Nr. | Föremål | Klubbat pris |
480 | FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 38 000 SEK |
481 | FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800. | 13 000 SEK |
482 | FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 10 500 SEK |
483 | FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800. | 5 500 SEK |
484 | FÄLLBORD, av Anders Jacob Rosendahl, verksam i Arboga 1762-1836. | 15 500 SEK |
485 | TEBORD MED FAJANSBRICKA. Gustavianskt, 1700-talets slut. Troligen Marieberg. | 287 000 SEK |
486 | SALONGSBORD. Italien, 1800-tal. | 80 000 SEK |
487 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
488 | SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 13 200 SEK |
489 | DIVANSBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. Empire. | 12 000 SEK |
490 | SKRIVBORD. Charles Boulles art. Barockstil, 1800-tal. | 115 000 SEK |
491 | BIBLIOTEKSBORD. Nygotik, 1800-talets mitt. | 121 000 SEK |
492 | MATBORD. Regencystil, 1900-tal. | 74 000 SEK |
493 | KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 62 000 SEK |
494 | KONSOLBORD, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut. | 82 000 SEK |
495 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
496 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
497 | KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. | 44 000 SEK |
498 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | 24 000 SEK |
499 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete. | 18 500 SEK |
500 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | 42 000 SEK |
501 | KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 20 000 SEK |
502 | SOFFA. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 500 SEK |
503 | SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 40 000 SEK |
504 | BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 21 000 SEK |
505 | SOFFA. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 12 000 SEK |
506 | SOFFA. Empire, 1800-talets början. | 30 000 SEK |
507 | BERGERER, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 46 000 SEK |
508 | KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 32 000 SEK |
509 | KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 8 000 SEK |
510 | KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence. | 18 000 SEK |
511 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
512 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 000 SEK |
513 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 18 000 SEK |
514 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 18 000 SEK |
515 | KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 4 500 SEK |
517 | BERGERE. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 12 000 SEK |
518 | BERGERE. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 38 000 SEK |
519 | BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | Återrop |
520 | MARQUISE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 30 000 SEK |
521 | KARMSTOLAR, ett par, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-95). Gustavianska. | 48 000 SEK |
522 | KARMSTOLAR, ett par. Rokoko/Gustavianska, 1770-tal. | 24 000 SEK |
523 | KARMSTOLAR, fem stycken. Sengustavianska, omkring år 1800. | 48 000 SEK |
524 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska omkring år 1800. | 36 000 SEK |
525 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 28 000 SEK |
526 | KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. | 22 000 SEK |
527 | KARMSTOL, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812). Sengustaviansk. | 12 500 SEK |
528 | KARMSTOLAR, ett par. Sannolikt Italien, 1800-tal. Tillhört drottning Viktoria, Solliden. Sitsar med broderi av Gustav V. | 26 000 SEK |
529 | KARMSTOL, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk. | 17 000 SEK |
530 | BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
531 | KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 27 000 SEK |
532 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-tal. | Återrop |
533 | FÅTÖLJ. Nordeuropa, 1820-tal. | Återrop |
534 | STOLAR, tio stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 98 000 SEK |
535 | STOLAR, tio stycken snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
536 | STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800. | 36 000 SEK |
537 | STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten. | 26 000 SEK |
538 | STOLAR, fem stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. En kopia medföljer. | 27 000 SEK |
539 | STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 23 000 SEK |
540 | STOLAR, fyra stycken av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794 -1820).
Sengustavianska. | 26 000 SEK |
541 | STOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (stolmakare i Stockholm verksam 1777-1813). | 13 500 SEK |
543 | STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal. | 16 000 SEK |
544 | STOLAR, ett par, sk vouyeuser, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 15 500 SEK |
545 | BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl, (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 32 000 SEK |
546 | BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 26 000 SEK |
547 | BANKETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 21 000 SEK |
548 | TABURETTER, tre stycken. Sengustavianska, omkring år 1800. | 21 000 SEK |
549 | TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800. | 23 000 SEK |
550 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-tal. | 15 000 SEK |
551 | TABURETTER, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
552 | TABURETT. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 3 500 SEK |
553 | TABURETT, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Gustaviansk. | 4 000 SEK |
554 | FOTPALL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 10 000 SEK |
555 | SPEGELTRYMÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | Återrop |
556 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 77 000 SEK |
557 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
558 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko. | 29 000 SEK |
559 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 11 500 SEK |
560 | SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko. | 12 500 SEK |
561 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk. | 30 000 SEK |
562 | SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 22 000 SEK |
563 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 18 500 SEK |
564 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 27 000 SEK |
565 | SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 19 000 SEK |
566 | SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
567 | SPEGEL, av Lago Lundén (förgyllare och spegelfrabrikör i Stockholm från 1773, död 1819). Sengustaviansk. | 36 000 SEK |
568 | SPEGEL. Sengustaviansk omkring år 1800. | 9 500 SEK |
569 | SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire. | 26 000 SEK |
570 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko. | 72 000 SEK |
571 | SPEGELLAMPETT, med prins Fredrik Adolfs stämpel 1766. Stockholmsarbete, rokoko. | 76 000 SEK |
572 | SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. | 28 000 SEK |
573 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1760-tal-1797). Gustaviansk. | Återrop |
574 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 31 000 SEK |
575 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 21 000 SEK |
576 | SPEGELLAMPETT, för fyra ljus, av Johan Martin Berg (verksam i Göteborg 1803-1837). Empire. | 28 000 SEK |
577 | APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 86 000 SEK |
578 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire. | 15 000 SEK |
579 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-talets slut. | 20 000 SEK |
580 | LJUSKRONA, för sex ljus. Mellaneuropa, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
581 | LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. Hagamodell. | 210 000 SEK |