en av Chlebnikov, Moskva 1881, en av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917. | 9 500 SEK |
755 | KALKAR, 6 st (3+3), icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets andra hälft. | 9 000 SEK |
758 | SKÅLAR, 2 st, en av Carl Ekqvist, S:t Petersburg och en av en icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt. | 11 000 SEK |
759 | BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851. | 105 000 SEK |
760 | KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal. | 34 000 SEK |
761 | KÅSA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917. | 14 000 SEK |
762 | KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke. | 15 000 SEK |
763 | KÅSA, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. | 13 000 SEK |
764 | PILLERDOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917. | 7 000 SEK |
765 | ÄGG, silver och emalj, tvådelat, Ryssland 1800-talets slut/1900-talets början. | 2 600 SEK |
766 | DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917. | Återrop |
767 | DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917. | 11 000 SEK |
768 | SNUSDOSA, av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917. | 2 000 SEK |
769 | SNUSDOSA, Moskva 1883. | 6 000 SEK |
770 | SNUSDOSA, av Vasilij Agafonov, Moskva 1899-1908. | 4 000 SEK |
771 | CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887. | 26 000 SEK |
772 | SALTKAR på kulfötter, icke identifierad mästare Moskva 1800-talets slut. | 2 600 SEK |
773 | SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908. | 2 600 SEK |
774 | MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908. | 2 600 SEK |
775 | MOCKASKEDAR, 4 st, av Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1800-talets slut. | 800 SEK |
776 | STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908. | 4 000 SEK |
777 | SOCKERTÅNG, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908. | 2 200 SEK |
778 | KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883. | Återrop |
779 | KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1876. | Återrop |
780 | KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1877. | Återrop |
781 | STRÖSKED, Jonas Auvin, S:t Petersburg 1859. | Återrop |
782 | LJUSSAX, av Johan Wilhelm Ludwig, S:t Petersburg (verksam 1808-1849). | 1 400 SEK |
783 | DESSERTBESTICK, 23 st, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1880. | 11 000 SEK |
784 | JETONG, S:t Petersburg 1899-1908.
Hederstecken för Mariinskii Barracks sjukhus. | 6 000 SEK |
784A | OFFICERSSABEL Ryssland m/1865, med St Anna tecken samt gravyr "För Tapperhet". | 65 000 SEK |
785 | JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907. | 48 000 SEK |
786 | MEDALJER, 6 st. olika, Ryssland 1800-tal. | 18 000 SEK |
787 | ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal. | 5 500 SEK |
788 | ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal. | 4 500 SEK |
789 | BÄGARE, flintgods. Ryssland, Kuznetsov, sekelskifte 1900. | 2 800 SEK |
790 | SPELBORD. Ryssland, 1780-tal, troligen gjord i St Petersburg i Christian Meyers verkstad. | 50 000 SEK |
791 | BORD. Ryssland, 1800-tal. | 22 000 SEK |
792 | KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal. | 20 000 SEK |
793 | LÄSFÅTÖLJ. Ryssland, 1800-tal. | 17 000 SEK |
794 | KRÖNINGSBÄGARE, emalj på koppar. Till Nikolaj II:s kröning 1896. | 2 000 SEK |
795 | KRÖNINGSPROGRAM, Bolshoiteatern 17 Maj, Moskva 1896. A.A. Levenson. | 5 000 SEK |
796 | PROGRAM för KRÖNINGSFESTLIGHETER, Khodynka A. A. Levenson: Moskva, Maj 1896. | 5 000 SEK |
797 | KRÖNINGSPROKLAMATION, Nikolaj II, 14 Maj, Moskva 1896. A.A. Levenson. | 4 000 SEK |
798 | Viktor Mikhailovich Vasnetsov, Kröningsmeny, Nikolaj II, 14 maj 1896. A.A. Levenson, Moskva. | 20 000 SEK |
799 | KRÖNINGSSOUVENIRER, Moskva , Maj 1896. | 1 000 SEK |
800 | GRIGORI RASPUTIN (1869-1916), brev med kuvert, handskrivet och undertecknat. 1915. | 250 000 SEK |
801 | KÅSA, av Anders Düsterbach, Stockholm (verksam -1588-1612). Senrenässans. | 32 000 SEK |
802 | DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock. | Återrop |
803 | KONFEKTSKÅL, icke identifierad mästare, Nürnberg 1645-1651. Barock. | 5 000 SEK |
804 | BÄGARE på kulfötter, av Marx Schaller II, Augsburg 1600-talets andra hälft. | 6 500 SEK |
805 | BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670. | Återrop |
806 | BÄGARE med LOCK, av Simon Wickert, Augsburg (verksam 1691-1708). | 36 000 SEK |
807 | BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut. | 15 000 SEK |