Nr. | Föremål | Ändringar |
100 | Christian Fredrik Swensson (Svensson), Svensk fullriggare i hög sjö. | Motivet avbildar korvetten Saga. |
151 | Carl Larsson, "Från Majorna". | Bladet beskuret så att signatur delvis saknas. |
195 | Georg Anton Rasmussen Tillskriven, Lastning vid stranden. | Målningen är tillskriven Georg Anton Rasmussen. |
196 | Knut Ander Tillskriven, HUSFÖRHÖR. | Verket omattribuerat efter den tryckta katalogens färdigställande. Verket är numer tillskrivet Knut Ander (Sverige) 1873-1908.
Litteratur: Nils Lindgren, "Knut Ander", Östgöta Konstförening, Linköping, 1933, jfr "Husförhör", blyerts (i Nationalmuseum, Stockholm), avbildad helsida sid 48 samt upptagen i katalogen som nr 23 ("Husförhör", blyerts. Studie till etsning n:r 20) sid 73.
Övrigt: Motivet är även utfört som etsning, enligt uppgift antagligen unikt exemplar, nu i Nationalmuseum, Stockholm. |
242 | Pehr Hilleström, "Kongl. Slottet åt Logården". | Enligt Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", 1929 skall målningen vara signerad men det är den inte. |
251 | Oskar I, Hund på rödklädd stol. | Konung Oskar I har kopierat David Klöcker Ehrenstrahls målning av "Hunden Busse" som idag tillhör Östergötlands länsmuseum (B1152) |
261 | Carl Johan Fahlcrantz, Nyköpings slott. | Tidigare i kyrkoherde och överhovpredikant Eric Moréns ägo, Stora Tuna, därefter i arv. |
295 | Jan Fyt Hans efterföljd, Stilleben med hare och kramsfåglar. | Fel katalognummer under bilden i den tryckta katalogen. Står 296 skall vara 295. |
296 | Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Stilleben med hönsfåglar. | Fel katalognummer under bilden i den tryckta katalogen. Står 295 men skall vara 296. |
330 | Francesco Trevisani Tillskriven, Läsande apostel. | Den läsande ynglingen är förmodligen aposteln Johannes (Johannes Evangelisten) |
346 | Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, "Ecce Agnus Dei". | Motivet går tillbaka på en komposition av Raphael (1483-1520) |
362 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal. | Tillskriven Louis-René Vialy (1680-1770). Okänd kvinna som vestal. |
364 | Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena. | Möjligen föreställande Louise de La Vallière (1644-1710), Ludvig XIV:s älskarinna. |
365 | Thalia, komediens beskyddare. | Tillskriven Katherine Read (1723-1778) utifrån foto. Bukowskis ber att få framföra sitt tack till Neil Jeffares för denna information. |
370 | August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken. | Ingen fäljerätt. No droite de suite (d) |
380 | Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen. | The subject is religious but not from the Bible. |
395 | Elias Martin, Galärvarvet, Djurgården. | Enligt uppgift kan motivet trots att det är daterad Stockholm vara ett motiv från örlogsvarvet i Karlskrona. Konstnären har då stått på Lindholmen och till höger ser man skeppsbron med bl a mastkranen. I bakgrunden kan man ana högvakten och amiralitesklockstapeln på Trossö. |
405 | ELIAS MARTIN Landskap med figurer, boskap och röda stugor | Akvarellerad linjeetsning. Etching with watercolour |
446 | DRYCKESKANNA, av Vincent Mundt, Narva (verksam 1697-1704-1727). Barock. | Äldre lagningar vid två av anfangerna samt runt kannans botten. |
482 | LJUSSTAKAR, ett par, Rotterdam 1740-tal. | Ljusstakarna är stämplade 1771 av Rudolf Sondag (verksam i Rotterdam 1746-1812). Senare förgyllning. |
486 | LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko. | Stämplade Ath 1773, ej Audenarde. |
864 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Renoverad, senare bakstycke, fötter med kompletteringar/Renovated, later back, feet with additions. |
883 | SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete. | Nyckel saknas/Key missing. |
885 | SKRIVSKÅP. London, 1700-talets början. | Överdel och underdel troligen ej ursprungligen sammanhörande./The top and the bottom of the cupboard probably not origanally associated. |
893 | POTTSKÅP. Gustavianskt. | Snäpplås nyckel saknas/key missing. |
894 | MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal. | Två mässingshållare saknas/Two brass leave-holders missing. |
899 | TEBORD. Rörstrand 1745. | I papperskatalogen: bilden på skivan till höger om nr 900 avser nr 899:s skiva./In the paper catalogue: the photo of the table top to the right of nr 900 belongs to nr 899. |
900 | TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko. | I papperskatalogen: bilden på skivan till höger om nr 899 avser nr 900:s skiva./In the paper catalogue: the photo of the table top to the right of nr 899 belongs to nr 900. |
918 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete. | Ej ursprungligt tillhörande skiva/the stone top not originally associated. Tidigare angivet exportförbud upphävt/Previous stated export restriction on lot 918 canceled. |
982 | SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk. | Senare glas/later mirror glass. |
1058 | GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Tidigt gustavianskt. | Två lod medföljer/comprising two weights. |
1113 | FICKUR, av Lepaute, Paris 1700-tal. | Boett av 18k guld. |
1153 | VÄVD TAPET. Kesi (gobelängteknik). 230 x 358 cm. Japan sen Meiji. | Försilvrade originalbeslag av metall./Original mountings of metal with a silver coat. |
1155 | ANTIK AZERBADJAN. 418 x 256,5 cm. | eller Ushak. Möjligen avkortad. |
1176 | ANTIK KAUKAS, BORDJALOU KAZAK. 263,5 x 110 cm. | Något påmålad. |
1253 | Petr Klodt Efter, Stegrande häst och mansfigur. | Obs! Skulpturen är tillverkad av gjutjärn |
1268 | IKON. RYSSLAND 1800-TAL
GUDSMODERN. | Motivet föreställer Gudsmoderns tröst |
1283 | KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858. | Utgått |
1426 | TÊTE-À-TÊTE, sex delar, porslin. Frankrike, "Sèvres" och målarsignatur M för Nicolas Marie Moirot (1830-1848). | 'Sevres style' |
1428 | FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal. | Meissen. |
1468 | VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912). | En med ersatt botten/one with completely restored base. |
1509 | BORD, trä. Qing dynastin (1644-1912). | Liten kantlagning. Small repair to top edge. |
1530 | MÅLNING, akvarell på siden. Qing dynastin (1644-1912). | tears and breakage to paper lining. Minor stains to painted are, visable when enlarging the image on our web site. Otherwise good. |
1572 | KANNA för olja och vinäger, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | Possibly Samson/Möjligen Samson. |
1664 | SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912). | Möjligen Japan. Possibly Japanese. |
1729 | VASER, ett par samt VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | One vase with restored chip to rim, one with a 0,5 cm haircrack to rim. |