I form av kalla, slipat "fire-polished" överfång i gult mot ofärgat glas, påklippta blad. Signerad Cristalle d'Emile Gallé à Nancy. Höjd 15,2 cm.
Nagg på ett av bladen.
Philippe Gardner, "Emile Gallé", Balding & Mansell Ltd, Wisbech, England 1979, jfr liknande modell avbildad sid 101.