Madeleine Pyk – en samling F769
1104
159609

SKULPTURER, fyra stycken. Barock, 1600/1700-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Skulpterat svartmålat trä. De fyra evangelisterna. Höjd ca 59 cm.

Skador, troligen ej ursprungligen helt fristående. (4)

Proveniens

Enligt etiketter på undersidorna Kristianstads kyrka.