Nr. | Föremål | Klubbat pris |
720 | GUNNAR CYRÉN, popglas, Orrefors 1967. | 4 000 SEK |
721 | GUNNAR CYRÉN, popglas, Orrefors 1967. | 6 000 SEK |
722 | GUNNAR CYRÉN, popglas, ett par, Orrefors 1967. | 8 000 SEK |
723 | OLLE ALBERIUS, vas, ariel, Orrefors 1977. | 3 500 SEK |
724 | VAS, glas, graal, Eva Englund, Orrefors 1986. | Återrop |
725 | EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1988. | 4 700 SEK |
726 | EVA ENGLUND, vas, graal, Muraya 1990. | 3 800 SEK |
727 | PER B SUNDBERG, vas, "fabula", Orrefors 2003. | Återrop |
728 | EDVIN OLLERS, pokal med lock, Elme glasbruk 1926, graverad av C. Müller. | 20 000 SEK |
729 | EDVIN OLLERS, bägare på fot, två delar, Elme glasbruk 1933. | 2 500 SEK |
730 | SVEN ERIK SKAWONIUS, vas, Kosta 1935. | 3 600 SEK |
731 | BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961. | 15 000 SEK |
732 | BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961. | Återrop |
733 | ERIK HÖGLUND, vas, Boda glasbruk, 1950-tal. | 5 000 SEK |
734 | ERIK HÖGLUND, vas, "Tjur", Studioglas Strömbergshyttan 1997. | 10 500 SEK |
735 | ERIK HÖGLUND, vas, Studioglas Strömbergshyttan 1991. | 6 000 SEK |
736 | ULRICA HYDMAN-VALLIEN, glasskulptur, Kosta Boda 1986. | 16 000 SEK |
737 | BERTIL VALLIEN, skulptur, "Idol", Kosta Boda 2003. | 5 000 SEK |
738 | KJELL ENGMAN, skulptur, Kosta Boda 2002. | 23 000 SEK |
739 | KJELL ENGMAN, skulptur, Kosta Boda 2002. | 10 700 SEK |
740 | MÅRTEN MEDBO, skål, "Core", Ajeto, Tjeckien 2008. | 14 000 SEK |
741 | BURGUN SCHVERER & CO, vas, Meisenthal ca 1901. | Återrop |
742 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike 1890-tal. | 8 500 SEK |
743 | EMILE GALLÉ, skål, Nancy, Frankrike, jugend. | 8 500 SEK |
744 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 40 000 SEK |
745 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 22 000 SEK |
746 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 11 000 SEK |
747 | EMILE GALLÉ, lampfot, Nancy, Frankrike, jugend. | 10 500 SEK |
748 | EMILE GALLÉ, bordslampa/parfymbrännare, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal. | Återrop |
749 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 8 000 SEK |
750 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend. | Återrop |
751 | DAUM FRÈRES, skål, Nancy, jugend, 1900-talets början. | 24 000 SEK |
752 | DAUM FRÈRES, vas, Nancy, Frankrike 1892. | Återrop |
753 | VERA LISKOVÁ, bägare, Lobmeyr, Kamenický Senov ca 1947-48. | Återrop |
755 | FULVIO BIANCONI & PAOLO VENINI, näsduksskål, "Fazzoletto", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 2 000 SEK |
756 | BORDSSPEGEL, Venini, Murano, Italien 1930-40-tal. | Återrop |
757 | FULVIO BIANCONI & MASSIMO VIGNELLI, skål, "a spicchi", Venini, 1950-tal. | 10 500 SEK |
758 | CARLO SCARPA, sannolikt, vas "Cinese", Murano, Italien 1940-tal. | 3 600 SEK |
759 | CARLO SCARPA, skål, Venini, Murano, Italien. | 16 000 SEK |
760 | PAOLO VENINI, vas, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 5 000 SEK |
761 | TIMO SARPANEVA, vas, "Kukinto", Venini, Murano, Italien 1990?. | 4 000 SEK |
762 | TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990. | Återrop |
763 | TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990. | Återrop |
764 | ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal. | 30 000 SEK |
765 | ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal, modell S 191. | 46 000 SEK |
766 | ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal. | 35 000 SEK |
767 | PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien. | 19 000 SEK |
768 | ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal. | 22 000 SEK |
769 | PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien. | 19 500 SEK |
770 | ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal. | 10 500 SEK |
771 | SALVIATI, vas, Murano, Italien. | 3 800 SEK |
