Nr. | Föremål | Klubbat pris |
799 | WILHELM KÅGE Skål och vas, "Argenta", Gustavsberg. | Återrop |
800 | WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg 1941. | 3 800 SEK |
801 | WILHELM KÅGE Plakett, "Argenta", Gustavsberg, dekorerad av Sven Jonson 1940. | 4 000 SEK |
802 | WILHELM KÅGE Drakmamma, Gustavsberg ca 1940. | 10 000 SEK |
803 | WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960. | 50 000 SEK |
804 | WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1950. | 19 500 SEK |
805 | WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960. | 7 900 SEK |
806 | WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1955. | 2 600 SEK |
807 | WILHELM KÅGE Skålar, 2 st, Gustavsberg studio 1952 och 1955. | Återrop |
808 | WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960. | 32 000 SEK |
809 | WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg 1933. | 8 000 SEK |
810 | WILHELM KÅGE, skål, Gustavsbergs Studio 1950. | Återrop |
811 | WILHELM KÅGE Skål, Gustavsberg studio 1945. | 2 400 SEK |
812 | WILHELM KÅGE Miniatyrvaser, 2 st, Gustavsberg studio 1950-tal. | 6 200 SEK |
813 | WILHELM KÅGE Skål och vas, "Cintra", Gustavsberg studio 1952-54. | 3 600 SEK |
814 | WILHELM KÅGE Servis, 140 delar, "Liljeblå", Gustavsberg 1920-36. | 13 500 SEK |
815 | BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1972. | 34 000 SEK |
816 | BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1952. | 9 500 SEK |
817 | BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1970. | 5 500 SEK |
818 | BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsbergs studio 1967. | 5 500 SEK |
819 | BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1970. | 13 000 SEK |
820 | BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsbergs studio 1964. | 2 800 SEK |
822 | STIG LINDBERG Vaser, 2 st, Gustavsberg 1940-50-tal. | 5 200 SEK |
823 | STIG LINDBERG Skulptur, "Susanna och gubbarna", Gustavsberg studio 1940-tal. | 9 000 SEK |
824 | STIG LINDBERG Figurin "Lilla Eva", Gustavsberg studio 1940-tal. | 5 200 SEK |
825 | STIG LINDBERG Figurin, Gustavsberg 1940-50-tal. | 5 800 SEK |
826 | STIG LINDBERG Väggrelief, Gustavsberg studio. | 23 000 SEK |
827 | STIG LINDBERG Fat, Gustavsberg studio 1940-50-tal. | 8 000 SEK |
828 | STIG LINDBERG Terrin med lock, Gustavsberg studio 1940-50-tal. | 8 200 SEK |
829 | STIG LINDBERG Terrin med lock, Gustavsberg studio 1940-50-tal. | 3 200 SEK |
830 | STIG LINDBERG Vas/ljusstake "Snurran", Gustavsberg studio 1940-50-tal. | 10 500 SEK |
831 | FAT, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1947. | Återrop |
832 | STIG LINDBERG Tallrikar, 12 st "Löja" samt skål och kanna, Gustavsberg 1948-62, modell WB. | Återrop |
833 | STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1962. | 6 000 SEK |
834 | STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1966. | 6 000 SEK |
835 | STIG LINDBERG Skål, Gustavsberg studio 1964. | 2 800 SEK |
836 | STIG LINDBERG Vaser, 3 st och skål, Gustavsberg studio 1962-67. | 7 800 SEK |
837 | STIG LINDBERG Krus med lock och tappkran, Gustavsberg studio 1966. | 5 000 SEK |
838 | STIG LINDBERG Ägghöna, Gustavsberg 1950-70-tal. | 4 800 SEK |
839 | STIG LINDBERG Tallrikar, 12 st och uppläggningsfat, "Löja", Gustavsberg 1948-62, modell WB. | 7 000 SEK |
840 | ANDERS BRUNO LILJEFORS Vas, Gustavsberg studio 1952. | 12 500 SEK |
841 | ANDERS BRUNO LILJEFORS Vas, Gustavsberg studio 1952. | 20 000 SEK |
842 | ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal. | 6 000 SEK |
843 | ANDERS BRUNO LILJEFORS Väggrelief, "Jona och valfisken", Gustavsberg studio 1950-tal. | 3 200 SEK |
844 | ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal. | 5 800 SEK |
845 | GUNNAR NYLUND Golvurna, Bing & Grondahl, Danmark 1930-tal. | 31 000 SEK |
846 | VICKE LINDSTRAND Skålfat, Upsala-Ekeby, 1940-tal. | 3 500 SEK |
