Nr. | Föremål | Klubbat pris |
414 | Den helige Hieronimus i sin kammare. | 125 000 SEK |
415 | Rafael Efter, Den heliga familjen med Johannes Döparen. | 21 000 SEK |
416 | Peter Lely (Pieter van der Faes) Hans krets, Dam med pärlhalsband och blå mantel. | 42 000 SEK |
417 | Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen. | 9 000 SEK |
418 | SIMON VERELST, ett par, olja på duk, den ena signerad s? Verelst. | Återrop |
419 | Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage. | 10 500 SEK |
419A | FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
420 | JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå. | Återrop |
421 | Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap. | Återrop |
422 | Klaes (Nicolaes) Molenaer Hans krets, Flodlandskap med figurer vid båt. | 15 000 SEK |
423 | Carl Johann Loth Tillskriven, Susanna och gubbarna. | Återrop |
424 | Thomas Heeremans, Figurer vid Schenevingen. | 42 000 SEK |
425 | ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk. | Återrop |
426 | Nicolaes Berchem Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer och boskap. | 9 000 SEK |
427 | Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner. | Återrop |
428 | Jan Dirksz Both, Pastoralt landskap med figurer och kreatur vid ett vattenfall. | Återrop |
429 | ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk. | Återrop |
432 | PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk. | Återrop |
433 | Stilleben med citron, körsbär, plommon, smultron och fajansfat. | Återrop |
434 | Johannes Bouman Hans efterföljd, Stilleben med äpplen, päron, druvor och valnöt. | Återrop |
435 | Stilleben med frukter och skål, i fonden en italiensk stad. | 17 500 SEK |
436 | Pieter de Putter Tillskriven, Stilleben med fiskar. | Återrop |
437 | Pieter Jansz. Porbus Hans efterföljd, Porträtt av man i svart hatt och pälsbrämad rock. | 15 000 SEK |
438 | Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt. | Återrop |
439 | Porträtt av elegant dam och herre, ett par. | 10 000 SEK |
440 | DOMENICO MAGIOTTI, hans krets, duk uppklistrad på pannå. | Återrop |
441 | Rombout van Troyen Tillskriven, Interiör från en smedja. | Återrop |
442 | Karel Dujardin, Pastoralt landskap med herdinna och boskap. | Återrop |
443 | Dirck Bleker Hans krets, Juno. | Återrop |
444 | TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad. | Återrop |
445 | JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk. | Återrop |
446 | Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte. | 60 000 SEK |
447 | OKÄND KONSTNÄR, ett par, oljemålningar, den ena signerad A Berrand. 1800-talets första hälft. | Återrop |
448 | THOMAS LUNY, olja på duk, Signerad Luny och daterad 1823. | Återrop |
449 | John Crome Tillskriven, Sydländskt landskap med rastande och resande figurer. | Återrop |
450 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Engelsk skola, omkring 1800. | Återrop |
451 | Anton Melbye, Fyr i Stora Bält. | Återrop |
452 | George Morland, Landskap med rastande sällskap. | 35 000 SEK |
453 | "The church choir". | 20 000 SEK |
454 | Fransk officer med trumpet på segelfartyg. | 10 000 SEK |
455 | Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben. | 34 000 SEK |
456 | Christian Albrecht Jensen, Mansporträtt. | 50 000 SEK |
457 | Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar. | 17 500 SEK |
458 | Louis Masreliez, Inredningsritning, förslag till väggfält, Stockholms slott. | 15 500 SEK |
459 | Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen. | 6 000 SEK |
460 | Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen. | 6 000 SEK |
461 | Carl August Ehrensvärd, Råttjakten. | 19 000 SEK |
462 | Johan Tobias Sergel, Landshövdingen i Uppsala, Elis Schröderheim med Uppsala i bakgrunden. | 45 000 SEK |
463 | Johan Tobias Sergel, "Baron J J de Geer och Sergell disputera" (Sergel är " la collaire", de Geer "le flegme"). | 60 000 SEK |
464 | Louis Masreliez, Hippolitos vid Poseidon-brunnen. | 18 000 SEK |
