Rödmålat och bronserat. Fällbar skiva med spegel invändigt. Under fackinredning. Längd 56 cm, bredd 39 cm, höjd 72 cm.
Bruksskick. Färgbortfall. Anlupen spegel. Lagningar. Sprickor. Senare målning. Fläckar. Instabilt.