Nr. | Föremål | Klubbat pris |
508 | BORDSPINGLA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. | 2 000 SEK |
509 | MINIATYRKÄGELSPEL, 10 delar, av Carl Tängstedt, Göteborg 1850. | 6 200 SEK |
510 | BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire. | 9 200 SEK |
511 | UPPSATSSKÅL, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1869. Nyrokoko. | 11 000 SEK |
512 | TOILETTESPEGEL, Österrike-Ungern, 1800-talets andra hälft. Nyrokoko. | 10 000 SEK |
513 | PLUNTA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1835. | 19 500 SEK |
514 | BÄGARE med grepe, ostämplad, Sverige 1500-talets slut. Renässans. | 310 000 SEK |
515 | BÄGARE, av Gottfried Heintze, Breslau (verksam 1673-1707). | 17 000 SEK |
516 | BÄGARE, av Johann Philipp Schuch I, Augsburg 1695-1700. | 25 000 SEK |
517 | BÄGARE, icke identifierad mästarstämpel EC, Skandinavien 1700-talets förra hälft. | Återrop |
518 | BÄGARE, okänd mästarstämpel MC, Mellaneuropa 1700-talets förra hälft. | 9 100 SEK |
519 | BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768). | 20 000 SEK |
520 | BÄGARE, icke identifierad mästare, Söderköping 1739. | 12 000 SEK |
521 | BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747. | 16 000 SEK |
522 | BELÖNINGSBÄGARE, av Henrik Wittkopf d.y., Stockholm 1760. | Återrop |
523 | BÄGARE, Jonas Berg, Stockholm 1762. | Återrop |
524 | SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776. | 15 000 SEK |
525 | BÄGARE, av Simon Gustaf Lydeman, Åbo 1780. | 26 000 SEK |
526 | BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840. | Återrop |
527 | LUKTDOSA, av Ernst Peter Michelsen Römer, Kristiania 1755. | 4 000 SEK |
528 | LUKTDOSA, s.k. hovedvandsegg. Jürgen Joachim Jürgensen, Sönderborg 1824. | 3 000 SEK |
529 | SPORRAR, ett par, icke identifierade stämplar, sannolikt Ungern 1800-tal. | Återrop |
530 | BEGRAVNINGSSKED, av Christian Henning, Stockholm 1697. | 36 000 SEK |
531 | SKED, otydlig stämpel, Bergen, daterad i gravyren 1688. | Återrop |
532 | SKED med sköldknopp, av Johan Wallman, Varberg 1719. | 8 000 SEK |
533 | TÅRTSPADE, av Erik Wibeck, Borås 1743. | 9 000 SEK |
534 | MATGAFFLAR, 6 st, av Carl Åberg, Arboga 1765. | Återrop |
535 | DESSERTBESTICK, 21 st, av Isak Trybom, Stockholm 1764-1790 och Carl G. Renander, Stockholm 1790. Rokoko. | 17 500 SEK |
536 | DESSERTBESTICK, 5 st, av Isak Trybom och Carl G. Renander, Stockholm 1768-1798. Rokoko. | 9 500 SEK |
537 | MATBESTICK, 33 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1775-1794 och Isak Trybom, Stockholm 1770-1779. Rokoko. | 40 000 SEK |
538 | MATSKEDAR, 7 st, av Petter Åkerman, Stockholm 1781 och Wilhelm Smedberg, Karlstad 1775. | 4 000 SEK |
539 | SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782. | Återrop |
540 | MATSKEDAR, 6 st, av Olof Yttreaus, Uppsala 1785. | 4 000 SEK |
541 | MATBESTICK, 24 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1795. Rokoko. | 40 000 SEK |
542 | RAGUSKED, av Gustaf Hamnqvist, Åmål (verksam 1789-1818). | 2 800 SEK |
543 | SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794. | 3 500 SEK |
544 | BELÖNINGSSKEDAR, 6 st, (3+2+1) av Johan J. Ulfsberg, Nyköping 1796-1804, Alexander Prytz, Strängnäs 1800-1802 och Olof Hagrelius, Mariefred 1828. | 8 500 SEK |
545 | SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800. | Återrop |
546 | MATKNIVAR, 12 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1802-1804. | 11 500 SEK |
547 | MATSKEDAR, 10 st (9+1) av Carl Petter Öberg, Strängnäs 1812 samt Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1798. | 2 000 SEK |
548 | DESSERTSKEDAR, 8 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1819-26. | 3 800 SEK |
549 | BELÖNINGS -SOPPSLEV och -MATSKED, av Bengt Tornberg, Linköping 1827. | 3 600 SEK |
550 | DESSERTSKEDAR, 12 st, av A.F. Hellman, Uppsala 1833. | 2 000 SEK |
551 | BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869, | 16 000 SEK |
552 | BESTICKUPPSÄTTNING, 224 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1938. "Modell F". | 92 000 SEK |
553 | RAGUSKEDAR, ett par, av William Lyon, Göteborg 1840. | 3 200 SEK |
