Höstens Klassiska 559

1724 föremål
583. LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
584. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete omkring år 1800.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
585. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
586. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
589. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
590. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
591. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
593. AMPEL, för tio ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
596. LYKTA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
597. AMPEL, för sex ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
598. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
599. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
602. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
603. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
605A. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
606. KANDELBRAR, mässing. Senbarock. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
607. KANDELABRAR, ett par, för fyra ljus. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
60 000 - 100 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
610. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
612. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
613. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
615. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
620. GOLVUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
621. GOLVUR. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
622. VÄGGPENDYL. Parisarbete, ca 1770. Louis XVI.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
623. VÄGGPENDYL, av Claes Berg (urmakare i Stockholm 1762-1782). Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
624. VÄGGPENDYL, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
627. BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809). Sengustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
628. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut.  Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
630. BORDSPENDYL.  Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
631. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
635. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
635A. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
636. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
637. BORDSPENDYL. Frankrike omkring 1820. Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
638. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
639. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
641. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
642. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
643. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
644. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
645. BORDSUR. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
646. VAGNSUR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
650. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
651. HUMIDOR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
652. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
653. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
654. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
655. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
656. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
657. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
665. BORDSKNIVAR, 12 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
666. SALTKAR, ett par. Älvdalen omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
667. SKIVOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
668. TAZZA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
671. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
673. TAZZOR, ett par, senempire Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
674. PRYDNADSURNOR, ett par. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
675. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
678. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

831. Gustaf Cederström, Porträtt föreställande general Bror Cederström (1824-1893).
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
330 000 SEK