Important Winter Sale 629

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
176Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788. Gustavianska.Notera att bägge ljusstakarna återfinns i hemmet i Stockholm.
187Petter Lund, bägare, silver, Nyköping 1736.Bägaren är stämplad 1736.
230Brudtäcke, rya, ca 189-190,5 x 160-164 cm, Hälsingland 1750-tal, rokoko.Exportförbud från 20.000 kr och uppåt.
244Matta, Old Isfahan, "Saraf", ca 170 x 104 cm.Bredden är 104 cm
257Matta, semiantik Kinesisk, ca 255 x 199-202,5 cm.ca 255 x 199-202,5 cm.
280Matta, semiantik Täbris, ca 413,5 x 328,5 cm.Bredden är 328,5 cm.
346Ester Almqvist, "Hängbjörken".Exportförbud
350Jakob Björck, "Ulrika Sofia Adlerfelt", (född Wrede-Sparre af Sundby) (1736-1765).Porträttet föreställer "Ulrika Sofia Adlerfelt", (född Sparre af Sundby) (1736-1765).
368Johan Krouthén, Höstlandskap med ekipage på väg.Felaktig information i den tryckta katalogen. Katalognumret omfattas ej av följerätt (d).
374Erik Dahlbergh Tillskriven, Stockholm från Norrmalm mot Gamla stan och slottet Tre kronor.Exportförbud om slutpriset överstiger 100.000kr.
405AElias Martin, ”En National glädjebetygelse vid Hans Kongl. Höghet Kronprinsens Födelse”.Ändrat utrop och titel samt reviderad och tillkommen text.
426Elias Martin, "Vuë af Gysinge Bruk i Jästrikland. Bark änu tillhörigt 1795".Akvarellerad konturetsning.
472Christian Eriksson, "Sittande Lapp".Rätt årtal är 1909 ej 1902 som anges u den tryckta katalogen.
485Carl Larsson, "Bodakulla (Studie)".Felaktig proveniens i tryckt katalog. Korrekt proveniens: Beijers Auktioner AB, Stockholm, 7 november 1989, kat nr 157; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).
497Hilma af Klint, "Syrener".Felaktig titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel: "Syrener".
524Ivar Nyberg, Ateljéinteriör med Vicke Andrén som tecknar.Korrigerad titel: Ateljéinteriör med Vicke Andrén som tecknar. Litteratur: Kåa Wennberg, "Ivar Nyberg -en mångsidig konstnär", 2019, jfr "Porträtt av Victor Andrén" (i Nationalmusei samlingar, Stockholm) avbildad helsida i färg sid 46. Övrigt: Jfr: Ivar Nyberg, "En tecknare. Victor Andrén" (olja på papp, 33 x 24 cm, 1884) i samlingarna på Nationalmuseum (NM 1368).
564Alfred William Strutt, Rävjakten - straffet.Ändrat utropspris. Nytt utropspris: SEK 125 000 - 150 000.
567Alfred William Strutt, Rävjakten - stölden.Ändrat utropspris. Nytt utropspris: SEK 125 000 - 150 000.
860VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).one shortened. The large vase with a 6 cm long crack by rim. Fritting around footrim. Otherwise good.
917Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant vikt 1.86 ct enligt gravyr kvalitet ca G/H vs.Please note, the weight of the diamond is 1.86 cts
1000Ett indiskt armband.Please note; green and red stones - not emeralds and spinells

Utdragna föremål

Nr.
405
502
548
600
605
843