Nr. | Föremål | Klubbat pris |
427 | LARS HÅKANSSON, HELENA SANDSTRÖM, ANNE-MARIE BERNHARDT, MAKI OKAMOTO, HELENA LINDHOLM. | 9 000 SEK |
428 | GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33. | 42 000 SEK |
429 | GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33. | 40 000 SEK |
430 | GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33. | 30 000 SEK |
431 | UTEGRILL, Stig Lindberg, Gustavsberg 1950-tal. | Återrop |
432 | STIG LINDBERG, bord, Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | 6 000 SEK |
433 | HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj, "Ovalia", Torlan, Staffanstorp, 1960-tal. | 30 000 SEK |
434 | JONAS BOHLIN, stol, "Sto", Stockholm 1990. | 14 000 SEK |
435 | JOHN KANDELL, skåp, "Solitär", Källemo, 1980-tal. | 8 000 SEK |
436 | MATS THESELIUS, vikskärm, "Rörligt Objekt", Källemo, 1989. | 35 000 SEK |
437 | MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", ett par, Källemo 1991. | 115 000 SEK |
438 | MATS THESELIUS, hylla/sideboard, Källemo 2002, unik. | 8 000 SEK |
439 | MATS THESELIUS, skrivbord, "Herbarium", Källemo. | 6 000 SEK |
440 | JONAS BOHLIN, skåp "Slottsbacken", Källemo, Värnamo 1987. | 155 000 SEK |
441 | MATS THESELIUS, fåtölj "Järn/Moccafåtöljen", Källemo 1994. | Återrop |
442 | MATS THESELIUS, fåtölj, "Theselius Rex", Källemo ca 1995. | 32 000 SEK |
443 | MATS THESELIUS, karmstol, "Sven", Källemo. | 6 500 SEK |
444 | MATS THESELIUS, arbetsstol "Sheriff", Källemo AB, efter 2003. | 17 000 SEK |
445 | JONAS ROOTH, ljuskrona, Kivik. | 20 000 SEK |
446 | HANS-AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal. | 3 000 SEK |
447 | UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, takarmatur, Luxus 1950-tal. | 8 500 SEK |
448 | KARIN BJÖRQUIST, servisdelar, 24 st, "Nobelservisen", Rörstrand. | 8 000 SEK |
449 | GUNNAR CYRÉN, servis, 48 delar "Nobelservisen", Orrefors. | 17 000 SEK |
450 | JONAS LINDVALL, byrå, "Belly Up", för David Design. | 17 000 SEK |
451 | ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Ari", Norell. | 29 000 SEK |
452 | ARNE RICKARDT, fåtöljer, ett par, "Pascal" för Dux 2002. | 7 000 SEK |
453 | HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", Hans J Wegner, AP-stolen, Danmark, 1950-tal. | 32 000 SEK |
454 | HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark 1950-tal. | 42 000 SEK |
455 | SOFFA och FOTPALL, Hans J Wegner, Getama, Danmark 1960-tal. | Återrop |
456 | HANS J WEGNER, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal. | 120 000 SEK |
457 | HANS J WEGNER, stolar, 8 st, "Savbukkestolen", Danmark, för Carl Hansen & Son, 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
458 | HANS J WEGNER, sideboard, Andreas Tuck, Danmark 1950-tal. | 38 000 SEK |
459 | HANS J WEGNER, fåtöljer "CH-25", 2 st, Carl Hansen & Son, Danmark, 1950-60-tal. | 26 000 SEK |
460 | HANS J WEGNER, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark, 1950-60-tal. | 32 000 SEK |
461 | HANS J WEGNER, stolar, 4 st "CH-30", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal. | 6 500 SEK |
