Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1287 | Handskrift, dokument över prins Pjotr Vasiljevich Lopukhins livegna, 1798. | 8 000 SEK |
1288 | FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal. | 11 500 SEK |
1289 | PROGRAMBLAD SAMT MINNESADRESS, tre stycken, Ryssland, 1905-1916. | Återrop |
1290 | Petr Petrovich Gnedich, ISTORIIA ISKUSSTV : ZODCHESTVO, SHIVOPIS', VAIANIE. 1-3. | 14 000 SEK |
1291 | Igor Emmanuilovich Grabar, ISTORIIA RUSSKOGO ISKUSSTVA. V OBRABOTKE OTDEL'NYKH CHASTEI PRINIALI ALEKS. BENUA ... 1-3 & 5-6 . | 28 000 SEK |
1292 | (Alexander I, Emperor of Russia) - Nikolai Karlovich Shilder [or Shil'der]
IMPERATOR ALEKSANDR PERVYI, EGO ZHIZN I TSARSTOVANIE. 1-4. | 31 000 SEK |
1293 | Charlotte de Caumont de la Force, GEROISKOI DUKH I LIUBOVNYIA PROKHLADY GUSTAFA VAZY, KOROLIA SHVEDSKAGO. PEREVEL S FRANTSUZSKAGO E. KH. | 10 000 SEK |
1294 | (Nicholas I, Emperor of Russia) - Nikolai Karlovich Shilder [or Shil'der]
IMPERATOR NIKOLAI PERVYI, EGO ZHIZN I TSARSTOVANIE. 1-2. | 46 000 SEK |
1295 | Grigorii Petrovich Danilevskii, SOCHINENIIA. 1-24 in seven volumes. | 2 500 SEK |
1296 | Oskar Jäger, VSEOBSHCHAIA ISTORIIA. 1-4. | 10 500 SEK |
1297 | André Levinson, MASTERA BALETA. | 2 000 SEK |
1298 | Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes. | 15 000 SEK |
1299 | Ivan Sergeevich Turgenev, POLNOE SOBRANIE SOCHINENII. 1-12 in 7 volumes. | 5 500 SEK |
1300 | LINNEDAMASTDUK. Ryssland 1800-tal. 233,5 x 229 cm. | Återrop |
1301 | VINGLAS, Tyskland, 1700-talets andra hälft. | 3 200 SEK |
1302 | POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal. | Återrop |
1303 | VINGLAS, sex stycken. Tyskland, 1700-talets andra hälft. | 4 400 SEK |
1304 | BRÖLLOPSGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-talets slut. | 10 000 SEK |
1304A | ALEGLAS, 18 stycken. 1700-tal. | 6 400 SEK |
1305 | BÄGARGLAS, Sverige, 1700-tal. | 4 800 SEK |
1306 | POKALGLAS, sex stycken. 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk. | 9 000 SEK |
1307 | SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal. | 6 500 SEK |
1308 | SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1308A | SPETSGLAS, fem stycken, olika. Sverige, 1700-tal. | 11 000 SEK |
1309 | STARKVINSGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft, troligen Cedersberg. | 10 200 SEK |
1310 | VINGLAS, 12 stycken. Sverige, omkring 1800, troligen Casimirsborg. | 7 500 SEK |
1311 | VINGLAS, sju stycken. Sverige, sengustavianska. | 4 600 SEK |
1312 | SELTERGLAS, åtta stycken. Sverige, sengustavianska. | 7 500 SEK |
1313 | VINGLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska. | 5 800 SEK |
1314 | SELTERGLAS, 12 stycken samt KARAFF. Sverige, 1800-tal. | 5 400 SEK |
1315 | FLASKOR, ett par, rött glas. Empire, möjligen Zechlin, Preussen. | Återrop |
1317 | PLAKETT, fajans. Italien, troligen Castelli 16/1700-tal. | 5 000 SEK |
1318 | FAT, fajans. Italien, 1600-tal. | 6 100 SEK |
1319 | APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal. Bär datering 1628. | 32 000 SEK |
1320 | KOPP, samt FAT, majolika. Italien, Urbino, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1321 | FAT, fajans. Omkring 1700, troligen Holland. | 2 200 SEK |
1322 | URNA, fajans. Delft, 1700-tal. | 5 200 SEK |
1323 | FAT, fyra stycken, fajans. Delft, 1700-tal. | 3 000 SEK |
1324 | URNA med LOCK, fajans. Delft, 1700-tal. | 14 000 SEK |
1325 | TALLRIKAR, 10 stycken, flintgods. Paris, Creil/Choisy/Monterrad, 1800-talets början. | Återrop |
1326 | TALLRIKAR, åtta stycken, flintgods. Frankrike, Choisy, tidigt 1800-tal. | Återrop |
1327 | TALLRIKAR, nio stycken, flintgods. Frankrike, Creil, tidigt 1800-tal. | Återrop |
1328 | TALLRIKAR, 10 stycken, flintgods. Frankrike, Creil, tidigt 1800-tal. | Återrop |
1329 | FAT, kopparlysterkeramik. Historismus 17/1800-tal. | 29 000 SEK |
1330 | VAS, fajans. Omärkt, troligen Rörstrand 1740-tal. | Återrop |
1331 | SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756. | 14 500 SEK |
1332 | SÅSSNIPOR, ett par, fajans. Rörstrand, daterade 1/7 (17)65 resp 10/8 (17)63. | 11 000 SEK |
1333 | SKÅL, med LOCK, fajans. Sverige 1700-tal. | 2 000 SEK |
1334 | GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 15 000 SEK |
1335 | URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770. | 8 000 SEK |
