Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1012 | LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 46 000 SEK |
1013 | LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 39 000 SEK |
1014 | LJUSKRONA för tolv ljus. Ryssland, omkring år 1900. | 88 000 SEK |
1015 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk. | 44 000 SEK |
1016 | LJUSRING, för fyra ljus. Sengustaviansk. | Återrop |
1017 | AMPEL, för åtta ljus. Sverige, 1800-tal. | 42 000 SEK |
1018 | AMPEL, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 4 000 SEK |
1019 | AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire. | Återrop |
1020 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska. | 25 000 SEK |
1021 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska. | 8 000 SEK |
1022 | KANDELABRAR för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 125 000 SEK |
1023 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
1024 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par.
Empire, 1800-talets början. Troligen Sverige. | Återrop |
1025 | KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike 1820/30-tal. Senempire. | 34 000 SEK |
1026 | KANDELABRAR för tre ljus, ett par. Senempire-stil. | 21 000 SEK |
1027 | KANDELABERUNDERDELAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire. | 9 500 SEK |
1028 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Napoleon III, 1800-talets andra hälft. | Återrop |
1029 | Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal. | 15 000 SEK |
1030 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustaviansk stil, 1900-tal. | 35 000 SEK |
1031 | KANDELABER, för två ljus. Troligen sengotiskt nederländskt arbete. | 38 000 SEK |
1032 | ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock. | 18 000 SEK |
1033 | LJUSSTAKE. Barock. | 10 000 SEK |
1034 | LJUSSTAKE. Barock. | 8 500 SEK |
1035 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska. | 25 500 SEK |
1036 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska. | 34 000 SEK |
1037 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska. | 11 500 SEK |
1038 | LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Sverige, 1800-talets början. Empire. | 25 000 SEK |
1039 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 18 500 SEK |
1040 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 18 000 SEK |
1041 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 8 000 SEK |
1042 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
1043 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire. | 12 500 SEK |
1044 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 17 000 SEK |
1045 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
1046 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
1047 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 24 000 SEK |
1048 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 19 000 SEK |
1049 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 14 000 SEK |
1050 | LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk. | 9 000 SEK |
1051 | LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire. | Återrop |
1052 | LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil. | 19 000 SEK |
1053 | LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, av Daniel och Eric Björkman Stockholm 1746 och 1754. | 7 000 SEK |
1054 | LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko. | 10 500 SEK |
1055 | LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1786. Gustavianska. | 42 000 SEK |
1056 | LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska. | 15 000 SEK |
1057 | LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou, Gävle 1791. Gustavianska. | 8 500 SEK |
1058 | GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Tidigt gustavianskt. | 60 000 SEK |
1059 | GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Rokoko. | 30 000 SEK |
1060 | GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 30 000 SEK |
1061 | KONSOLUR, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803). Rokoko. | 46 000 SEK |
1062 | VÄGGPENDYL, av Lorents Adamson Wester (urmakare i Stockholm 1780-95). Gustaviansk. | 12 000 SEK |
1063 | VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling (verksam i Stockholm 1783-1806).
Sengustaviansk. | 12 500 SEK |
1064 | VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling (verksam i Stockholm 1783-1806).
Sengustaviansk. | 21 000 SEK |
1065 | VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling (verksam i Stockholm 1783-1806). Sengustaviansk. | 16 000 SEK |
1066 | VÄGGPENDYL, av Johan Bergman (urfabrikör i Stockholm 1794-1825(35)). Sengustaviansk. | 12 000 SEK |
1067 | VÄGGPENDYL, av Anders Hultman (urmakare i Örebro ca 1793-1810). Sengustaviansk. | 10 000 SEK |
1068 | BIBLIOTEKSUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III. | 175 000 SEK |
1069 | BORDSUR. Frankrike, 1740-tal. Louis XV. | 54 000 SEK |
1070 | BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire. | 70 000 SEK |
1071 | BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire. | Återrop |
1072 | BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire. | 13 000 SEK |
1073 | BORDSPENDYL, av Johan Nyberg (urmakare i Stockholm 1787-1801). Sengustaviansk. | 6 500 SEK |
1074 | BORDSPENDYL, av Michel-Francois Piolaine (mästare i Paris 1787). Louis XVI. | 130 000 SEK |
1075 | BORDSUR. Frankrike, sent 1800-tal. Louis XV-stil. | 62 000 SEK |
1076 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 27 000 SEK |
1077 | BORDSPENDYL, av Faisant (urmakare i Paris nämnd 1806 och 1820). | 70 000 SEK |
1078 | BORDSPENDYL, av Gaston Jolly (urmakare far och son, verksamma i Paris under 1800/1820). Senempire. | 11 000 SEK |
1079 | BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire. | Återrop |
1080 | BORDSPENDYL, av Charles-Guillaume Maniere fils (mästare i Paris 1778-ca 1812). Empire. | 24 000 SEK |
1081 | BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft. | 11 500 SEK |
1082 | BORDSPENDYL, av Popon. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil. | 18 000 SEK |
1083 | HEDERSVÄRJA. Karl XIV Johan, ca 1830. | Återrop |
1084 | SOCKERSKÅL MED LOCK, av Martin Artedius, Norrköping 1800. | 4 000 SEK |
1085 | SOCKERSKÅL MED LOCK, av Nicolaus och Nils Eric Justelius, Eksjö 1819. | 5 600 SEK |
1086 | SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 23 000 SEK |
1087 | SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 9 000 SEK |
1088 | SMÖRASKAR MED LOCK OCH FAT, ett par. Sverige, 1800-tal. | 5 200 SEK |
1089 | TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal. | Återrop |
1090 | TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 21 000 SEK |
1091 | URNOR, två stycken snarlika. 1800-tal. | Återrop |
1092 | URNA. Louis XVI. | 18 000 SEK |
1093 | URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92). | Återrop |
1094 | KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 24 000 SEK |
1095 | ETAGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 32 000 SEK |
1096 | BORDSPLATEAU, tre delar. 1700-tal. | 25 000 SEK |
1097 | BORDSSPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 5 000 SEK |
1098 | SMYCKESTÄLL. Empire, 1800-talets början. | 8 500 SEK |
1099 | LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
1100 | BYST. 1500/1600-tal. | 31 000 SEK |
1101 | BYST. 1500/1600-tal. | 32 000 SEK |
1102 | BYST. 1800-talets andra hälft. | 32 000 SEK |
1103 | KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal. | 24 000 SEK |
1104 | SKULPTURER, fyra stycken. Barock, 1600/1700-tal. | 34 000 SEK |
1105 | VINKYLARE. Troligen nederländskt arbete, 1600-talets förra hälft. Barock. | 66 000 SEK |
1106 | VINKYLARE. Barock, 1600/1700-tal. | 21 000 SEK |
1107 | FAT. Barock, omkring år 1700. | 14 000 SEK |
1108 | KISTA, sannolikt skråkista. Karolinsk barock omkring år 1700. | Återrop |
1109 | KOFFERT, med drottning Lovisa Ulrikas monogram (svensk drottning 1751-71). 1700-talets mitt. | 42 000 SEK |
1110 | SIGILLSTAMP, för väpnaren Nils Bese. Sverige omkring år 1500. | 12 000 SEK |
1111 | SIGILL I DOSA. Josef II. Österrike 1780-tal. | 3 000 SEK |