Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1020 | KAFFESERVIS, 4 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849. | 38 000 SEK |
1021 | KANDELABRAR för tre ljus, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1864. Nyrokoko. | Återrop |
1022 | SNÄCKSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1894. | 22 000 SEK |
1023 | PRAKTSKÅL/BÅLSKÅL med lock och SLEV, samt SUPBÄGARE 10 st, av M. Aase, Norge 1900-talets början. Nationalromantik. | 44 000 SEK |
1024 | BESTICKSUPPSÄTTNING, 127 delar, silver, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1843-1861. Total vikt ca 7999g. | Återrop |
1025 | SOPPSLEV, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797. | 6 500 SEK |
1026 | MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797. | 5 000 SEK |
1027 | MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846. | 1 800 SEK |
1028 | MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811. | 2 800 SEK |
1029 | MATGAFFLAR, 6 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1830. | 5 000 SEK |
1030 | MATSKEDAR, 12 st, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1841-1849. | 5 500 SEK |
1031 | DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854. | 3 400 SEK |
1032 | DESSERTBESTICK, 12 st, England och Irland 1800-talets förra hälft. | 3 000 SEK |
1033 | DESSERTBESTICK, 18 delar, 6+10, av Adolf Zethelius, Stockholm 1812. | 8 000 SEK |
1034 | STRÖSKEDAR, ett par, av Gustaf Folker, Stockholm 1824. | 3 000 SEK |
1035 | DESSERTBESTICK, 36 delar, av Daniel and John Wellby, London 1897. | 32 000 SEK |
1036 | BÄGARE, Turkiet omkring 1900. Senare franska kontrollstämplar. | 3 000 SEK |
1037 | SPORRAR, ett par, otydliga stämplar, möjligen Österrike-Ungern 1800-tal. | 36 000 SEK |
1038 | SKED med druvknopp, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt Norge, daterad 1659. | 15 000 SEK |
1039 | SKED med kronknopp, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-tal. | 13 000 SEK |
1040 | DOSA, guld 20k, en quatre couleurs, av Frantz Bergs, Stockholm 1761. Rokoko. | 490 000 SEK |
1041 | DOSA, guld 18k, au deux coloure, Friedrich Fyrwald, Stockholm 1791. Gustaviansk. | 30 000 SEK |
1042 | DOSA, guld 14k, eu deux couleurs, Schweiz 1800-talets mitt. | 14 000 SEK |
1043 | SYETUI, 18k guld, ostämplat, 1700-tal. | 9 000 SEK |
1044 | SNUSDOSA, guld 18k, av Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm 1875 med snussked, Stockholm 1907. | 22 000 SEK |
1045 | DOSA, guld 18k, Hanau 1800-talets slut. | 17 000 SEK |
1046 | CIGARETTETUI, guld, nefrit och diamanter, ostämplat, 1900-talets början. | 28 000 SEK |
1047 | CIGARETTETUI med tändplån, guld och vit emalj. Frankrike, 1900-tal. | 29 000 SEK |
1048 | ETUI, vit opaque emalj och förgyllt silver, av W.A. BOLIN, Stockholm 1917. | 5 200 SEK |
1049 | ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917. | 12 000 SEK |
1050 | RING, fasettslipad turmalin, 3.13 ct samt briljantslipade diamanter tot. 0.58 ct. | 12 000 SEK |
1051 | BROSCH, blå safirer, turkoser och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1960-tal. | Återrop |
1052 | HÄNGSMYCKE/BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct. Göteborg 1943. | 34 000 SEK |
1053 | RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 1.10 ct. | 36 000 SEK |
1054 | RING, blå safir ca 1.30 ct och briljantslipade diamanter, ca 1 ct. | Återrop |
1055 | ÖRHÄNGEN, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct. | 11 000 SEK |
1056 | ARMBAND, carréslipade blå safirer, 59 ct, samt ytterrad med briljantslipade diamanter, tot. ca 4 ct. | 50 000 SEK |
1057 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.60 ct. | 20 000 SEK |
1058 | RING, rosa-orange fasettslipad safir med två briljantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct. | Återrop |
1059 | RING, gammalslipad diamant, ca 0.85 ct, samt naturlig flodpärla, ca 7 mm. | Återrop |
1060 | HÄNGSMYCKE, stor fasetterad akvamarin, 1930-tal. | 40 000 SEK |
1061 | RING, gammalslipad diamant, ca 1,30 ct, samt mindre åttkantslipade diamanter, ca 1910. | 28 000 SEK |
1062 | RING, tre gammalslipade diamanter, vardera ca 1.70 ct samt 0.70 ct, 0,70. ct. | 70 000 SEK |
1063 | RING, gammalslipad diamant, ca 2.90 ct. | 44 000 SEK |
1064 | ARMBAND, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct, ca 1925. | Återrop |
1065 | ÖRHÄNGEN, ovala fasettslipade rosa safirer och briljantslipade diamanter, tot. 0.62 cts. | 19 000 SEK |
1066 | HÄNGE, stor fasettslipad akvamarin, 56.57 ct, samt briljantslipade diamanter, 1.67 ct. | Återrop |
1067 | ÖRHÄNGEN, droppformade turkoser. | Återrop |
1068 | BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct. | Återrop |
1069 | RING, briljantslipad diamant, 0.77 ct samt bård av safirer. | Återrop |
1070 | RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct. | Återrop |
1071 | ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter. | 13 000 SEK |
