Cylindrisk på tre fötter med liggande lejon med kula. Driven och ciselerad dekor av blommor. På livet gravyr daterad 1716. Locket med infälld, förgylld medalj med Christian IV och Kalmar slott. Tumgrepp med stående lejon och kula. Höjd 21 cm, vikt 1 048 g.
Sten Röings samling.