Kröningsmeny, Nikolaj II, 14 maj 1896. A.A. Levenson, Moskva.
Efter design av Vasnetsov (1848-1926). Litografiskt flerfärgstryck och guld. Rulle, oramad. Längd 94 cm.
Slitage, mindre fläckar och små veck.
Friherre Carl Ericson (1840-1928). Farmors morfar till nuvarande ägare.