847 | ISAAC GRÜNEWALD Vas, Rörstrand 1944. | Återrop |
848 | CARL-HARRY STÅLHANE Vas, Rörstrand 1950-60-tal. | 10 500 SEK |
849 | TYRA LUNDGREN Fågelunge. | 7 500 SEK |
850 | TYRA LUNDGREN Fågelunge, osignerad. | 8 500 SEK |
851 | TYRA LUNDGREN Relief. | 6 000 SEK |
852 | ÅKE HOLM Skulptur, "Mose med kopparormen", Höganäs 1950-tal. | 26 000 SEK |
853 | ÅKE HOLM Figurin, "Petrus fiskaren", Höganäs 1960-tal. | 8 500 SEK |
854 | HANS HEDBERG Oljedroppe, Biot, Frankrike. | 54 000 SEK |
855 | HANS HEDBERG Äpple, Biot, Frankrike. | 30 000 SEK |
856 | HANS HEDBERG Äpple, Biot, Frankrike. | 16 000 SEK |
857 | HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike. | 12 500 SEK |
858 | HANS HEDBERG Druvklase, Biot, Frankrike. | 23 000 SEK |
859 | HANS HEDBERG Pumpa, Biot, Frankrike. | 42 000 SEK |
860 | HANS HEDBERG Tvättsvamp, Biot, Frankrike. | 14 500 SEK |
861 | HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike. | 30 000 SEK |
862 | HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike. | Återrop |
863 | HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike. | 4 000 SEK |
864 | HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike. | 18 000 SEK |
865 | HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike. | 6 000 SEK |
866 | HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike. | 6 000 SEK |
867 | HANS HEDBERG Äpple, Biot, Frankrike. | 29 000 SEK |
868 | HANS HEDBERG Pumpa, Biot, Frankrike. | Återrop |
869 | HANS HEDBERG Päron, Biot, Frankrike. | 21 000 SEK |
870 | HANS HEDBERG Vas, Biot, Frankrike. | 14 000 SEK |
871 | HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike. | 12 500 SEK |
872 | HANS HEDBERG Ägg, tudelat, Biot, Frankrike. | 4 500 SEK |
873 | SIGNE PERSSON-MELIN Kanna, Rörstrand 1982, unik nr 158. | 11 000 SEK |
874 | SIGNE PERSSON-MELIN Tekanna, Rörstrand. | 6 500 SEK |
875 | ULLA & GUSTAV KRAITZ, häst, Fogdarp, Förslövsholm. | Återrop |
876 | SKULPTUR "Magic stone" Ulla & Gustav Kraitz, Fogdarp, Förslövsholm. | Återrop |
877 | ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994. | Återrop |
878 | HERTHA HILLFON Väggskulptur, Stockholm 1966. | Återrop |
879 | HERTHA HILLFON Vas. | 2 000 SEK |
880 | AXEL SALTO Vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1959. | 3 000 SEK |
881 | GERHARD HENNING Figurgrupp, "Eventyr II", Danmark, daterad 19-9-74. | 5 500 SEK |
882 | BIRGER KAIPIAINEN Fat, Arabia 1980-tal. | 35 000 SEK |
883 | BIRGER KAIPIAINEN Fat, Arabia, Finland 1970-80-tal. | 26 000 SEK |
884 | BIRGER KAIPIAINEN Plakett, "Fyra systrar", Arabia 1950-tal. | 8 000 SEK |
885 | BIRGER KAIPIAINEN Fat, Arabia, Finland 1970-80-tal. | 25 000 SEK |
886 | TOINI MOUNA Väggplakett, Arabia, Finland. | 3 800 SEK |
887 | TOINI MUONA Plakett, Arabia. | 2 825 SEK |
888 | JOSEPH THÉODORE DECK Skål, Paris omkring 1880. | 6 000 SEK |
889 | ROZENBURG DEN HAAG Fat, Holland ca 1900. | 17 000 SEK |
890 | WALTER SCHOTT Figurin, "Kugelspielerin", Meissen, Tyskland, jugend, ca 1900. | Återrop |
891 | HELENA JOHNOVA Figurin, 1910-tal. | 4 000 SEK |
892 | ALBERT CAASMAN Figurin, Rosenthal, Tyskland ca 1912. | 5 500 SEK |
893 | CONSTANTIN HOLZER-DEFANTI Figurin "Pierrette", Rosenthal, modell nr 579, Tyskland 1929. | 12 000 SEK |
894 | DOROTHEA CHAROL Figurin "Pierrette med gitarr", Rosenthal, modell nr 78, Tyskland 1920-30-tal. | 8 000 SEK |
895 | PABLO PICASSO Fat, "Visage gris", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953. | 38 000 SEK |
896 | PABLO PICASSO Fat, "Visage de femme", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953. | 44 000 SEK |
897 | PABLO PICASSO, kanna, "Cruchon hibou", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955. | Återrop |
899 | PABLO PICASSO Fat, "Bouquet" Madoura, Vallauris, Frankrike 1955. | 10 000 SEK |
900 | PABLO PICASSO Kanna, "Sujet poule", Madoura, Vallauris, Frankrike 1954. | 8 000 SEK |