Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1023 | Brita Grahn, MATTA. "Symfoni". Rölakan och gobelängteknik. 243 x 180 cm. Signerad Brita Grahn. | 15 000 SEK |
1024 | MATTA. "Rubirosa, grön". Gobelängteknik. 242,5 x 179,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). | 19 000 SEK |
1025 | MATTA. Flossa. 777,5 x 332 cm. Sverige 1920-tal. | 120 000 SEK |
1026 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 331,5 x 236 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | Återrop |
1027 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 250 x 178 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 15 000 SEK |
1028 | MATTA. Flossa. 334,5 x 232,5 cm. Signerad A.W. E.W. 1933. Sverige. | 9 000 SEK |
1029 | MATTA. "Rabatten, blå". Flossa, delvis i relief. 431 x 257,5 cm. Komponerad av Barbro Nilsson hos Märta Måås-Fjetterström AB. | 200 000 SEK |
1030 | MATTA. "Blommor och Blad". Flossa. 198 x 124 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). | 36 000 SEK |
1031 | MATTA. "Krabban, grå". Flossa. 276 x 183 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 24 000 SEK |
1032 | MATTA. "Korn och humle". Flossa. 169,5 x 94,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). | 9 500 SEK |
1033 | MATTA. "Kungälvsmattan". Flossa. 423,5 x 214,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 120 000 SEK |
1034 | MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 310,5 x 204,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 15 000 SEK |
1035 | MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 266,5 x 166 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 16 000 SEK |
1036 | MATTA. Reliefflossa. 219 x 168 cm. Firma Örebro Vävnader, 1900-talets förra hälft. | 38 000 SEK |
1037 | MATTA. "Gyllenrutan blå". Reliefflossa. 325,5 x 159,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 30 000 SEK |
1038 | MATTA. Reliefflossa. 540,5 x 325,5 cm. Signerad I.H.K. (Ingrid Hellman-Knafve). | 140 000 SEK |
1039 | MATTA. "Grå Rundel". Reliefflossa. 298,5 x 196 cm. Signerad Brita Grahn. 1950-60-tal. | 42 000 SEK |
1040 | MATTA. "Dukater". Rölakan. 335,5 x 260,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | Återrop |
1041 | MATTA. "Dukater". Rölakan. 279 x 221 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | Återrop |
1042 | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 305,5 x 205,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | Återrop |
1042A | MATTA. "Röd grön äng". Rölakan. 297,5 x 207 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | 33 000 SEK |
1043 | MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 242,5 x 170 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 14 000 SEK |
1044 | MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 285,5 x 150,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 9 000 SEK |
1045 | MATTA. "Blå natt och dag". Rölakan. 203 x 150 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 22 000 SEK |
1046 | GALLERIMATTA. Rölakan. 539 x 150,5 cm. Möjligen komponerad av Carl Hörvik. | 31 000 SEK |
1048 | MATTA. "Blåklint". Rölakan. 220 x 141 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). | 4 000 SEK |
1049 | MATTA. "Mareld". Rölakan. 249 x 169,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson). Knäred. | Återrop |
1050 | MATTA. Rölakan. 260,5 x 233,5 cm. Invävd signatur AÖ och broderat Agda Österberg (Tre Bäckar, Varnhem). | 16 000 SEK |
1051 | MATTA. "Salerno blå med enkel bård". Rölakan. 249 x 182,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 20 000 SEK |
