Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1318 | SEMIANTIK TEHERAN/ISFAHAN. 355,5 x 260,5 cm inklusive en slätvävd kant runt hela matten. | 95 000 SEK |
1319 | SEMIANTIK/OLD TEHERAN. 339,5 x 257,5 cm. | 20 000 SEK |
1320 | SEMIANTIK TEKKE/YOMOUD CHUVAL. 68 x 124,5 (samt 68 cm bakstycke). | 3 500 SEK |
1321 | ANTIK/SEMIANTIK TIBET. 173,5 x 86,5 cm. | 15 000 SEK |
1322 | SEMIANTIK TIBET. 153 x 86 cm. | Återrop |
1324 | ANTIK SILKE TÄBRIS, sannolikt. 162 X 127,5 cm. | 34 000 SEK |
1325 | ANTIK TÄBRIS. 391 x 279,5 cm. | 20 000 SEK |
1326 | SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 203 x 144 cm. | 7 000 SEK |
1327 | OLD TÄBRIS sannolikt. 270,5 x 180 cm, samt ca 2 cm slätväv på varje kortsida. | 16 000 SEK |
1328 | OLD TÄBRIS. 472 x 331 cm. | Återrop |
1329 | ANTIK USHAK. 493,5 x 365 cm. | 75 000 SEK |
1330 | SEMIANTIK VERAMIN. 301 x 206 cm. | 20 000 SEK |
1331 | ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 275 x 195 cm. | 105 000 SEK |
1332 | SKULPTUR, bemålat lergods. Han dynastin (206 f.Kr-220 e.Kr). | Återrop |
1333 | FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907). | 35 000 SEK |
1334 | SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-907). | 11 000 SEK |
1335 | SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279). | Återrop |
1336 | SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279). | 20 000 SEK |
1337 | SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279). | 8 000 SEK |
1338 | FAT, keramik. Song dynastin (960-1279). | 3 500 SEK |
1339 | VAS, keramik. Troligen Song/Yuan dynastin. | 23 000 SEK |
1340 | VASER, ett par, kramik. Troligen Yuan/Ming dynastin. | 15 000 SEK |
1341 | KRUKA samt FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin. | 12 000 SEK |
1342 | SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin. | Återrop |
1343 | FIGURIN, keramik. Troligen Ming dynastin. | 6 000 SEK |
1344 | VAS, keramik. 1700-tal, eller äldre. | 13 000 SEK |
1345 | FIGURINER/VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande, Kina. | 9 000 SEK |
1346 | VIKTER, två stycken, brons. Arkaiserande. Kina. | 7 500 SEK |
1347 | SKULPTUR, brons. Troligen, Java, Indonesian, 1300-tal. | 6 000 SEK |
1348 | KLOCKA, brons. Ming dynastin eller äldre. | 35 000 SEK |
1349 | URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre. | Återrop |
1350 | RÖKELSEKAR, brons. 16/1700-tal med Xuande sex karaktärers märke. | 30 000 SEK |
1351 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, brons. Qing dynastin. | 8 000 SEK |
1352 | VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1353 | RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644) med sigillmärke. | 7 000 SEK |
1354 | RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal. | 44 000 SEK |
1355 | RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644). | 5 000 SEK |
1356 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med Xuande sex karaktärers märke. | 36 000 SEK |
1357 | YTTERFODER, två stycken, brons. Qing dynastin, insides med Xuande sex karaktärers märke. | 36 000 SEK |
1358 | SKULPTUR, brons. Japan, 1800-tal. | 24 000 SEK |
1359 | VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1360 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
1361 | TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 30 000 SEK |
1362 | SKÅL, cloisonné. Ming dynastin, 1600-tal. | 9 500 SEK |
1363 | RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin. | 20 000 SEK |
1364 | RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 12 000 SEK |
1365 | MINIATYRVATTENDROPPARE, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 7 000 SEK |
