Höstens Klassiska 559

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1184KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.3 950 SEK
1185KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.10 500 SEK
1186VODKABÄGARE, av Vasilji Aga Forou, Moskva 1894.5 000 SEK
1187VODKAKOPP med grepe, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.3 000 SEK
1188KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.8 000 SEK
1189FRUKTBESTICK, 23 delar, av Nicholai Zugeryev, Moskva 1908-1917.18 500 SEK
1190TESKEDAR, 11 st, av Nicholai Alexeyev, Moskva 1880-tal.10 500 SEK
1191BÄLTE, möjligen av Gustaf Klingert, Moskva 1899-1908.7 000 SEK
1192TESKEDAR, 6 st, av 11:e Artellen, Moskva 1900-talets början.18 000 SEK
1193TESKED, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.600 SEK
1194TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.5 000 SEK
1195TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.29 000 SEK
1196TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.21 000 SEK
1197TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1872.32 000 SEK
1198TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.8 500 SEK
1199SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.6 000 SEK
1200TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.3 000 SEK
1201Bestick, 3 delar, Moskva 1824.7 500 SEK
1202FISKSPADE, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1879. Vikt 191 g.Återrop
1203SERVERINGSBESTICK, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1800-talets slut/1900-talets början. Vikt 218 g.Återrop
1204BESTICKUPPSÄTTNING, 98 delar, av Nicholaj Pavlov, Moskva 1908-1917.56 000 SEK
1205BESTICKUPPSÄTTNING, 123 delar, av Carl Seipel, S:t Petersburg 1863, m. fl.85 000 SEK
1206CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.36 000 SEK
1207MINNESMEDALJ, silver, präglad för Nicolas II och Alexandra Feodorovnas bröllop 1894.12 000 SEK
1208TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.4 400 SEK
1209YTTERFODER med FAT, glas. Ryssland, omkring 1800.Återrop
1210YTTERFODER med FAT, blått glas. Ryssland Nikol'skoye glas manufaktur, attibuerad till Alexander Vershinin, omkring år 1800.Återrop
1211VAS, glas. Ryssland, circa 1850/60-tal, tillskriven Dyat'kovos kristallmanufaktur.Återrop
1212KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.30 000 SEK
1213POKAL, glas. Ryssland, kejserliga glasmanufakturen, tidigt 1800-tal.31 000 SEK
1214KARAFF med PROPP, turkost glas. Ryssland, 1800-tal.15 000 SEK
1215VAS, glas. Ryssland, Troligen kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal.8 500 SEK
1216SERVIS, 150 delar, glas. Ryssland, 1800-tal.105 000 SEK
1217VASER, tre stycken, opalinglas. 1800-tal, Sannolikt Ryssland.Återrop
1218SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft.7 500 SEK
1219TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, Katarina den storas period.50 000 SEK
1220FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, kejsarinnan Katarina den storas period.2 200 SEK
1221FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, kejsarinnan Katarina den Storas period.Återrop
1222FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, Katarina den storas period.2 800 SEK
1223TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.2 500 SEK
1224LAMPFOT, porslin, glas och brännförgylld brons. Kejserliga glas och porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal.95 000 SEK
1225BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.18 000 SEK
1227PRAKTURNA, porslin. Ryssland, Empire 1800-tal.46 000 SEK
1228TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55).Återrop
1229TALLRIK, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55).Återrop
1230TALLRIK, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55).30 000 SEK
1232SERVIS, 14 delar, porslin. Ryssland. Kejserliga porslinsmanufakturen, Tsar Nikolaj I:s och Alexander II:s period.115 000 SEK
1233SKÅL på FOT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55).4 700 SEK
1234YTTERFODER med FAT, porslin. Ryssland, Sergey Barteningsfabrik i St Petersburg (1812-39).16 000 SEK
1235SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.17 500 SEK
1236PRAKTURNOR, ett par, porslin. Empire, troligen Ryssland.40 000 SEK
1237ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.3 000 SEK
1238TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.1 000 SEK
1239KOPPAR, 24 st, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Alexander III:s och Nicholas II:s period.Återrop
1241TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Alexander III:s resp Nikolaj II:s period.11 000 SEK
1242TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj II:s period, daterad 1911.Återrop
1243PARADKOPP, porslin. Empire, troligen Ryssland.Återrop
1244MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.3 200 SEK
1245SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.Återrop
1246TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.1 500 SEK
1247PARADURNA, porslin. Ryssland, Bröderna Kronilovs fabrik, St Petersburg, 1800-tal.12 500 SEK
1248TALLRIK, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1800-talets andra hälft.Återrop
1249KAFFESERVIS, sju delar, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen samt Lomonosov 1920-tal. Signed Z. Kobyletskaya.255 000 SEK
1250GALLERSKÅL, porslin. Popov, omkring 1900.3 000 SEK
1251KANNA, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.Återrop
1252HANDFAT, porslin. Ryssland, bröderna Kornilov, St Petersburg, 1800-talets slut.2 500 SEK
1253TALLRIK, porslin. Ryssland, Bröderna Kornilov, St Petersburg, 1800-talets slut. Dekor av N Karazin.6 000 SEK
1254FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.11 000 SEK
1255FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner (Dmitrovsk Porcelain Factory), 1929-34.8 000 SEK
1256FIGURIN, biskvi. Ryssland, Moskva, Central Porcelain Trust, Dimitrovski, Verbilki, 1900-tal.14 000 SEK
1257FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.7 500 SEK
1258MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.Återrop
1259BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, omkring år 1800.40 000 SEK
1260BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1700-talets slut.Återrop
1261BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.Återrop
1262LJUSKRONA, för sex ljus, av Fischer, St Petersburg 1797.850 000 SEK
1263BORDSLYSTRAR, ett par, förgylld brons, vit marmor och glas. Ryssland, 1700/1800-tal.Återrop
1264LYSTER, för tre ljus. Ryssland, 1800-tal.10 000 SEK
1265APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.40 000 SEK
1266LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko.44 000 SEK
1267AMPEL för 25 ljus. Tillskriven C. Rossi och A. Schreiber. St Petersburg, 1800-talets början. Empire.440 000 SEK
1268LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1700/1800-tal.52 000 SEK
1269LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.30 000 SEK
1270BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.8 000 SEK
1271BORDSPLATÅ. Ryssland, 1800-talets början. Empire.6 000 SEK
1272KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början.21 000 SEK
1273SKRIN. Ryssland, 1800-tal.26 000 SEK
1274TEGLASHÅLLARE. Ryssland omkring 1830. Empire.11 500 SEK
1275LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.50 000 SEK
1276BLÄCKHORN. Ryssland, omkring 1830.Återrop
1277DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.2 400 SEK
1278NATTLJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1815.Återrop
1279LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.Återrop
1280LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830.Återrop
1281LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.9 000 SEK
1282BORD. Ryssland, 1700-talets slut.70 000 SEK
1283SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.Återrop
1284SPELBORD. Ryssland, 1700-talets slut.66 000 SEK
1285STOL. Ny-Louis XVI, omkring år 1900. Hermitage Museums märkning 1920-tal.Återrop
1286GOLVSPEGEL, s.k. Psyché. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.24 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?