Nr. | Föremål | Klubbat pris |
626 | SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal. | 1 400 SEK |
627 | GLAS. 1700-tal, troligen England. | 2 800 SEK |
628 | VINGLAS. England, tidigt 1800-tal. | Återrop |
629 | POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft, senbarock. | 28 000 SEK |
630 | POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | 30 000 SEK |
631 | SMÖRTERRINER med LOCK, ett par, glas, 1700-tal. | Återrop |
632 | FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft. | 28 000 SEK |
633 | SOCKERRUSKOR, två stycken, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Kosta eller Limmared. | 8 000 SEK |
634 | PARFYMFLASKA, glas, med förgyllt lock. Rokoko, 1700-tal. | 1 700 SEK |
635 | BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta. | 15 500 SEK |
636 | FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800. | 2 800 SEK |
637 | POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal. | Återrop |
638 | CHAMPAGNESTRUTAR, fem stycken. Omkring år 1800. | 5 500 SEK |
639 | FRIMURARGLAS. Sengustavianskt, 1800-talets början. | 7 000 SEK |
640 | GLASSERVIS, 31 delar, Kosta, modell "Odelberg". | 14 000 SEK |
641 | VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal. | Återrop |
642 | VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal. | 3 200 SEK |
643 | VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal. | 3 200 SEK |
644 | VINGLAS, fyra stycken. Norge, Nöstetangen, 1700-tal. | Återrop |
645 | POKAL, glas. Ryssland, 1800-talets mitt. | Återrop |
646 | BONBONNIERE/POKAL med LOCK, blått glas, 1700-tal, troligen Norge, Hurdahl. | Återrop |
647 | TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge. | Återrop |
648 | BÄGARGLAS, med förgylld och försilvrad dekor. Ryssland, 1800-talets första hälft. | 6 000 SEK |
649 | BÄGARE, blått glas. Ryssland, ca 1800. | 4 000 SEK |
650 | VASER, ett par, glas. Troligen kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal. | Återrop |
651 | PRAKTFAT, rött glas. Italien/Frankrike, omkring 1800. | 23 000 SEK |
652 | SKÅL, majolika. Italien, 1600-tal. | 2 200 SEK |
653 | APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal. | 18 500 SEK |
654 | VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft. | 26 000 SEK |
655 | FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal. | 2 000 SEK |
656 | TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal. | 6 500 SEK |
657 | TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52. | 6 500 SEK |
658 | FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71. | 8 000 SEK |
659 | GALLERKORG med FAT, fajans. 1700-tal. Marieberg, daterad 5/6 resp. 6/6 (17)71. | 5 500 SEK |
660 | VAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 30/6 (17)72. | 18 500 SEK |
661 | KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft. | 7 500 SEK |
662 | URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 8 500 SEK |
663 | SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal. | 34 000 SEK |
664 | HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal. | Återrop |
665 | BRICKA/FAT, porslin. Meissen, 1700-tal. | 6 500 SEK |
666 | POTPURRIURNA med LOCK, porslin. Troligen Meissen Marcolini, ca 1800. | Återrop |
667 | TALLRIK, porslin. Wien, ca 1800. | 5 500 SEK |
668 | SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut. | Återrop |
669 | TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal. | 5 000 SEK |
670 | ASIETTER, 12 stycken, samt TALLRIK, porslin. Frankrike, Empire. | 3 400 SEK |
672 | TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | Återrop |
673 | SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 20 000 SEK |
674 | DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 29 000 SEK |
675 | SERVERINGSFAT, fyra stycken samt KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 16 500 SEK |
676 | TALLRIKAR, 22 stycken, porslin. "Fauna Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 36 000 SEK |
677 | TALLRIKAR, 10 stycken, porslin. "Fauna Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 30 000 SEK |
678 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal. | 18 000 SEK |
679 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 10 000 SEK |