1366 | RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912). Locket bär märkning Lao Tian Li . | 36 000 SEK |
1367 | VASER, ett par, cloisonné. Qing Dynastin. | 16 000 SEK |
1368 | VAS med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1369 | ASK, cloisonné. Qing dynastin. | 9 500 SEK |
1370 | VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin. | 18 000 SEK |
1371 | YTTERFODER med TRÄDGÅRDSSKULPTUR, cloisonné, nefrit, korall, bergkristall. Qing dynastin. | 65 000 SEK |
1372 | TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 26 000 SEK |
1373 | VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 30 000 SEK |
1374 | VAS, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1375 | GUDOM, förgylld brons. Troligen Sui/Tang dynastin. | 46 000 SEK |
1376 | GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644). | 110 000 SEK |
1377 | FIGURIN, förgylld kopparlegering och turkoser. Nepal/Tibet, 1500-tal eller äldre. | 40 000 SEK |
1378 | BODHISATTVA på MYTOLOGISKT FABELDJUR, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal. | 185 000 SEK |
1379 | BODHISATVA, förgylld brons. Tibet, Troligen 16/1700-tal. | 520 000 SEK |
1380 | BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre. | 34 000 SEK |
1381 | YAMANTAKA, förgylld brons. Tibet, troligen omkring 1900. | 360 000 SEK |
1382 | TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin. | 60 000 SEK |
1383 | BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk. | 10 000 SEK |
1384 | BUDDHA, koppar. Tibet, troligen 1800-tal. | 11 000 SEK |
1385 | DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk. | Återrop |
1386 | VIT TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal. | 380 000 SEK |
1387 | TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal. | 70 000 SEK |
1388 | GRÖN TARA, förgylld och patinerad brons. Sinotibetansk, 17/1800-tal. | 10 000 SEK |
1389 | KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal. | 140 000 SEK |
1390 | BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal. | 16 000 SEK |
1391 | BUDDHA, bronserad och bemålad brons. Thailand, omkring 1900. | 5 000 SEK |
1392 | PRAKTSKÄRMAR, ett par med stativ, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft. | Återrop |
1393 | VAS med LOCK, nefrit, Kina 1900-tal. | 145 000 SEK |
1394 | PENSELBAD, nefrit. Kina. | 11 000 SEK |
1395 | Penselbad, nefrit, Kina. | 280 000 SEK |
1396 | FIGURIN, nefrit. Kina. | 20 000 SEK |
1397 | PLAKETT, nefrit. Kina, 1900-tal. | 14 000 SEK |
1398 | VINKOPP, nefrit. Kina. | 38 000 SEK |
1399 | DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina. | 80 000 SEK |
1400 | VINOFFERBÄGARE, nefrit. Vit. Kina. | 7 500 SEK |
1401 | FIGURIN, nefrit. Kina. | 3 000 SEK |
1402 | RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal. | 34 000 SEK |
1403 | FIGURIN, nefrit. Kina. | 12 000 SEK |
1404 | BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina. | 7 000 SEK |
1405 | FIGURIN, nefrit. Kina. | 34 000 SEK |
1406 | PLAKETT, nefrit. Kina. | 6 500 SEK |
1407 | VAS med LOCK, troligen kalcedon. Kina. | 16 000 SEK |
1408 | BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina. | 55 000 SEK |
1409 | FIGURIN, nefrit. Kina. | 7 000 SEK |
1410 | SKULPTUR, gul sten. Kina. | 20 000 SEK |
1411 | PENSELSTÄLL, grön sten. Kina, 1900-tal. | 3 000 SEK |
1412 | PENSELVAS, troligen agat. Kina. | 6 000 SEK |
1413 | FIGURIN, rosenkvarts. Kina. | 3 000 SEK |
1414 | ASK med LOCK, rosenkvarts. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1415 | BISKIVA, gråvit sten. Kina. | 3 000 SEK |
1416 | SKULPTUR, soapstone. Kina, 1900-tal. | 5 500 SEK |
1417 | TRÄDGÅRDSKLIPPA, sten. Kina. | Återrop |
1418 | SKÅP, lack, Qing dynastin, 17/1800-tal. | 80 000 SEK |