Nr. | Föremål | Klubbat pris |
818 | SKRIN, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerat. Gustavianskt. | 16 000 SEK |
819 | BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal. | 4 000 SEK |
820 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 15 000 SEK |
821 | SALTKAR, ett par. Sengustavianska. | 6 500 SEK |
822 | SALTKAR. Karl Johan. | 4 000 SEK |
823 | SALTKAR. Karl Johan. | 6 000 SEK |
824 | FAT. Barock, omkring år 1700. | 5 500 SEK |
825 | FAT, av Nicholas Kelk (London 1638-1688). | 2 900 SEK |
826 | FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1775, verksam 1761-1797. Rokoko. | 4 500 SEK |
827 | TERRIN med LOCK, av Johan Wiklund (mästare i Norrköping 1809-19). Sengustaviansk. | Återrop |
828 | KITTEL med LOCK. Dansk Louis XVI, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
830 | BORDSSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
831 | BORDSSKULPTURER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 24 000 SEK |
832 | BORDSSPEGEL. Renässansstil, 1800-tal. | 11 500 SEK |
833 | ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal. | 24 000 SEK |
834 | ELDHUND, Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire. | 16 000 SEK |
835 | BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal. | 6 000 SEK |
836 | POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal. | 10 000 SEK |
837 | POKALGLAS. 1700-tal. | 3 500 SEK |
838 | PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | Återrop |
839 | PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | Återrop |
840 | SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal. | Återrop |
841 | SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal. | 7 500 SEK |
842 | GLASSERVIS, 31 delar. Sengustaviansk. | 19 000 SEK |
843 | BRÖLLOPSBÄGARE, glas. Sverige, daterad 1800. | Återrop |
844 | CHAMPAGNESTRUTAR, nio stycken, glas. 1800-tal. | 8 000 SEK |
845 | BÅLSKÅL, glas. Sverige, 1800-tal. | 2 800 SEK |
846 | TAZZA, rött glas. 1800-tal. | 4 300 SEK |
847 | GLASSERVIS, 129 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior". | 20 000 SEK |
848 | GLASSERVIS, 112 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior". | 32 000 SEK |
849 | TERRIN med LOCK, fajans. 1700-tal, möjligen Stralsund. | 6 000 SEK |
850 | FAT, fajans. Delft, 1700-tal. | Återrop |
851 | CHAMPAGNEKYLARE, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 6 500 SEK |
852 | TEKANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal. | 6 000 SEK |
853 | TERASSVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
854 | SMÖRDUVA, fajans. Marieberg, daterad 14/11 (17)65. | 8 000 SEK |
855 | FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | Återrop |
856 | FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | 3 000 SEK |
857 | FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. Stens period. | Återrop |
858 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal. | 4 700 SEK |
859 | SERVIS, 150 delar, porslin. Meissen, 1800-tal. | 46 000 SEK |
860 | MINIATYRMÅLNING på porslin. Meissen, sent 1800-tal. | 5 500 SEK |
861 | TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1800-tal. | 4 000 SEK |
862 | FIGURINER, tre stycken, porslin. Meissen, 1800-talets slut. | Återrop |
863 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal. | 18 000 SEK |
864 | FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1900. | Återrop |
865 | FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal. | Återrop |
866 | TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, omkring 1800. | Återrop |
867 | TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1900-tal. | Återrop |
868 | FIGURINER, åtta stycken, porslin. Berlin, omkring 1800. | 5 500 SEK |
869 | FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900. | Återrop |
870 | FIGURIN, porslin. Wienliknande märke. "Europa och Tjuren". | Återrop |
871 | UPPSATSSKÅLAR, ett par, porslin och förgylld brons. Frankrike, "Sèvres" 1700-tal samt 1800-talets senare del. | 20 000 SEK |
872 | KANDELABRAR, ett par, brons och porslin. England/Frankrike 1800-talets andra hälft. | Återrop |
873 | TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal. | 16 000 SEK |
874 | TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 7 500 SEK |
875 | TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | Återrop |
876 | TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 24 000 SEK |
877 | SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 12 000 SEK |
878 | ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 20 000 SEK |
879 | SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 30 000 SEK |
880 | ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 65 000 SEK |
881 | GALLERSKÅL med FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 7 500 SEK |
882 | GALLERSKÅL och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 11 000 SEK |
883 | SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 6 000 SEK |
884 | FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 4 000 SEK |
885 | CHAMPAGNEKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 8 000 SEK |
886 | TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 11 000 SEK |
887 | KAKFAT PÅ FOT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 4 000 SEK |
888 | KAFFEKOPPAR med FAT, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 42 000 SEK |
889 | VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 11 000 SEK |
890 | SKÅLFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 5 500 SEK |
891 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 10 000 SEK |
892 | VAS, porslin. "Musselmalet", Kungl Dansk, 1900-tal. | 10 000 SEK |
893 | BORDSUR, av FABERGÉ, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsmärke och ristat inventarienummer 17689. | 2 500 000 SEK |
894 | CIGARETTEASK, av okänd mästare, Moskva 1888. | 6 000 SEK |
895 | BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917. | 36 000 SEK |
896 | MUGG, av FABERGÉ, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke och ristad inventariemärkning 19517. | 13 000 SEK |
897 | PAPPERSPÄRM, FABERGÉ, av Julius Rappaport, S:t Petersburg 1899-1908. Hovleverantörsmärke, ristat inventarienummer 9536. | 25 000 SEK |
898 | KORG, av FABERGÉ, Moskva 1894. Hovleverantörsmärke och ristat inventarienummer 4969. | 48 000 SEK |
899 | UPPSATTSSKÅL, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1908-1917. | 16 000 SEK |
900 | SOCKERSKÅL med lock, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1802. | 7 000 SEK |
901 | LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807. | 18 000 SEK |
902 | SKÅLFAT, otydlig stämpel, Ryssland 1894. | 11 000 SEK |
903 | TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840. | 16 000 SEK |
904 | BRÖDKORG, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1859. | 8 000 SEK |
905 | BRÖDFAT, av Grachev, S:t Petersburg 1800-talets slut. Hovleverantörsmärke. | 6 000 SEK |
906 | MOCKASERVIS, 3 delar, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut. | 11 000 SEK |
907 | GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL OCH SOCKRTÅNG, av Alexander Fulid, Moskva 1899-1908. | 12 000 SEK |
908 | BÄGARE, ett par, av Vasily Icanov, Moskva 1893. | 5 000 SEK |
909 | KANNA samt bägare, ett par, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1899-1908. | 22 000 SEK |
910 | SLEV, Giorgien 1800-talets andra hälft. | 5 000 SEK |
911 | BESAMINTORN, av Swinarski, otydlig stadsstämpel (S:t Petersburg) 1876. Judaica. | 16 000 SEK |
912 | CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908. | 3 500 SEK |
913 | CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1884. Hovleverantörsstämpel. | 18 000 SEK |
914 | DRYCKESKANNA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1760-tal. | 16 000 SEK |
915 | KOVSH, av Alexander B. Lyubavin, S:t Petersburg, 1899-1908. Hovleverantörsmärke. | 7 500 SEK |
916 | KOVSH, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908. | 12 000 SEK |
917 | KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908. | 32 000 SEK |
918 | KOVSH, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908. | 65 000 SEK |