772 | Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, vas, Iittala, Finland, 1966-69, modell 3512. | 2 000 SEK |
773 | TAPIO WIRKKALA, vas, Iittala, Finland, modell 3523. | 4 000 SEK |
774 | TAPIO WIRKKALA, vas, Iittala, Finland 1958, modell 3545. | 4 500 SEK |
775 | Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, vas, "Tuonelan virta", Iittala, Finland, modell 3522. | 9 000 SEK |
776 | AIMO OKKOLIN, skål, Riihimäen Lasi oy, Finland. | 3 600 SEK |
777 | KAJ FRANCK, pokalglas, 10 st, Nuutajärvi, Notsjö, Finland. | 11 000 SEK |
778 | GUNNAR WENNERBERG, servis, 89 delar, "Gullviva", Gustafsberg 1905-20. | 34 000 SEK |
779 | KARL & WALDEMAR LINDSTRÖM, vas, Rörstrand, omkring 1900, jugend. | 16 000 SEK |
780 | BORDSLAMPA, porslin, jugend. Nils Emil Lundström, Rörstrand, omkr 1900. | Återrop |
781 | KARL LINDSTRÖM, vas, Rörstrand, jugend, ca 1900-1905. | 4 500 SEK |
782 | MELA ANDERBERG, vas, Rörstrand, jugend, ca 1900. | 3 000 SEK |
783 | AGNES DE FRUMERIE & EDMOND LACHENAL,
skrivställ, Paris 1901, jugend. | 5 000 SEK |
784 | ANDERS & BESS WISSLER, skål med lock, Ateljé Solklinten, Mariefred 1930. | 2 200 SEK |
785 | WILHELM KÅGE, servisdelar, 12 st, "Bianca", modell KS, Gustavsberg 1937. | 4 000 SEK |
786 | WILHELM KÅGE, tobaksburk, "Argenta", Gustavsberg 1930-tal. | 5 200 SEK |
787 | WILHELM KÅGE, skål, Argenta, Gustavsberg 1932. | 7 500 SEK |
788 | WILHELM KÅGE, bricka, "Argenta", Gustavsberg 1927-30. | 1 800 SEK |
789 | WILHELM KÅGE, vas, "Surrea", Gustavsberg ca 1940. | 10 000 SEK |
790 | WILHELM KÅGE, fat, Gustavsberg Studio 1951. | 5 000 SEK |
791 | WILHELM KÅGE, vas, i form av drakfisk, Gustavsbergs Studio 1955. | 44 000 SEK |
792 | WILHELM KÅGE, vas, Gustavsbergs Studio 1952. | 7 000 SEK |
793 | WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg 1930. | 2 600 SEK |
794 | WILHELM KÅGE, vas, Gustavsbergs Studio 1955. | 6 000 SEK |
795 | WILHELM KÅGE, skål, Gustavsbergs Studio 1950. | 3 000 SEK |
796 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1944-47. | 3 000 SEK |
797 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1958. | 4 000 SEK |
798 | VAS, stengods, Berndt Friberg Gustavsberg 1967. | Återrop |
799 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1960. | 4 000 SEK |
800 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1964. | 12 000 SEK |
801 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1968. | 7 000 SEK |
802 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1970. | 4 600 SEK |
803 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1976. | Återrop |
804 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1942. | 14 000 SEK |
805 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1953. | 4 800 SEK |
806 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965. | 4 000 SEK |
807 | BERNDT FRIBERG,
vas, Gustavsbergs Studio 1965. | 4 800 SEK |
808 | BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st, Gustavsbergs Studio 1968 och 1978. | 4 400 SEK |
809 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965. | 5 500 SEK |
810 | BERNDT FRIBERG, vas och skål, Gustavsbergs Studio 1976-78. | 4 500 SEK |
811 | BERNDT FRIBERG, fat, Gustavsbergs Studio 1965. | 2 000 SEK |
812 | STIG LINDBERG, figurin, Gustavsberg 1940-50-tal. | 3 600 SEK |
813 | STIG LINDBERG, collier, Gustavsberg 1930-40-tal. | 10 000 SEK |
814 | STIG LINDBERG, tekoppar med fat, 5 st, Gustavsbergs Studio 1940-50-tal. | 6 500 SEK |
815 | STIG LINDBERG, servis, 23 delar, "Pynta", Stig Lindberg, Gustavsberg 1962-65. | 7 000 SEK |
816 | STIG LINDBERG, vas samt skål, Gustavsbergs Studio 1958-59 samt 1963. | 3 000 SEK |
817 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1966. | Återrop |
818 | VAS, stengods. Stig Lindberg, Gustavsbergs Studio, 1966. | Återrop |
819 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1982. | 2 400 SEK |
820 | STIG LINDBERG, tallrikar, 12 st "Löja", Gustavsberg 1948-62, modell WB. | 5 500 SEK |