1052 | MATTA. "Salerno blå med enkel bård". Rölakan. 240 x 157 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 12 000 SEK |
1055 | MATTA. Rölakan. 325 x 223 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöquist). Sverige omkring 1900-talets mitt. | 17 500 SEK |
1056 | MATTA. Rölakan. 239,5 x 162,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöquist). Sverige omkring 1900-talets mitt. | 5 000 SEK |
1057 | MATTA. "Falurutan, m. blå II". Rölakan. 717,5 x 358 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 75 000 SEK |
1058 | MATTA. "Falurutan mörk". Rölakan. 244 x 178,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 23 000 SEK |
1059 | MATTA. "Falurutan grön Folksam". Rölakan. 292x184 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | Återrop |
1060 | MATTA. Rölakan. 282 x 184,5 cm. Signerad SLSH 1955. | 36 000 SEK |
1061 | MATTA. Rölakan. 288,5 x 183,5 cm. Signerad HB ID (Ingrid Dessau). | 50 000 SEK |
1062 | MATTA. "Björkhult". Rölakan. 327,5 x 222,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson). | 8 000 SEK |
1063 | MATTA. Rölakan. 253 x 159,5 cm. Signerad AÖ samt Agda Österberg. | 16 000 SEK |
1064 | MATTA. Rölakan. 198 x 141,5 cm. Signerad SG. Sverige 1960-tal. | 7 000 SEK |
1065 | MATTA. Rölakan. 286,5 x 196 cm. Signerad IKJ. Sverige omkring 1900-talets mitt - andra hälft. | Återrop |
1066 | MATTA. Rölakan. 237,5 x 162,5 cm. Signerad JLH IMV (Jönköpings Läns Hemslöjd, Inga-Mi Varneus, Rydgren). | Återrop |
1067 | MATTA. Rölakan. 363 x 273,5 cm. Signerad B. Sverige 1900-tal. | 20 000 SEK |
1068 | MATTA . Rölakan. 204 x 133 cm. Sverige 1900-tal. | 2 600 SEK |
1069 | MATTA. Rölakan. 310,5 x 194,5 cm. Signerad AMB. Sannolikt Sverige 1900-talets andra hälft. | 6 000 SEK |
1070 | MATTA. Rölakan. 268,5 x 193 cm. Signerad MÅ. Sverige 1900-talets andra hälft. | 5 000 SEK |
1071 | GALLERIMATTA. "Cornelia". Rya. 334,5 x 118 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 3 500 SEK |
1072 | MATTA. "Ann-Maris ljusa". Rya. 207 x 132,5 cm. Signerad AB MMF AML (AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg). | 5 000 SEK |
1073 | MATTA. "Blått blad". Rya. 160,5 x 145 cm. Komponerad av Ingrid Dessau 1962. | 3 000 SEK |
1074 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 179,5 x 144,5 cm. Signerad ML AUBUSSON RENARD. | 19 000 SEK |
1074A | KARTONG/SKISS TILL VÄVD TAPET. "Fågelön". Gouache på papper. 106,5 x 147 cm. Signerad L. GYNNING. | 5 500 SEK |
1075 | VÄVD TAPET. "Ile Gleenan", "Fågelön". 110 x 147,5 cm. Gobelängteknik. Signerad PF AUBUSSON GYNNING (Pinton Frères, Lars Gynning). | 5 000 SEK |
1076 | VÄVD TAPET. "Båtar". Gobelängvariant. 94 x 77,5. cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). | 6 000 SEK |
1077 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 149,5 x 109 cm. Signerad TABARD och sköld med blomma samt A. Verdet 61 (André V. 1961). | Återrop |
1078 | TYGVÅD. "Delfinisk rörelse". Handtryckt linne. 320,5 x 130,5 cm inkl. signaturer. Komponerad av Karl Axel Pehrson. | 3 000 SEK |
1079 | GEORG JENSEN, bordsur, Köpenhamn 1925-32, design nr 596. | 80 000 SEK |
1080 | GEORG JENSEN, tekanna på réchaud, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918, | 48 000 SEK |
1081 | GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1915-19. | 19 000 SEK |
1082 | GEORG JENSEN, serveringsbestick, 9 delar, "Magnolia/Blossom", | 16 000 SEK |
1083 | GEORG JENSEN, krydduppsättning 3 delar, 1915-19, | 9 500 SEK |
1084 | GEORG JENSEN, karotter, 1 par, Köpenhamn 1915-19, | 16 000 SEK |
1085 | GEORG JENSEN, kandelabrar, ett par för två ljus, Köpenhamn 1921, | 60 000 SEK |