1072 | ARMBAND, carréslipade blå safirer, ca 12 ct, med briljantslipade diamanter, ca 11 ct, 1930-tal. | Återrop |
1073 | ÖRHÄNGEN, briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct, 1930-tal. | 32 000 SEK |
1074 | BROSCH, briljantslipad diamant, ca 1.40 ct, samt mindre briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct. | 27 000 SEK |
1075 | RING, briljantslipad diamant, 4.01 ct. | Återrop |
1076 | BROSCH, Van Cleef & Arpels, i form av lejon med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct samt smaragder, 1960-tal. | 34 000 SEK |
1077 | RING, cabochonslipad rubin och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct. | Återrop |
1078 | ÖRHÄNGEN, ett par, 18k vitguld med fasettslipade rubiner samt briljantslipade diamanter, totalt ca 2.20 ct. Vikt ca16g. | Återrop |
1079 | HÄNGSMYCKE med fasettslipad granat med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.80 ct. | Återrop |
1080 | ARMBAND, carréslipade rubiner, tot. ca 5 ct, och diamanter, tot. ca 2.40 ct. Hugo Strömdahl, Stockholm 1948. | Återrop |
1081 | BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui. | Återrop |
1082 | ÖRHÄNGEN, rubiner med briljantslipade diamanter. tot. ca 1.80 ct. | Återrop |
1083 | RING, briljantslipad diamant, 4.68 ct, samt mindre diamanter på sidorna, tot. ca 0.12 ct. | Återrop |
1084 | BROSCH, Mauboussin, skuren bergkristall och antik- gammal- och baguettslipade diamanter, tot. ca 10 ct, c. 1925. | Återrop |
1085 | RING, briljantslipad diamant, 0.63 ct, med bård av rubiner. | Återrop |
1086 | RING, gammalslipad diamant, 0.93 ct med bård av smaragder och svart onyx. | 40 500 SEK |
1087 | ÖRHÄNGEN, ovalslipade smargder, tot. 7.52 ct, briljantslipade diamanter , tot. 0.38 ct. | 12 000 SEK |
1088 | ARMRING, 18k vitgud, ovalslipade smaragder tot ca9.38ct briljantslipade diamanter tot ca0.72 ct. 2000-tal. Vikt 19,2 g. | Återrop |
1089 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct. | 21 000 SEK |
1090 | BROSCH, cabochonslipad granat med små pärlor, ca 1900. | Återrop |
1091 | ÖRHÄNGEN, guld med fransar, sekelskifte 1900. | 18 000 SEK |
1092 | BROSCH, granat med rosenslipade diamanter. | Återrop |
1093 | RING, Gübelin, fasettslipad smaragd, ca 3.50, med dropp- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct. | 70 000 SEK |
1094 | ÖRHÄNGEN, fasettslipade smaragder, tot. ca 2.70 ct, med dropp- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.90 ct. | Återrop |
1095 | ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 3.45 ct. Rysk fattning. | Återrop |
1096 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 14 ct, 1960-tal. | Återrop |
1097 | RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. 3.60 ct. | 42 000 SEK |
1098 | RING, trappslipad smaragd med antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Art deco. | Återrop |
1099 | HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant samt orientalisk pärla, ca 1910. | 42 000 SEK |
1100 | COLLIER/BROSCH, två rader odlade pärlor med mittdel av diamanter, tot. ca 6 ct. | Återrop |
1101 | RING med gammalslipade diamanter, totalt ca 0.90 ct, samt troligen naturlig blisterpärla. | Återrop |
1102 | ÖRHÄNGEN, antik- och gammalslipade diamanter, tot, ca 2.20 ct med naturliga sötvattenspärlor, 7,8 mm. | 25 000 SEK |
1103 | RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct. | Återrop |
1104 | ARMBAND, gammal- smarad- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 9 ct. 1930-tal. | Återrop |
1105 | RING, rund fasettslipad zirkon med bård av små briljantslipade diamanter. | 9 500 SEK |
1106 | RING, gammalslipad diamant, 7.53 ct. | Återrop |
1107 | BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct. ca 1880. | Återrop |
1108 | BROSCH, cabochonslipade smaragder, tot. 37.06 ct, samt briljantslipade diamanter. | 106 000 SEK |
1109 | RING, smaragdslipad diamant, 3.11 ct. samt mindre baguetteslipade diamanter, tot. 0.50 ct. | Återrop |
1110 | RING, gammal- och briljantslipade diamanter och trappslipad smaragd. | 37 000 SEK |
1111 | ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter, tot. ca 8.50 ct. 1930-tal. | Återrop |
1112 | ARMBAND, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 22.50 ct, ca 1925. | Återrop |
1113 | RING, briljantslipad diamant, 1.94 ct, | 85 000 SEK |
1114 | BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 3.19 ct. | 350 000 SEK |
1115 | COLLIER samt ÖRHÄNGEN, briljant- radiant och droppslipade fancy rosa, blå och gula diamanter, tot. 12.50 ct. | Återrop |
1116 | RING, smaragdslipad diamant, 6.38 ct, samt mindre baguette- och briljantslipade diamanter. | 580 000 SEK |
1117 | BRILJANTSLIPAD DIAMANT, 4.86 ct, fancy light pink, Internally Flawless. Ringskena Tillander. | 800 000 SEK |
1118 | RING, 18k vitguld med cabochonslipad rubin med dubbel krans av briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct. vikt 12g. | Återrop |
1119 | ÖRHÄNGEN, Cartier, cabochonslipade rubiner och briljantslipade diamanter, ca 1950-tal. | Återrop |