ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.
Resande sällskap med boskap 80,5 x 115 cm.
Krackelyr. Smärre ställvis retuscher, främst längs kanterna. Smärre lagning i duken i mitten av motivet till höger samt i nedre höger del. Dukskada ca 2 cm, i nedre höger hörn. Mindre färgbortfall. Ytsmuts. Dubblerad duk.