554 | DOSA, förgylld koppar med glasstenar. Paris 1770-tal. | Återrop |
855 | BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko. | 230 000 SEK |
856 | BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko. | 42 000 SEK |
857 | BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko. | Återrop |
858 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko. | 125 000 SEK |
859 | BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko. | Återrop |
860 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 38 000 SEK |
861 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 15 000 SEK |
862 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
863 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 25 000 SEK |
864 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 35 000 SEK |
865 | BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete. | 220 000 SEK |
866 | BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustaviansk. | 200 000 SEK |
867 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 80 000 SEK |
868 | BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete. | 78 000 SEK |
869 | BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete. | 88 000 SEK |
870 | BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk. | 90 000 SEK |
871 | BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 80 000 SEK |
872 | BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna. | 11 500 SEK |
873 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete. | 48 000 SEK |
874 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete. | 44 000 SEK |
875 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete. | 58 000 SEK |
876 | BYRÅ. Sengustaviansk. | 28 000 SEK |
877 | SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete. | 35 000 SEK |
878 | BYRÅ. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
879 | BYRÅ. Empire, 1800-talets början. | 18 000 SEK |
880 | SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerad. Gustaviansk. | 500 000 SEK |
881 | SKRIVBORD MED UPPSATS, av hovschatullmakare Hindrich von Hachten (ej signerat) 1693. Barock. Beställt till kronprins Karl (XII). | 500 000 SEK |
882 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 52 000 SEK |
883 | SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete. | Återrop |
884 | SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 000 SEK |
885 | SKRIVSKÅP. London, 1700-talets början. | 80 000 SEK |
886 | HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 52 000 SEK |
887 | VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
888 | VITRINSKÅP. Sengustavianskt. | 22 000 SEK |
889 | SKÅP. Holland, 1700-talets slut. | Återrop |
890 | SKÅP. 1800-talets mitt. | 36 000 SEK |
891 | SKÅP. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Napoleon III. | 25 000 SEK |
892 | SKÅP, utfört av Ernst Lundström samt Nils Kreuger 1897. | 380 000 SEK |
893 | POTTSKÅP. Gustavianskt. | 15 000 SEK |
894 | MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal. | Återrop |
895 | SIDEBOARD, sannolikt av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianskt. | 155 000 SEK |
896 | STENBORD. Skåne, 1800-tal. | 135 000 SEK |
897 | STENBORD. Skåne, 1800-tal. | 130 000 SEK |
898 | TEBORD, med fajansbricka.
Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt. | Återrop |
899 | TEBORD. Rörstrand 1745. | 40 000 SEK |
900 | TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko. | 70 000 SEK |
901 | ADOLF FREDRIKS SKRIVBORD, s.k. bonheur du jour, av Léonard Boudin (mästare i Paris 1761). Parisarbete, före 1771. Transition. | Återrop |
902 | BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 13 000 SEK |
903 | DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius 1785 (mästare i Stockholm 1778-1823).
Gustavianskt. | 90 000 SEK |
904 | BORD, av Johan Petter Berg (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-16). Sengustavianskt. | Återrop |
905 | DAMARBETSBORD. Sengustavianskt. | Återrop |
907 | SPELBORD. Sengustavianskt. | 14 000 SEK |
908 | BORD, av Lars E. Lindell (verksam i Köping 1818-1843). | 16 000 SEK |