Porslin, kulspelande amazonkvinna, polykromt bemålad och med förgyllda detaljer. Märkt med korsade meissensvärd i underglasyrblått, ristat Q 180 och inpressat 58. Höjd 35,3 cm.
Stubben med bladnagg, sockeln med ifyllda nagg.
Modellen formgiven år 1898.