680 | DRYCKESKANNA, av Andreas Brackfeldt, Riga (verksam 1661-1697). Barock. | 130 000 SEK |
681 | PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock. | 21 000 SEK |
682 | PRESENTERFAT, sannolikt av Heinrich Gottfried Anton Hammon, Nürnberg, 1684-1723. | 11 000 SEK |
683 | PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock. | 18 000 SEK |
684 | POKAL, av Cornelius Erb, Augsburg (verksam 1586-1618). | 46 000 SEK |
685 | POKAL, av Stephan Gressel, Nürnberg (verksam 1602-1634). | 16 000 SEK |
686 | DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689). | 52 000 SEK |
687 | SKÅL, av Johann Christian Henck, Riga (verksam 1750-1784/-85). | 7 000 SEK |
688 | DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689. | 24 000 SEK |
689 | TOILETTEASK, av Johan Martin Sratzger, Augsburg 1763-1765. | 9 000 SEK |
690 | DRYCKESKANNA, av Thore Sörensen, Aalborg (1704-1732). Barock. | 36 000 SEK |
691 | TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt. | 14 000 SEK |
692 | SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock. | Återrop |
693 | DRYCKESKANNA, ostämplad, Danmark 1700-talets andra hälft. | Återrop |
694 | KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko. | 100 000 SEK |
695 | SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko. | 30 000 SEK |
696 | GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko. | Återrop |
697 | GRÄDDSNÄCKA, av Lars Castman, Vimmerby 1760. Rokoko. | 12 000 SEK |
698 | SOCKERSKÅLAR, ett par, av Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1777. Rokoko. | 50 000 SEK |
699 | GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko. | 6 000 SEK |
700 | GRÄDDSNÄCKA, av Peter Johan Zetterling, Linköping 1789. Rokoko. | Återrop |
701 | KAFFEKANNA, sannolikt mästerstycke, av Lorentz Lindegren, Borås 1777. Rokoko. | 105 000 SEK |
702 | SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko. | Återrop |
703 | SOCKERSKRIN, silver, rokoko, Nils Dahl, Linköping (verksam 1739-1786). Vikt ca 235 gram. | Återrop |
704 | GRÄDDSNÄCKA, av Henrik Wittkopf d. ä., Stockholm 1747. Senbarock. | Återrop |
705 | GRÄDDSNÄCKA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko. | 12 500 SEK |
706 | SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko. | 21 000 SEK |
707 | KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk. | 16 000 SEK |
708 | SOCKERSKÅL med lock, av Petter Eneroth, Stockholm 1784. Gustaviansk. | Återrop |
709 | KAFFEKANNA, Nils Tornberg, Linköping 1791. Gustaviansk. | 15 000 SEK |
710 | GRÄDDKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk. | 10 500 SEK |
711 | GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799. | 15 000 SEK |
712 | KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire. | Återrop |
713 | SOCKERSKRIN, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1825. Empire. | 7 500 SEK |
714 | SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire. | 14 000 SEK |
715 | SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1846. Nyrokoko. | 6 500 SEK |
716 | SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845. Nyrokoko. | 5 500 SEK |
717 | LJUSSTAKAR, ett par, mästar stämpel IHG, sannolikt Göttingen 1700-talets mitt. Rokoko. | 29 000 SEK |
718 | LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Friedrich Tihm d.ä., Stettin (verksam 1728-1785). Senbarock. | 28 000 SEK |
719 | NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko. | 50 000 SEK |
720 | LJUSSTAKAR, 4 st lika, Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko. | 1 000 000 SEK |
721 | LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1781. Gustavianska. | 36 000 SEK |
722 | LJUSSTAKAR, s.k. spelstakar, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1783. | 50 000 SEK |
723 | LJUSSTAKAR, ett par, av, Petter Eneroth, Stockholm 1786. Gustavianska. | 70 000 SEK |
724 | RESESTAKAR, ett par, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1789. | 20 000 SEK |
725 | KANDELABRAR för tre ljus, ett par samt LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1796. Sengustavianska. | 165 000 SEK |
726 | LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Fredrik Weise, Stockholm 1797. Sengustavianska. | 46 000 SEK |