462 | ARNE JACOBSEN, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1964. | 30 000 SEK |
463 | ARNE JACOBSEN, fåtölj "Ägget", Fritz Hansen, omkring 1960. | 32 000 SEK |
464 | ARNE JACOBSEN, fåtöljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1966. | 34 000 SEK |
465 | ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol, "Sjuan", s.k. Swivel chair, Fritz Hansen, Danmark 1950-60-tal. | 9 500 SEK |
466 | SKRIVBORD, Ole Wanscher, A.J. Iversen, Danmark 1960-tal. | Återrop |
467 | OLE WANSCHER, karmstolar, ett par "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark. | 26 000 SEK |
468 | POUL HENNINGSEN, takarmatur, "PH 2/2", Louis Poulsen, Danmark, sannolikt 1930-tal. | 9 500 SEK |
469 | VERNER PANTON, takarmatur "VP-Globe", för Louis Poulsen, Danmark 1970-80-tal. | Återrop |
470 | IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par, "Samsö", för Olof Person, Jönköping 1960-tal. | 22 000 SEK |
471 | IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Sälen" för Olof Person, Jönköping, 1950-60-tal. | 9 000 SEK |
472 | BØRGE MOGENSEN, soffa, Fredericia, Danmark. | 14 000 SEK |
473 | BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par, Fredericia, Danmark. | 12 000 SEK |
474 | POUL KJAERHOLM, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen, Denmark. | 50 000 SEK |
475 | POUL KJAERHOLM, pall, "PK-33", Fritz Hansen, Danmark 1989. | 14 000 SEK |
476 | POUL KJAERHOLM, fåtöljer, ett par, "PK-22", Fritz Hansen, Danmark 1989. | 26 000 SEK |
477 | POUL KJAERHOLM, soffbord "PK-61", Fritz Hansen, Danmark 2004. | 14 000 SEK |
478 | POUL KJAERHOLM, bord, Fritz Hansen, Danmark 1990. | 9 500 SEK |
479 | POUL KJAERHOLM, fåtöljer, ett par "PK-31", E Kold Christensen, Danmark. | 65 000 SEK |
480 | POUL KJAERHOLM, fåtöljer, ett par "PK-31", E Kold Christensen, Danmark. | 46 000 SEK |
481 | POUL KJAERHOLM, soffbord, "PK-61", Fritz Hansen, Danmark 1989. | 14 000 SEK |
482 | POUL KJAERHOLM, satsbord, "PK-71", 3 delar, Fritz Hansen, Danmark. | 14 000 SEK |
484 | POUL KJAERHOLM, taburett, "PK-91", Fritz Hansen, Danmark. | 12 000 SEK |
485 | BØRGE MOGENSEN, soffa, "Coupé / 2192", Fredericia Stolefabrik, Danmark. | 19 000 SEK |
486 | OKÄND FORMGIVARE, karmstolar, ett par, Danmark 1950-60-tal. | 14 000 SEK |
487 | ARNE VODDER, skrivbord, Sibast Möbler, Danmark, 1960-tal. | 26 000 SEK |
488 | ILLUM WIKKELSØ, soffa "ML 160", Michael Laursen, Danmark 1960-tal. | 22 000 SEK |
489 | JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, Sverige 1960-tal. | 14 000 SEK |
490 | ARNE HOVMAND-OLSEN, stolar, 4 st, för Mogens Kold, A/S Kerteminde, Danmark 1950-tal. | 7 000 SEK |
491 | PREBEN FABRICIUS & JØRGEN KASTHOLM, tillskrivet, matbord, Danmark 1960-tal. | 16 000 SEK |
492 | NIELS OLE MØLLER, matbord och stolar, 9 st, J.L. Møller, Danmark 1950-60-tal. | 28 000 SEK |
493 | MARTIN OLSEN, fåtölj, Vik & Blindheim, Norge 1950-tal. | 42 000 SEK |
494 | MARTIN OLSEN, fåtölj, Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal. | 46 000 SEK |
