Flintgods, grön glasyr med målad geometrisk silverdekor. Signerad GUSTAVSBERG 19 3? KÅGE i guld. Höjd 23,5 cm.
Ursprungligen med inre lock, slitage, krackelyr.
Gustaf Munthe, "Argenta och farstagods", BOET 1931, modellen avbildad sid 276.