Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1184 | KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal. | 3 950 SEK |
1185 | KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. | 10 500 SEK |
1186 | VODKABÄGARE, av Vasilji Aga Forou, Moskva 1894. | 5 000 SEK |
1187 | VODKAKOPP med grepe, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908. | 3 000 SEK |
1188 | KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917. | 8 000 SEK |
1189 | FRUKTBESTICK, 23 delar, av Nicholai Zugeryev, Moskva 1908-1917. | 18 500 SEK |
1190 | TESKEDAR, 11 st, av Nicholai Alexeyev, Moskva 1880-tal. | 10 500 SEK |
1191 | BÄLTE, möjligen av Gustaf Klingert, Moskva 1899-1908. | 7 000 SEK |
1192 | TESKEDAR, 6 st, av 11:e Artellen, Moskva 1900-talets början. | 18 000 SEK |
1193 | TESKED, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal. | 600 SEK |
1194 | TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917. | 5 000 SEK |
1195 | TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885. | 29 000 SEK |
1196 | TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917. | 21 000 SEK |
1197 | TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1872. | 32 000 SEK |
1198 | TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884. | 8 500 SEK |
1199 | SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846. | 6 000 SEK |
1200 | TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846. | 3 000 SEK |
1201 | Bestick, 3 delar, Moskva 1824. | 7 500 SEK |
1202 | FISKSPADE, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1879. Vikt 191 g. | Återrop |
1203 | SERVERINGSBESTICK, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1800-talets slut/1900-talets början. Vikt 218 g. | Återrop |
1204 | BESTICKUPPSÄTTNING, 98 delar, av Nicholaj Pavlov, Moskva 1908-1917. | 56 000 SEK |
1205 | BESTICKUPPSÄTTNING, 123 delar, av Carl Seipel, S:t Petersburg 1863, m. fl. | 85 000 SEK |
1206 | CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908. | 36 000 SEK |
1207 | MINNESMEDALJ, silver, präglad för Nicolas II och Alexandra Feodorovnas bröllop 1894. | 12 000 SEK |
1208 | TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747. | 4 400 SEK |
1209 | YTTERFODER med FAT, glas. Ryssland, omkring 1800. | Återrop |
1210 | YTTERFODER med FAT, blått glas. Ryssland Nikol'skoye glas manufaktur, attibuerad till Alexander Vershinin, omkring år 1800. | Återrop |
1211 | VAS, glas. Ryssland, circa 1850/60-tal, tillskriven Dyat'kovos kristallmanufaktur. | Återrop |
1212 | KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1213 | POKAL, glas. Ryssland, kejserliga glasmanufakturen, tidigt 1800-tal. | 31 000 SEK |
1214 | KARAFF med PROPP, turkost glas. Ryssland, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1215 | VAS, glas. Ryssland, Troligen kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal. | 8 500 SEK |
1216 | SERVIS, 150 delar, glas. Ryssland, 1800-tal. | 105 000 SEK |
1217 | VASER, tre stycken, opalinglas. 1800-tal, Sannolikt Ryssland. | Återrop |
1218 | SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft. | 7 500 SEK |
1219 | TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, Katarina den storas period. | 50 000 SEK |
1220 | FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, kejsarinnan Katarina den storas period. | 2 200 SEK |
1221 | FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, kejsarinnan Katarina den Storas period. | Återrop |
1222 | FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, Katarina den storas period. | 2 800 SEK |
1223 | TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800. | 2 500 SEK |
1224 | LAMPFOT, porslin, glas och brännförgylld brons. Kejserliga glas och porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal. | 95 000 SEK |
1225 | BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland. | 18 000 SEK |
1227 | PRAKTURNA, porslin. Ryssland, Empire 1800-tal. | 46 000 SEK |
1228 | TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55). | Återrop |
1229 | TALLRIK, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55). | Återrop |
1230 | TALLRIK, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55). | 30 000 SEK |
1232 | SERVIS, 14 delar, porslin. Ryssland. Kejserliga porslinsmanufakturen, Tsar Nikolaj I:s och Alexander II:s period. | 115 000 SEK |
1233 | SKÅL på FOT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55). | 4 700 SEK |