495 | ALVAR AALTO, fåtöljer, ett par, "Nr 400", Artek, Finland. | 27 000 SEK |
496 | ALVAR AALTO, tevagn, variant av "98/901", OY Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B för Artek, sannolikt 1930-40-tal. | 24 000 SEK |
497 | KAMIN/SKULPTUR, Björn Wiinblad, Danmark. | Återrop |
498 | NANNY STILL, flaskor, 10 st, Riihimäen Lasi oy, Finland. | 16 000 SEK |
499 | PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Rosoni", Milano, Italien. | 5 000 SEK |
500 | VOITTO HAAPALAINEN, fåtölj, "Prisma T-666" , Tehokaluste Oy. | 19 000 SEK |
501 | PIERO FORNASETTI, vikskärm/rumsdelare "City of Cards", Milano, Italien 1950-tal. | 70 000 SEK |
502 | PIERO FORNASETTI, papperskorg med lock, Milano, Italien, 1960-70-tal. | 6 000 SEK |
503 | PIERO FORNASETTI, rumsdelare/skärm, Milano, Italien 2001. | 30 000 SEK |
504 | MASSIMO VIGNELLI, bordslampor, ett par, Venini, Italien 1950-tal. | 3 000 SEK |
505 | PIERO FORNASETTI, papperskorg "Mediterranea" Milano, Italien. | 7 500 SEK |
506 | ITALIENSK FORMGIVARE, golvarmatur, Arredoluce, Italien, ca 1950. | 30 000 SEK |
507 | PIERO FORNASETTI, paraplyställ, Milano, Italien, 1960-70-tal. | 19 000 SEK |
508 | ANDRÉ GROULT, tillskriven, "Silent Butler", Frankrike. | 5 500 SEK |
509 | JACQUES TOURNUS, soffbord, Airborne, Frankrike, 1950-tal. | 8 000 SEK |
510 | GAE AULENTI, soffbord, "Tavolo con Ruote", Fontana Arte, Italien. | 6 500 SEK |
511 | PATRICIA URQUIOLA, soffa "Malmö", Moroso, Italien efter 2002. | 6 500 SEK |
512 | LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol. "LC 4", Cassina, Italien. | 36 000 SEK |
513 | LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol. "LC 4", Cassina, Italien. | 24 000 SEK |
514 | UMBERTO RIVA, bordslampa, "Medusa", VeArt, Italien 1970-tal. | 7 000 SEK |
515 | ANTONIO CITTERIO, soffa, "Amoenus", Maxalto, B & B Italia. | 26 000 SEK |
516 | LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, fåtölj, "LC-2", Cassina, Italien. | 19 000 SEK |
517 | PIERO FORNASETTI, paraplyställ, Milano, Italien. | 9 000 SEK |
518 | AFRA SCARPA & TOBIA SCARPA, soffa, "Erasmo", B & B Italia, 1970-tal. | 22 000 SEK |
519 | JASPER MORRISON, "Thinking man's chair", Capellini, Italien. | 7 000 SEK |
520 | EERO SAARINEN, bord "Tulip", Knoll International, U.S.A. | 20 000 SEK |
521 | HARRY BERTOIA, "Diamond chair", Knoll Associates, USA eller på licens i Sverige. | 7 000 SEK |
522 | EERO SAARINEN, bord, "Tulip", Knoll International/ Nordiska Kompaniet. | Återrop |
523 | EERO SAARINEN, soffbord "Tulip", Knoll International, licenstillverkat av Nordiska Kompaniet. | 16 000 SEK |
524 | LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol "LC 4", Cassina, Italien. | 19 000 SEK |
525 | LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, stol, "LC-7", Cassina, Italien. | 6 500 SEK |
526 | EERO SAARINEN, bord, "Tulip", Knoll International, licenstillverkat vid NK:s verkstäder i Nyköping 1964. | 11 000 SEK |
527 | EERO SAARINEN, bord, "Tulip", Knoll International, USA. | 9 000 SEK |