465 | Niclas Lafrensen d.y., "Le Coucher des Ouvrières en Modes" (Modearbeterskorna gåt till sängs). | Återrop |
466 | Niclas Lafrensen d.ä., "Konung Gustav III som kronprins" (1746-1792). | 42 000 SEK |
467 | Trompe l´oeil med brev och gåspenna. | 8 000 SEK |
468 | Carl Wilhelm Svedman, Porträtt av Tuve Larsson (1765-1836), riksdagsman i bondeståndet. | 10 000 SEK |
469 | Elias Martin, Familjebild. | 16 000 SEK |
470 | Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer. | Återrop |
471 | OLIKA KONSTNÄRER, 8 st teckningar, 1700-tal. | Återrop |
472 | GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache. | Återrop |
473 | Louis Jean Desprez, "Vy av Kina slott". | 520 000 SEK |
474 | Jonas Carl Linnerhielm, Insjölandskap med boskap och byggnader. | 11 500 SEK |
475 | Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée". | 40 000 SEK |
476 | Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785". | 12 000 SEK |
477 | Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron. | 11 500 SEK |
478 | Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs". | 10 000 SEK |
479 | Nicolas Poussin Hans krets, Figurer i toga och man i rustning. | 2 000 SEK |
480 | Bartholomeus Spranger Hans efterföljd, Mytologisk figurscen. | 4 000 SEK |
481 | Francois Boucher Hans krets, Putto. | Återrop |
482 | Francesco Guardi Tillskriven, Komposition med figurer i långa rockar. | Återrop |
483 | Claude Joseph Vernet Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och båtar. | Återrop |
484 | ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB. | Återrop |
484A | Domenico Mondo Tillskriven, St Gennaro, biskop i Neapel, Neapels skyddshelgon. | Återrop |
485 | Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden. | 11 500 SEK |
486 | Jacob Axel Gillberg, Mansporträtt. | 7 000 SEK |
487 | "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632). | 2 800 SEK |
488 | Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap. | 8 000 SEK |
489 | "Fredrik den Store av Preussen" (1712-1786)". | 3 500 SEK |
490 | Mansporträtt. | Återrop |
491 | Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792). | 3 500 SEK |
492 | "Lovisa Rosenstierna" (född Sture 1805-1870). | 2 400 SEK |
493 | Niclas Lafrensen d.y., "Les hasards heureux de l'escarpolette" (De lyckliga tillfälligheterna vid gungan). | 10 500 SEK |
494 | Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I". | 3 500 SEK |
495 | OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, på ben,1700-tal, miniatyr. | Återrop |
496 | OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, duk, 1700-tal. | Återrop |
497 | Porträtt av ung man. | 25 000 SEK |
498 | Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825). | 15 500 SEK |
499 | "Gösta von Qvanten". | 3 000 SEK |
500 | Niclas Lafrensen d.y., "Konung Gustaf IV" (1778-1837). | 25 000 SEK |
501 | "Marie Antoinette" (1755-1793). | 4 500 SEK |
502 | Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810). | 21 000 SEK |
503 | Peter Adolf Hall, Kvinna i vit klänning i landskap. | 40 000 SEK |
504 | Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847). | 14 500 SEK |
505 | "Gustaf Otto von Platen" (1801-1824). | Återrop |
506 | EMANUEL THOMAS PETER, efter, miniatyr, gouache på ben. Bär sign n. Peter. | Återrop |
507 | SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369. | 20 000 SEK |
508 | SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992. | 33 000 SEK |
509 | CAJSA WARG(1703-1769), HJELPREDA I HUSHÅLLNINGEN FÖR UNGA FRUENTIMBER, STOCKHOLM 1755. | 10 500 SEK |
510 | ROMBLE SALE, THEN FRANZÖSKE KOCKEN OCH PASTENBAKAREN. ZACHARIA ASP, STRÄNGNÄS 1684. | 31 000 SEK |
511 | ILLUMINERADE FIGURER TILL SKANDINAVIENS FAUNA MED TEXT UTGIFNE.1-2. S.NILSSON. (Stockholm)& Lund 1832-1840. | Återrop |
512 | Carl Fredrik von Breda, Egenhändigt brev till Adam Afzelius, daterat 1806. | 6 500 SEK |
513 | Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA. | 22 000 SEK |