KLÄNNING, Christian Dior, 1950-tal.
Jaquard-vävt tyg i midnattsblått med invävda blommor. Draperat liv, smal midja och vid kjol. Underkjolar i tre lager med bl.a. tyll. Lös bustier kantad i tyg märkt med etikett "Christian Dior Made in England by Christian Dior London Ltd." Matchande skärp. Inköpt i London på 1950-talet. Kjollängd med nedsläppt fåll ca. 72 cm, Midja ca 66 cm. Byst ca 85 cm.
Något slitage. Fållen är uppsprättad men i bra skick. Bustier med ställvis hårdare slitage och bristningar. Skärpets skinnfoder något torkat.