830/1000 silver, svenska importstämplar GAB F, design nr 2 samt 100 (sockerskålen). Handtag av elfenben. Höjd 18,5 cm, vikt tillsammans 872 gram.
Några delar med graverad initial undertill. (3)
Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
Carl-Axel Valén, Stockholm.
Modellen formgiven av Georg Jensen år 1904-05.