1336 | CREMEKOPPAR, med LOCK, sex stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | Återrop |
1337 | CREMEKOPPAR, med LOCK, ett par, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1338 | URNA, bemålat lergods. Dekorerad av Louis Masreliez (1747-1810). Sverige, omkring 1800. | 52 000 SEK |
1339 | SERVISDELAR, 14 stycken, porslin. Meissen, 1700-tal. | 4 200 SEK |
1340 | SALTKAR, två stycken samt SKÅLFAT, porslin. Meissen, 1700-tal. | 2 800 SEK |
1341 | KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814). | 3 000 SEK |
1342 | TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Meissen, Marcolinis period ca 1800. | Återrop |
1343 | FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal. | 6 000 SEK |
1344 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft. | 3 000 SEK |
1345 | SERVIS, 88 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900. | 35 000 SEK |
1346 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900. | 6 500 SEK |
1347 | PRAKTURNA, porslin. Meissen, sekelskifte 1900. | 7 000 SEK |
1348 | FIGURIN, porslin. Meissen, troligen 1800-talets andra hälft. | Återrop |
1349 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut. | 3 000 SEK |
1350 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, sekelskifte 1900. | 4 200 SEK |
1351 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900. "Europa och tjuren". | 7 000 SEK |
1352 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1900-tal. | Återrop |
1353 | KOPP med FAT, porslin. Berlin, 1800-talets första hälft. | 2 000 SEK |
1354 | MINIATYRER, 2 st, porslin med förgyllda och emaljerade ramar. 1800-tal. | Återrop |
1355 | PLAKETT, porslin. Troligen Tyskland, omkring 1880. | 7 500 SEK |
1356 | KAFFE och TESERVIS, 29 delar, porslin. Berlin, 1913. | 19 000 SEK |
1357 | FIGURIN med SOCKEL, porslin. Berlin, sekelskifte 1900. | 6 400 SEK |
1358 | KLOCKGARNITYR, tre delar, brons och porslin. Charles Frederick Wassell, 43 Fenchurch Street, London, ca 1869. | 30 000 SEK |
1359 | FIGURINER, 2 st, porslin. England, 1800-talets andra hälft. | Återrop |
1360 | GLACIERER med INSATS och LOCK, ett par, porslin. Wien, 1800-tal. | 29 000 SEK |
1361 | SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, med målarsignatur för Bined (1750-1775). | 3 000 SEK |
1362 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal. | 26 000 SEK |
1363 | KOPPAR med FAT, ett par, mjukt porslin. Frankrike, Sèvres med målarsignatur för Pierre Le Jeune, Jean Jacques. | 4 000 SEK |
1364 | TEKANNA med LOCK, porslin. Frankrike, Sèvres märkt dd för 1781. | 4 000 SEK |
1365 | VINKYLARE, två delar, mjukt porslin. Frankrike, Rue Thiroux, 1700-talets slut. | Återrop |
1366 | TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire. | Återrop |
1367 | GALLERSKÅL, porslin. Frankrike, Empire. | 3 500 SEK |
1368 | PRAKTURNA, porslin. Frankrike, Empire. | 6 500 SEK |
1369 | TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire. | Återrop |
1370 | KOPPAR med FAT, tre stycken, porslin. Frankrike, Empire. | 5 500 SEK |
1371 | TALLRIK, porslin. Frankrike, 1800-tal. | Återrop |
1372 | TALLRIK, porslin. Paris, Darte, 1800-tal. | Återrop |
1373 | TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe. | Återrop |
1374 | GARNTIYR, fem delar, porslin och brons. Frankrike, 'Sèvres', 1800-tal. Signerat P.D. Boucher. | 160 000 SEK |
1375 | PRAKTURNOR på SOCKEL, ett par, porslin. Frankrike, 1800-talets mitt, Jacob Petit. | Återrop |
1376 | URNOR, ett par, porslin och metall. Frankrike, "Sèvres-stil", omkring 1900. | 11 500 SEK |
1377 | SERVIS, 56 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 300 000 SEK |
1378 | TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 20 000 SEK |
1379 | VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | Återrop |
1380 | FAT, porslin. Kungl Dansk, “Flora Danica”, 1890-tal. | Återrop |
1381 | FAT, porslin. Kungl. Dansk, “Flora Danica”, 1900-tal. | 3 500 SEK |
1382 | FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 3 200 SEK |
1383 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 12 500 SEK |
1384 | CYLINDERKANNA, KAFFEKOPPAR med FAT, ett par samt ASSIETTER, ett par, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica". | 8 000 SEK |
1385 | KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal. | Återrop |