Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
963. RING, ovalslipad safir ca 2 ct och rubin, diamanter tot ca 0.75 ct.
963. RING, ovalslipad safir ca 2 ct och rubin, diamanter tot ca 0.75 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
982. ARMRING, rosenslipade diamanter samt pärlor, 4.6 mm, sent 1800-tal.
982. ARMRING, rosenslipade diamanter samt pärlor, 4.6 mm, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
561. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
561. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
455. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
455. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1072. RING, cabochonslipad turkos med briljantslipade diamanter, tot. 1.90 ct.
1072. RING, cabochonslipad turkos med briljantslipade diamanter, tot. 1.90 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
666. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
666. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
533. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
533. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
3. OSKAR BERGMAN, Akvarell, signerad Oskar Bergman och daterad 1925.
3. OSKAR BERGMAN, Akvarell, signerad Oskar Bergman och daterad 1925.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1302. SEMIANTIK KIRMAN. 394,5 x 274,5 cm.
1302. SEMIANTIK KIRMAN. 394,5 x 274,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1285. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 208,5 x 136 cm.
1285. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 208,5 x 136 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1284. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 204,5 x 130 cm.
1284. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 204,5 x 130 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1192. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. ca 1.20 ct. Kvalitet ca J/SI2-I1.
1192. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. ca 1.20 ct. Kvalitet ca J/SI2-I1.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
538. LJUSKRONA, för fyra ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
538. LJUSKRONA, för fyra ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1185. RING, droppslipad diamant ca 1 ct. Kvalitet ca K/SI.
1185. RING, droppslipad diamant ca 1 ct. Kvalitet ca K/SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
972. RING, diamanter tot. 0.38 ct. samt carréslipade rubiner tot. 0.50 ct.
972. RING, diamanter tot. 0.38 ct. samt carréslipade rubiner tot. 0.50 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
600. PRYDNADSURNOR, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
600. PRYDNADSURNOR, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1216. Fickur. Audemars frêres. Manuell. Guld. Jaktur med minutrepeterare. 56mm.
1216. Fickur. Audemars frêres. Manuell. Guld. Jaktur med minutrepeterare. 56mm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1155. MANSCHETTKNAPPAR,  Cartier,  No. 7265, rubiner.
1155. MANSCHETTKNAPPAR, Cartier, No. 7265, rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1163. ÖRHÄNGEN, trapetsslipade smargder med briljantslipade diamanter.
1163. ÖRHÄNGEN, trapetsslipade smargder med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1069. COLLIER MED HÄNGE, emalj med rosenslipade diamanter samt rubiner. 1800-tal.
1069. COLLIER MED HÄNGE, emalj med rosenslipade diamanter samt rubiner. 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
471. BANKETTSOFFA. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
471. BANKETTSOFFA. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
749. IKON, av Alexander Munchin, Moskva 1886. Gudsmodern med Kristus.
749. IKON, av Alexander Munchin, Moskva 1886. Gudsmodern med Kristus.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1013. ARMBAND, Stern, massivt guld. Vikt 58 g.
1013. ARMBAND, Stern, massivt guld. Vikt 58 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1367. VASER, ett par, cloisonné. Qing Dynastin.
1367. VASER, ett par, cloisonné. Qing Dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1300. ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm.
1300. ANTIK KIRMAN LAVER. 211,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
704. SPETSGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
704. SPETSGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1256. SEMIANTIK BEIJING. Art Deco. 292 x 211,5 cm.
1256. SEMIANTIK BEIJING. Art Deco. 292 x 211,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1295. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 350 x 276 cm.
1295. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 350 x 276 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1309. OLD NAIN. 239 x 161,5 cm.
1309. OLD NAIN. 239 x 161,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1067. ÖRHÄNGEN, opaler, demantoidgranater och gammalslipade diamanter.
1067. ÖRHÄNGEN, opaler, demantoidgranater och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1507. VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke.
1507. VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1002. RING, limefärgad kvarts, 14 ct med briljantslipade diamanter, tot. 0,64 ct.
1002. RING, limefärgad kvarts, 14 ct med briljantslipade diamanter, tot. 0,64 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
223. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
223. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1503. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1503. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
267. Egbert Lievensz van der Poel Hans krets, Vilande man vid husvägg.
267. Egbert Lievensz van der Poel Hans krets, Vilande man vid husvägg.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
698. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
698. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1510. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1510. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1361. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1361. TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
699. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
699. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
452. SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko.
452. SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1359. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1359. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
615. KYRKOSKULPTURER, för ett ljus, ett par, omkring år 1800.
615. KYRKOSKULPTURER, för ett ljus, ett par, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. Olof Hermelin, Vårlandskap.
21. Olof Hermelin, Vårlandskap.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1701. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1701. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
543. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
543. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1262. ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.
1262. ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1697. URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1697. URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
545. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
545. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
625. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
625. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
596. SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början.
596. SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
442. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början.
442. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1629. URNA, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguangs sigillmärke.
1629. URNA, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1402. RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
1402. RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1683. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
1683. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
960. ARMRING, snidad granat samt halvpärla, öppningsbar. 1800-tal.
960. ARMRING, snidad granat samt halvpärla, öppningsbar. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
121. Carl Eldh, "Självkritik".
121. Carl Eldh, "Självkritik".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
667. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
667. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
635. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
635. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
668. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
668. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
665. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
665. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
97. Ernst Josephson, "Papagena".
97. Ernst Josephson, "Papagena".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?