1086 | JOHAN ROHDE FÖR GEORG JENSEN, bestickuppsättning, "Konge/Acorn", 74 delar, sterling. | 38 000 SEK |
1087 | JOHAN ROHDE, bestickuppsättning 30 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77. | 22 000 SEK |
1088 | GEORG JENSEN, serveringsbestick, 5 delar, "Kugel", Köpenhamn 1945-77, sterling. | 3 500 SEK |
1089 | JOHAN ROHDE, bricka, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling. | 54 000 SEK |
1090 | JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling. | 7 000 SEK |
1091 | JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling, | 4 000 SEK |
1092 | GEORG JENSEN, bordsarmatur, Köpenhamn 1921, 830/1 000 silver, svenska importstämplar GAB F. | 165 000 SEK |
1093 | GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling. | 26 000 SEK |
1094 | GEORG JENSEN, kryddkar, Köpenhamn 1915-19, svenska importstämplar GAB F, 830/1000 silver. | 8 000 SEK |
1095 | GEORG JENSEN
Skål, Köpenhamn 1925-32, sterling, | Återrop |
1096 | GEORG JENSEN, vas, Köpenhamn 1919, | 2 000 SEK |
1097 | GEORG JENSEN, sockerruska, Köpenhamn 1933-44. | 12 000 SEK |
1098 | HARALD NIELSEN, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling. | 12 000 SEK |
1099 | SIGVARD BERNADOTTE, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1952 - 1977, sterling, svenska importstämplar. | 10 000 SEK |
1100 | SIGVARD BERNADOTTE, brevsprättare, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, | 7 500 SEK |
1101 | HENNING KOPPEL, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1952-77, sterling, svenska importstämplar. | 40 000 SEK |
1102 | EVALD NIELSEN, kanna och muggar, 6 st, Köpenhamn 1920. | 13 000 SEK |
1103 | N.M. THUNE, lockpokal, Oslo ca 1915, invändigt förgylld. | 6 800 SEK |
1104 | DAVID ANDERSEN, dessertbestick, 36 delar, Oslo sannolikt 1950-60-tal, | 35 000 SEK |
1105 | T.H. MARTHINSEN, 12 dessertskedar, Norge
ca 1950. | 6 000 SEK |
1106 | Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, bricka, Kultakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976. | 8 000 SEK |
1107 | Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, bägare, 12 st, Kultakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1977, | 8 000 SEK |
1108 | TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976. | 7 500 SEK |
1109 | Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, 1988. | 7 000 SEK |
1110 | TIFFANY NEW YORK, plunta, New York 1873-1891, | 5 500 SEK |
1111 | CG HALLBERG, skrin, Stockholm 1918, | 13 000 SEK |
1112 | FIRMA K. ANDERSSON, lockpokal, tillskriven Ferdinand Boberg, Stockholm 1939, förgylld. | 4 000 SEK |
1113 | LAMPFOT, silver. AB Silvervarufabriken, fd Erlandssons, Kristianstad 1925. | Återrop |
1114 | FIRMA K ANDERSSON, lampfot, Stockholm 1918, jugend. | 6 000 SEK |
1115 | FIRMA K ANDERSON, bordsarmatur, Stockholm 1927. | 8 500 SEK |
1116 | JACOB ÄNGMAN, vas, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1928, sterling. | 7 000 SEK |
1117 | JUST ANDERSEN, bordsarmatur. Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1929. | 8 000 SEK |
1118 | GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, jardinière, Stockholm 1931. | 16 000 SEK |
1119 | GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, saltkar, 6 st, med skedar, Stockholm 1934, silver och bakelit. | 3 500 SEK |
1120 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, kandelabrar, 1 par för tre ljus, Lund 1929. | 100 000 SEK |
1121 | WIWEN NILSSON, kors, Lund 1957, sterling. | 60 000 SEK |
1122 | WIWEN NILSSON, kaffeservis, 3 delar, Lund 1946-47, sterling. | 90 000 SEK |
1123 | WIWEN NILSSON, skål, Lund 1930. | 22 000 SEK |