Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1269. KANNA med LOCK, nefrit. Arkaiserande.
1269. KANNA med LOCK, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1286. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
1286. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1527. FIGURIN, porslin. Sen Qing dynasti.
1527. FIGURIN, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
222. AUGUSTE MUSIN. Olja på duk, Sign.
222. AUGUSTE MUSIN. Olja på duk, Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1585. TALLRIKAR 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1585. TALLRIKAR 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
438. Amor och Psyke.
438. Amor och Psyke.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
447. Elias Brenner Tillskriven, Herkules val mellan Dygden och Lastbarheten.
447. Elias Brenner Tillskriven, Herkules val mellan Dygden och Lastbarheten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
663. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
663. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
151. Anders Zorn, "Kusinerna".
151. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
198. Vilhelm Arnesen, Köpenhamns hamninlopp.
198. Vilhelm Arnesen, Köpenhamns hamninlopp.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
61. Johan Ericson, "Marstrands kaj vid södra inloppet".
61. Johan Ericson, "Marstrands kaj vid södra inloppet".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1484. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1484. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
232A. Robert Gemmell Hutchison, Föreläsningen.
232A. Robert Gemmell Hutchison, Föreläsningen.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
157. SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.
157. SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
158. SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.
158. SIR FRANCIS SEYMOR HADEN, etsningar, 15 st. Varav vissa signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1084. RING, briljantslipad diamant, 6 ct.
1084. RING, briljantslipad diamant, 6 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1193. COLLIER, blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
1193. COLLIER, blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
200. CARL THOMSEN, olja på duk. Signerad C. Th. och daterad -88.
200. CARL THOMSEN, olja på duk. Signerad C. Th. och daterad -88.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
150. John Bauer, "Vingmor".
150. John Bauer, "Vingmor".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
835. CIGARETTETUI, av Nikolaj Sverev, Moskva 1896-1908.
835. CIGARETTETUI, av Nikolaj Sverev, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
834. PILLERDOSA, okänd mästare, Moskva 1896-1908.
834. PILLERDOSA, okänd mästare, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
881. GRÄDDSNÄCKA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1779. Rokoko.
881. GRÄDDSNÄCKA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1779. Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
95. Gustaf Fjaestad, "Kobbe i Aftonluft".
95. Gustaf Fjaestad, "Kobbe i Aftonluft".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
827. MUGG, otydlig mästastämpel, Moskva 1830-tal.
827. MUGG, otydlig mästastämpel, Moskva 1830-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1247. HÄST, lergods. Han dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
1247. HÄST, lergods. Han dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1248. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
1248. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1555. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1555. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1398. VAS med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722). "Clobbered".
1398. VAS med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722). "Clobbered".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1105. COLLIER, odlade South sea pärlor, 14,6-13,8 mm, med kullås.
1105. COLLIER, odlade South sea pärlor, 14,6-13,8 mm, med kullås.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 85 000 SEK
1368. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1368. KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1403. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1403. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
855. TALLRIK, porslin. Ryssland 1800-tal.
855. TALLRIK, porslin. Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
728. KANNA, fajans. Norge, 1700-tal. Sannolikt Drammen.
728. KANNA, fajans. Norge, 1700-tal. Sannolikt Drammen.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
210. Helene Schjerfbeck, Kvinna med svart huckle.
210. Helene Schjerfbeck, Kvinna med svart huckle.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
211. Helene Schjerfbeck, Kvinna vid staffli.
211. Helene Schjerfbeck, Kvinna vid staffli.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1300. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell.
1300. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1327. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1327. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1476. VAS, Qing dynastin med sigillmärke.
1476. VAS, Qing dynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
865. SNÄCKPOKAL, av Simon Lang, Nürnberg (verksam 1645-1671).
865. SNÄCKPOKAL, av Simon Lang, Nürnberg (verksam 1645-1671).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
7. Arthur Bianchini, "Utsikt mot Högalid".
7. Arthur Bianchini, "Utsikt mot Högalid".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
877. KANNA, otydlig mästarstämpel, Breslau 1776-1791.
877. KANNA, otydlig mästarstämpel, Breslau 1776-1791.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
908. FAT, ett par, märkta Breymann, Dresden 1825.
908. FAT, ett par, märkta Breymann, Dresden 1825.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
30. Esther Kjerner, Urna med blommor.
30. Esther Kjerner, Urna med blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
164. Carl Milles, Sittande dam.
164. Carl Milles, Sittande dam.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
583. SPEGEL. Senbarock, 1700-talets första hälft.
583. SPEGEL. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
586. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
586. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
316. Lorens Pasch d y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836).
316. Lorens Pasch d y, "Eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836).
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
866. DRUVPOKAL, av Michael Müller, Nürnberg (verksam 1612-1650).
866. DRUVPOKAL, av Michael Müller, Nürnberg (verksam 1612-1650).
Klubbat pris 
98 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
893. LJUSSTAKAR, ett par av Johann Rudolf Haller, Augsburg 1801.
893. LJUSSTAKAR, ett par av Johann Rudolf Haller, Augsburg 1801.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1184. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 15.85 ct.
1184. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 15.85 ct.
Klubbat pris 
86 000 SEK
Utropspris
80 000 - 85 000 SEK
1121. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter, tot. ca 6.15 ct, tre vita diamanter.
1121. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter, tot. ca 6.15 ct, tre vita diamanter.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1069. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.30 ct.
1069. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
660. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
660. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1211. FICKUR, Gustav Adolph Adamson. Paris, 1700-talets slut.
1211. FICKUR, Gustav Adolph Adamson. Paris, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
602. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
602. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
701. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-tal. Louis XV, Caffieris art.
701. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-tal. Louis XV, Caffieris art.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
501. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
501. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
587. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
587. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
551. BERGERE. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
551. BERGERE. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
578. TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
578. TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
513. TEBORD, med fajansbricka. Stralsund, 1700-talets andra hälft.
513. TEBORD, med fajansbricka. Stralsund, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
655. LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.
655. LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
263. SEMIANTIK KESHAN. 354 x 256,5 cm.
263. SEMIANTIK KESHAN. 354 x 256,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1545. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1545. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
100. Carl Fredrik Hill, "Revolutionsscen II" (Striden framför Saint-Roch).
100. Carl Fredrik Hill, "Revolutionsscen II" (Striden framför Saint-Roch).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1066. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.42 ct.
1066. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.42 ct.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1067. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
1067. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
323. Friedrich Dürck Tillskriven, "Prins Gustav" (Sångarprinsen) (1827-1852).
323. Friedrich Dürck Tillskriven, "Prins Gustav" (Sångarprinsen) (1827-1852).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1160. COLLIER, olika slipade kunziter i handgjorda fattningar i lång kedja.
1160. COLLIER, olika slipade kunziter i handgjorda fattningar i lång kedja.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
592. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
592. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
585. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
585. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
466. Vy från Sydostasien, möjligen Indonesien.
466. Vy från Sydostasien, möjligen Indonesien.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1185. COLLIER, ovala fasettslipade oranga safirer, tot. 44 ct.
1185. COLLIER, ovala fasettslipade oranga safirer, tot. 44 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
994. BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900.
994. BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
329. Lars Henning Boman Tillskriven, Stilleben med druvor, krus och döda fåglar.
329. Lars Henning Boman Tillskriven, Stilleben med druvor, krus och döda fåglar.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?