1234 | YTTERFODER med FAT, porslin. Ryssland, Sergey Barteningsfabrik i St Petersburg (1812-39). | 16 000 SEK |
1235 | SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal. | 17 500 SEK |
1236 | PRAKTURNOR, ett par, porslin. Empire, troligen Ryssland. | 40 000 SEK |
1237 | ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut. | 3 000 SEK |
1238 | TAZZA, porslin. Ryssland, Empire. | 1 000 SEK |
1239 | KOPPAR, 24 st, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Alexander III:s och Nicholas II:s period. | Återrop |
1241 | TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Alexander III:s resp Nikolaj II:s period. | 11 000 SEK |
1242 | TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj II:s period, daterad 1911. | Återrop |
1243 | PARADKOPP, porslin. Empire, troligen Ryssland. | Återrop |
1244 | MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal. | 3 200 SEK |
1245 | SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800. | Återrop |
1246 | TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal. | 1 500 SEK |
1247 | PARADURNA, porslin. Ryssland, Bröderna Kronilovs fabrik, St Petersburg, 1800-tal. | 12 500 SEK |
1248 | TALLRIK, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1800-talets andra hälft. | Återrop |
1249 | KAFFESERVIS, sju delar, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen samt Lomonosov 1920-tal. Signed Z. Kobyletskaya. | 255 000 SEK |
1250 | GALLERSKÅL, porslin. Popov, omkring 1900. | 3 000 SEK |
1251 | KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal. | Återrop |
1252 | HANDFAT, porslin. Ryssland, bröderna Kornilov, St Petersburg, 1800-talets slut. | 2 500 SEK |
1253 | TALLRIK, porslin. Ryssland, Bröderna Kornilov, St Petersburg, 1800-talets slut. Dekor av N Karazin. | 6 000 SEK |
1254 | FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900. | 11 000 SEK |
1255 | FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner (Dmitrovsk Porcelain Factory), 1929-34. | 8 000 SEK |
1256 | FIGURIN, biskvi. Ryssland, Moskva, Central Porcelain Trust, Dimitrovski, Verbilki, 1900-tal. | 14 000 SEK |
1257 | FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal. | 7 500 SEK |
1258 | MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896. | Återrop |
1259 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, omkring år 1800. | 40 000 SEK |
1260 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1700-talets slut. | Återrop |
1261 | BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal. | Återrop |
1262 | LJUSKRONA, för sex ljus, av Fischer, St Petersburg 1797. | 850 000 SEK |
1263 | BORDSLYSTRAR, ett par, förgylld brons, vit marmor och glas. Ryssland, 1700/1800-tal. | Återrop |
1264 | LYSTER, för tre ljus. Ryssland, 1800-tal. | 10 000 SEK |
1265 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire. | 40 000 SEK |
1266 | LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko. | 44 000 SEK |
1267 | AMPEL för 25 ljus. Tillskriven C. Rossi och A. Schreiber. St Petersburg, 1800-talets början. Empire. | 440 000 SEK |
1268 | LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1700/1800-tal. | 52 000 SEK |
1269 | LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1270 | BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800. | 8 000 SEK |
1271 | BORDSPLATÅ. Ryssland, 1800-talets början. Empire. | 6 000 SEK |
1272 | KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början. | 21 000 SEK |
1273 | SKRIN. Ryssland, 1800-tal. | 26 000 SEK |
1274 | TEGLASHÅLLARE. Ryssland omkring 1830. Empire. | 11 500 SEK |
1275 | LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal. | 50 000 SEK |
1276 | BLÄCKHORN. Ryssland, omkring 1830. | Återrop |
1277 | DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början. | 2 400 SEK |
1278 | NATTLJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1815. | Återrop |
1279 | LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830. | Återrop |
1280 | LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830. | Återrop |
1281 | LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal. | 9 000 SEK |
1282 | BORD. Ryssland, 1700-talets slut. | 70 000 SEK |
1283 | SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal. | Återrop |
1284 | SPELBORD. Ryssland, 1700-talets slut. | 66 000 SEK |
1285 | STOL. Ny-Louis XVI, omkring år 1900. Hermitage Museums märkning 1920-tal. | Återrop |
1286 | GOLVSPEGEL, s.k. Psyché. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire. | 24 000 SEK |