Delvis förgylld. Fot och cuppa drivna i bucklor. Skaft i form av vinstock med druvor och fågel. På locket och runt skaftet klippta blad. Krönt av bukett, en s.k. "schmeck". Höjd 37 cm, vikt 416 g.
Buketten och de klippta bladen med skador.
Nürnberger Goldschmiedkunst, stämpel nr MZ0603b